< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вій

Демонічна істота, що має подобу старого дідугана з величезними бровами. Назву свою отримав через довгі й густі вії, що тягнуться аж до землі. У народних переказах відомий ще під назвою шолудивий Буняк. Погляд його може вбити людину, від нього будинки западають під землю, а на їхньому місці утворюються озера або провалля. Однак від згубної дії його погляду рятує те, що вій нікого не бачить крізь свої густі вії та брови.

Ймовірно, з оповідями про вія пов'язані повір'я про недобрі очі та зурочення, згідно з якими від злого погляду все гине чи псується.

Баба (дика баба)

Уявляється жінкою з довгим волоссям, яка може вбити людину або залоскотати до смерті. Натрапити на неї можна в лісових хащах або в полі. Існує повір'я, що зловлена в полі баба служитиме господареві, як вірна наймичка. Подекуди вірять, що баба полюбляє підміняти ще нехрещених дітей на одмінків (див. нижче).

Іноді в цьому образі вбачають жіночу іпостась домовика (домовинки, домані), генетично пов'язану з прадавньою богинею родючості.

Богині (пісниці, мамуни)

Злобні істоти, зовні подібні до диких баб. Наділяються здатністю перевтілюватися, набираючи вигляду та голосу певних дівчат чи молодиць, щоб заманювати чоловіків. Українці вірять, що богині бувають не лише жіночої, але й чоловічої статі.

Зваблені ними люди зникають безвісти. Як і дикі баби, богині підміняють нехрещених дітей, а іноді й виступають у ролі "пастухів від звіра". Для захисту від них слід мати оберіг – металевий предмет або часник.

Вихор

Цей образ суттєво відрізняється від народних уявлень про вітер, що має подобу сердитого вусатого дідугана. Вихор – це різновид нечистого: вкритий шерстю чорний чоловік із крилами, великими нігтями та хвостом. Живота вихор не має, і нутрощі його відкриті. Живе він у полі або в скелі, постійно перелітаючи з місця на місце. Особливо рухливим вихор стає перед бурею. Коли він здіймається, кажуть, що це сам нечистий справляє своє весілля. Потрапити у вихор вважається небезпечним, оскільки це може спричинити психічну хворобу або каліцтво. В народі існує ціла система магічно-захисних дій, аби уникнути підвію вихора.

Зокрема, вірять, що вихор можна вбити, якщо кинути в нього ножем.

Доля (талан)

Фантастично-поетичний образ, який у повір'ях українців ототожнюється із щастям. Побутують і відповідні повір'я про недолю та нещастя. Найчастіше доля змальовується в образі жінки, панича, незнайомця тощо. Щаслива доля – приємна на вигляд, чепурна, а лиха – заспана, запухла й неохайна.

За народною уявою, кожна людина має свою долю, яка фатально визначає її вік, добробут тощо. Під якою планетою та в яку годину народиться людина – така й її доля. Подекуди доля сприймається не як божество, а як двійник людини.

У народних оповідях доля багатої та щасливої людини з'являється на її ниві та дбає про добре ведення всіх господарських справ. Доля Ж убогої людини найчастіше байдикує, гойдається на верболозі або спить. Отже, за всієї своєї вродженості та невідворотності доля все ж залежить від характеру та здібностей людини: щоб зажити успіхів, вона мусить знайти свою долю.

Оповіді християн стверджують, що доля дається людині від Бога й уникнути її неможливо. Вважається, що щасливу долю слід приймати із вдячністю, а не з погордою, бо інакше втратиш її.

Українці вірять, що довідатися про долю можна, випадково підслухавши розмови "віщих птахів". Разом із тим охоче вдаються до послуг різноманітних ворожбитів та ворожок, планетників, мальфарів тощо.

Злидні

Найчастіше народна уява змальовує їх у вигляді дідків-жеб- раків або маленьких незрозумілої форми й виду ненажерливих істот. Вважається, що там, де оселяться злидні, надовго запанує крайня бідність: багатство – дочасне, а злидні – довічні.

Просилися злидні на три дні, та й вигнать неможна. Позбутися злиднів, за народними повір'ями, можна хитрощами, заманивши їх у якусь посудину чи іншу пастку. Добре помагає й завзята праця, якої злидні не виносять (тут виявляється народна мудрість у плані виховання найкращих рис на кшталт працьовитості).

Змій

Популярний персонаж української демонології, а також фольклору, в якому злилися язичницькі, християнські та середньовічні фантастичні мотиви. Змію притаманне зловороже ставлення до людей (він зваблює дівчат і жінок, вбиває чоловіків, спалює оселі тощо). Як представник нечистої сили, Змій може перевтілюватись: ударившись об землю, він набирає вигляду молодого привабливого парубка. Зазвичай він нагадує куль соломи, з якого сипляться іскри. Проте може виглядати і як людина, тільки з кількома головами. Має він і крила, що їх знімає, ідучи межі люди.

Заманюючи дівчат, змій підкидає на дорогу шовкову хустку, перстень чи запаску. Котра з дівчат підніме якусь річ і принесе додому, до тієї й ходитиме змій ночами у вигляді гарного парубка.

Аби позбутися змія, слід віднести знайдену річ назад. Полює змій і за людськими душами, підмовляючи людей записати їх йому за викуп.

Спочатку – міфічна богиня зла. Пізніше образ мари почав уособлювати хворобливий, тривожний, неспокійний сон. Мислиться страшною істотою жіночої статі, нічним привидом, що насідає на сонну людину, а коли та прокидається, то мара миттю зникає – не встигнеш помітити.

Злі демонічні істоти, яким народна уява приписує здатність відбирати в людини, особливо в маленьких дітей, сон. Тому часто діточки й плачуть уночі, не маючи змоги солодко заснути. Як втілення душ померлих дівчат вони з'являються до того, кому хочуть помститися, або ж до його дітей. Вважається, що нічниць можна внести до хати з водою, тому ввечері небажано ходити до колодязя. Коли ж вода все-таки вноситься після заходу сонця, рекомендується очистити її вогнем, зануривши запалену трісочку.

Дитина, підмінена нечистою силою. Українці вірять, що дика баба чи богиня може викрасти людське немовля, підкинувши натомість своє. Впізнати одмінка можна за мішкуватою будовою тіла (маленька голова, велике черево, тонкі ноги). Підмінені діти невгамовно кричать і погано розвиваються. Подекуди їм приписують здатність змінювати розміри свого тіла. Вони можуть вигодовуватися в людей до двадцяти років. Аби позбутися їх, радять винести його в мішку на перехрестя доріг чи кинути на смітник (зрозуміло, якщо людина точно розпізнала одмінка). Тоді нечиста, пожалівши

Мара

Нічниці (крикси)

Одмінок (обмінчук, відміна)

свою дитину, забере її. Загальнопоширеною є засторога: не слід лихословити та згадувати нечистого (особливо після заходу сонця), щоб не накликати його на свою дитину. Особливо важливо не робити цього у присутності вагітної, породіллі чи дитини.

Перелесник (летавиць)

Різновид злого духа, що, як зірка падає з неба та відвідує людей, набираючи вигляду рідних, близьких, коханих. Вірять, що його можна "дістати" з великої туги за покійною людиною. Втілившись в її образ, перелесник може вступати в подружнє життя з живими людьми. Діти, які народжуються від нього, зовні нагадують одмінків. Вигнати перелесника з хати, де він оселився, дуже важко.

Песиголовці (бесиголовці, сироїди)

Велетні-людоїди, що відрізняються нечуваною жорстокістю. Мають вигляд вкритої шерстю людини із собачою головою, одним оком посеред чола, іноді з рогом. За переказами, живуть десь у Туреччині чи на краю землі. Пересуваються вони дуже швидко, чіпляючись один за одного. Є й велетні жіночої статі – одноокі баби.

У цілому ж песиголовці, можливо, є трансформованим у народній уяві уособленням небезпеки від чужоземних ворожих народів.

Чарівники (перемітники)

Люди, наділені надприродними властивостями, здатністю впливати на явища зовнішнього світу, на долю та здоров'я людей. На відміну від знахарів, які діють "від Бога", на добро людям, чарівники знаються з нечистим і чинять людям шкоду: насилають хвороби, обертають на тварин тощо. Поширеним є повір'я, що чарівники вміють робити магічні заломи колосся (закрутки), які спричиняють неврожайність хліба. Чіпати такі закрутки не можна, бо людину паралізує. У таких випадках звертаються до сільської ворожки, щоб та зняла закляття з ниви.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >