< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вітер

Вітер – чоловік із великими вусами.

Причину появи вітрів приписують дії якихось таємних істот, що дують із чотирьох боків землі за розпорядженням головного "вітровія".

Вітер пояснюють так: із чотирьох протилежних сторін світу стоять чотири великі чоловіки з величезними вусами й губами та постійно дмуть один до одного. Якщо котрийсь із цих чотирьох велетнів дує сильніше від інших, то з того боку й буває вітер.

Вітер прикований величезними ланцюгами за руки й ноги до кам'яної скелі. Поривчастий вітер – сильне дихання внаслідок спроби зірватися з ланцюга і позбутися пут. Він чорт, атому люди, боячись образити його, відгукуються про нього з повагою.

Вітер – це такий чоловік: бігає собі білим світом і моргає одним вусом; цим він утворює сильне повівання. Якби він моргнув двома вусами, то здійнялась би така буря, що вмить перекинула Всесвіт догори дном.

Якщо надворі зірветься сильний вітер або велика хуртовина, то кажуть, що народилася або померла дуже лиха людина.

Вихор

Вихор утворює сатана під час свого весілля. Побачивши вихор, народ хреститься, примовляючи: "Щезни, сатана!", при цьому вихор затихає.

Вихори з'являються перед грозою, тому що вихор – це той же диявол, який сім літ буває звичайною змією, інші сім літ робиться полозом, тобто величезною змією, а треті сім років перетворюється на крилатого змія та живе в скелях. Коли в нього повністю відростуть крила, тоді він починає літати і вибирає час прогулянки перед грозою. Шумом своїх крил він утворює страшний вітер, що ламає дерева, розвалює будівлі.

Вихор – це чорт.

Коли чорти позриваються з ланцюгів і підуть гуляти, то, зіткнувшись, борються та намагаються один одного перемогти, а тому іноді підіймаються вихори високо над землею.

Вихор – це чортів танець: на віддалі від вихору спостерігач дражнить його словами: "Куций, сала! Куций, сала!"; від цих слів вихор начебто лютує та сильнішає, бо є і таке повір'я, що чорт не любить свинячого сала, про яке йому нагадують.

Вихор, за повір'ям, буває ще й тоді, коли помре самогубець.

Як круте вихор, кинь усередину ножа: на йому кров буде.

Дощ

Про походження дощу розповідають: "Якась людина постійно роз'їжджає верхи на коневі, і коли їде через воду, то каже, що це "будяки", якщо кінь сьорбне трохи води і пирене, то піде невеликий дощ, а якщо більше захопить води і почне фиркати, то дощ буде більший".

Дощу іноді немає від того, що відьми знімають зорю та ховають у погребі в горщок. У такому випадку варто чистити криниці – і дощ буде.

Якщо нема довго дощу, то треба, щоби дівка посипала у три криниці свяченим маком, який святять на Великдень, то буде йти дощ.

Коли дощ іде, не можна бігти, бо сильніший буде йти.

Веселка

Веселка – це зігнута труба, що своїми кінцями всмоктує воду з морів, рік, озер і виливає у хмари. Вона всмоктує з водою все, що потрапляє: каміння, жаб, черв'яків і т. ін., а тому часто із хмар падає або каміння, або жаби, або черв'яки, або щось інше. Колір веселки буває синювато-червоний або яскраво-червоний. Перший буває тоді, коли веселка бере воду, а другий – коли вона стоїть без діла. Повір'я про набирания веселкою води до того загальне, що навіть хлопчаки, побачивши веселку, скажуть вам: "Утікайте, а то втягне вас дуга".

Назва "веселка" від того, що під час її появи від сонячних променів прояснюється (робиться веселим) край неба, закритий перед тим хмарами.

Хмари

Хмари – "бісове весілля". Кажуть: "Бачиш, які чорні хмари? Видно, біс жениться*.

Чорти збирають хмари по маленькому клаптику та зносять до одного місця – так і утворюється величезна хмара.

Бувають хмари, особливо градові, які насилають відьми. Для того, щоб відхилити нашестя таких хмар, жінки викидають із хат на двір коцюбу, лопату і помело, думаючи догодити розгніваній відьмі. Коцюба, лопата і помело визнаються предметами, на яких роз'їжджають відьми...

Лід, крига

Якщо крига весною не спливає і не йде за водою, а тоне під водою, то багато буде тої весни і літа мерців.

Мороз

Морозові, що буває в квітні й травні, а також ранньою осінню, приписують діяння відьми, зимові морози–діяння природи.

Як хочеш, щоб пересівся мороз, то треба налічити дванадцять лисих, так: "№ лисий – пересядься, мороз". І так після кожного.

Сніг

На небі запас снігу досить великий, а на землю його лопатами скидають ангели. На думку інших, сніг падає від того, що ангели прочищають на небі дорогу.

Сніг, на думку народу, збирають чорти. Він виходить із землі й води, у вигляді пари в хмарах наростає. Зібравши багато снігу, сатана святкує своє весілля і розсипає сніг, від чого бувають великі хуртовини.

Град

Коли йде град і щоб його спинити, треба, аби одинак (один у батьків) або первак перекусив градинку начетверо й виплюнув.

Град вважається карою Божою за гріхи. Для його відвернення і припинення викидають на двір коцюби й лопати, кладуть їх навхрест, а декотрі перекушують градинки.

Під час граду дехто намагається першу побачену градинку розкусити зубами, вважаючи, що градова хмара – справа відьми, то цим й чари припиняться, а хмари, не накоївши лиха, розійдуться. Град же випускають "відьмаки" із криниць.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >