< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості розрахунків зовнішньоекономічної діяльності

Підприємства, як експортери, так і імпортери, складають договори зовнішньоекономічної діяльності, визначають у них комерційні умови – ціну товарів, умови платежу й форми розрахунків.

Форми розрахунків

Найбільш поширеними формами розрахунків є:

  • – платежі готівкою;
  • – розрахунки банківськими переказами;
  • – документарний акредитив;
  • – документарна інкасова;
  • – продаж у кредит з використанням векселя в розрахунках. Ці форми розрахунків використовуються за товарними угодами між фірмами, що знаходяться у різних країнах.

При розрахунках і платежах між державами використовується клірингова форма розрахунків, що заснована на заліку грошових вимог і зобов'язань та здійснюється на основі міжнародних платіжних угод. Ця форма розрахунків може використовуватися і між фірмами за наявності постійних довготривалих угод.

Платежі готівкою – форма розрахунків, при якій оплата товарів здійснюється негайно після передачі їх експортером імпортерові або надання експортером у банк документів, що підтверджують факт поставки товарів з додержанням умов, передбачених у контракті. Поняття негайного платежу в міжнародній практиці має визначені умовності. Негайним вважається платіж, на проведення якого витрачено часу більше, ніж необхідно для обробки платіжних документів у банку платника. При цій формі розрахунків можуть використовуватися чеки, зміст яких є стандартним для всіх країн світу.

Розрахунки банківськими переказами – форма розрахунків, при якій експортер виписує рахунок і в комплекті з іншими документами, що підтверджують відправку товару, надсилає імпортерові. Імпортер, перевіривши документи, вносить валюту платежу, передбачену в контракті, до свого банку, що обслуговує експортера.

Платіж має бути виконаний не пізніше ніж через 30 днів після виписки чека.

У зв'язку з тим що розрахунки при надходженні банківських переказів не гарантують фірмі експортерів оплату відправлених товарів, що може призвести до втрати валютних коштів, у міжнародній практиці використовується банківська гарантія фінансового платежу. Цю гарантію платежу, як правило, беруть на себе банки імпортерів за визначену плату, комісійні становлять 3% і більше від суми платежу.

Документарний акредитив – найбільш поширена форма розрахунків серед підприємств, передбачена контрактом.

Акредитив – зобов'язання банку перевести на рахунок продавця кошти проти надання ним узгодженого з покупцем (імпортером) комплекту документів, що підтверджують поставку товарів відповідно до умов укладеного контракту. Оплата може бути здійснена лише при попередній перевірці документів, тому ця форма розрахунків називається документарним акредитивом.

Для відкриття акредитива імпортер подає заяву до свого банку, де зазначає назву країни, найменування уповноваженого банку експортера, вид акредитива, термін його дії, перелік документів, за допомогою яких має провадитись оплата. Банк, одержавши таку заявку, відкриває акредитив.

У міжнародній практиці відкриваються такі акредитиви:

  • – безвідзивний;
  • – підтверджений;
  • – револьверний.

Безвідзивний акредитив означає, що імпортер не має права протягом визначеного терміну відзивати суми виставленого акредитива. Такі умови є додатковою гарантією того, що надіслані експортером товари до інших країн будуть оплачені.

Підтверджений акредитив означає його підтвердження кимсь і використовується, коли акредитив виставляється через маловідомий банк. У такому разі експортер вимагає підтвердити акредитив солідним авторитетним міжнародним банком.

Револьверний акредитив використовується тоді, коли банки різних країн перебувають у постійних кореспондентських стосунках. Сума виставленого акредитива може постійно, регулярно поповнюватися.

Незалежно від різновидності документарних акредитивів зарахування валютних коштів на рахунок фірми-експортера банки виконують лише після одержання, вивчення і фіксації того, що надані документи відповідають умовам контракту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >