< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Оплата простою не з вини працівника

Час простою не з вини працівника (відсутність електроенергії, матеріалів тощо) на підставі простійних листів (де зазначаються прізвище, табельний номер робітника, причини, винуватці, термін простою) плату нараховують у зменшеному розмірі (за галузевими інструкціями), але не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб.

За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним оберігається середній заробіток.

Час простою з вини працівника не оплачується.

На період освоєння нового виробництва (продукції) власник або уповноважений ним орган може провадити робітникам доплату до попереднього середнього заробітку на термін не більше як на шість місяців.

Оплата надурочних робіт

Надурочні роботи згідно із статтею 64 КЗпП України можуть провадитися лише з дозволу профспілкового комітету підприємства, установи, організації. Згідно із статтею 65 КЗпП України надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.

До надурочних робіт відповідно до статті 63 КЗпП України забороняється залучати вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років (стаття 176); осіб, молодших 18-ти років (стаття 192); працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних навчальних закладах без відриву від виробництва забороняється залучати до надурочних робіт, в дні занять (стаття 220).

Оплата роботи в надурочний час здійснюється згідно зі статтею 106 КЗпП України в подвійному розмірі годинної ставки за погодинною системою оплати праці, за відрядною системою оплати праці – доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, якщо оплата праці здійснюється за погодинною системою, – за всі відпрацьовані надурочні години.

Оплата праці у нічний час

Оплата праці у нічний час здійснюється відповідно до статті 108 КЗпП України (стаття 54) у розмірі, що встановлюється генеральною, галузевою (регіональною) угодами, колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Нічним вважається час з 22-ї ночі до 6-ї години ранку.

Відповідно до генеральної угоди 2008-2009 роки від 15 квітня 2008 р.:

  • за роботу у вечірній час – з 18 до 22 години (при багатозмінному режимі – 20% годинної тарифної ставки окладу, посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час;
  • за роботу у нічний час – 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Оплата праці у святкові й неробочі дні

Святкові й неробочі дні визначені з урахування змін згідно з Законом України включно за №1421-XIV від 01.02.2000 р. статті 73 Кодексу законів про працю України. Оплата праці – згідно зі статтею 107 КЗпП України. Робота у святковий та неробочий день оплачується у подвійному розмірі:

  • відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
  • – працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • – працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день проводилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки, якщо робота провадивалася понад місячну норму.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >