< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Числобог

Бог Чисел, тобто Бог часу. Він зображався у вигляді статуї з двома обличчями: сонця й місяця. Сонце на небі показує денний час, бо за тим, як високо піднімається воно в небі, можна визначити, чи це ранок, чи полудень, чи вечір. Так само за місяцем і положенням зірок визначають нічний час. За народними переказами, у давньому Києві був храм Числобога. Перед храмом росли дивовижні квіти, які розтуляли свої пелюстки в різний час дня й ночі. За ними волхви (священики) визначали, котра година. Числобог тотожний грецькому богу Кроносу і римському Сатурну. їхні свята починалися 17 грудня та продовжувалися цілий тиждень. В Україні Числобога вшановували в час зимового сонцестояння 21-22 грудня, а також одночасно й поруч зі Сварогом.

Дана

Слов'янська та праукраїнська богиня води – втілення жіночого першопочатку буття. Дана-Вода складає пару протилежностей з Вогнем-Сварожичем, що є чоловічим першопочатком буття. Вода обожнювалася нашими пращурами, бо вона є цілющою, очищаючою, родючою силою природи, справді живою водою, про яку розповідається в українських казках. Її свято відзначають у перших числах січня, коли наша планета Земля перебуває на найближчій відстані від Сонця (1-2 січня). Збереження води завжди є дуже важливим, бо без неї немислиме життя людей. Воду слід шанувати, не засмічувати річок, криниць, джерел. Ім'ям Дана називають дівчаток, які народилися на свято Води, або в п'ят-

ницю, яка є жіночим днем, присвяченим водним богиням Дані, Мокоші, Рожаницям (8-9 вересня). Є й чоловіче ім'я Дан.

Велес

Бог таємничих знань, покровитель музики й поезії; опікун свійських тварин; зв'язковий світів живих людей і покійних родичів. Вчені вважають, що в основі слова: веле – великий, а також воля – повелитель. Веле – старослов'янське "дуже", "багато", "сила" (пор. велелюдний); означає якість, достойність, красу та мідь. Ім'я Велеса несе загальну ідею міцності та твердості, воно близьке за значенням до каміння. Велесу присвячувались окремі храми, де на жертовнику підтримувався вічний вогонь. Культ Велеса – один з найрозвинутіших культів у Східній Слов'янщині, і зокрема в Україні, пов'язаний насамперед з господарською діяльністю наших предків. Велесу як духовному опікуну й покровителю хліборобства здійснювали обряд "Велесової бороди": під час жнив на полі залишали незжатими кілька пучків колосся, і зав'язавши їх стрічкою, клали до них хліб на рушнику як пожертву й подяку за добрий врожай. Ця пожертва називалася сота, тобто соту частину від врожаю жертвували для цього обряду.

Велесу присвячений цілий тиждень після Стрітення (що за астрономічним календарем настає 1-2 лютого). В усій Слов'янщині ці святки відомі як своєрідні маскаради (в Західній Європі – карнавали), коли гурти молоді (а в давні часи це були волхви), одягши маски, роги, вивернуті хутром догори кожухи з причепленими хвостами, ходили від хати до хати зі спеціальними побажаннями здоров'я худобі, багатства родинам. Цей барвистий веселий гурт співав урочисті пісні, говорив чарівні слова, дзвонив у безліч мелодійних дзвіночків, що виконували роль закликання добрих духів оселі. Важливо було так добре замаскуватися, щоб ніхто не впізнав учасників обрядодійства, бо тоді чари втрачають свою силу. Церква засуджувала такі веселощі, назвавши свято "Чортовим тижнем", та й самих артистів з їхніми масками, обізвавши чортами. Але де прадавнє свято й нині побутує вже у жартівливій формі серед дітей, які часто й зберігають давні звичаї у своїх іграх.

Імена, похідні від Велес: велесик, велесич – син Велеса, надавалися народженим у лютому. Нині існує українське прізвище Велесик (Рівненщина).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >