< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ставки податку з доходів фізичних осіб відповідно до Податкового кодексу України (Розділ IV ст. 167, пп. 167.1-167.5)

Оподаткування доходів фізичних осіб відповідно до Податкового кодексу України

Відповідно до статті 177 Розділу IV Податкового кодексу України доходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками 15-17% (визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу).

Фізичні особи – підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до статті 178 Розділу IV ПКУ доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності оподатковуються за ставками 15-17% (визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу).

Довідка. Податкові соціальні пільги (стаття 169 ПКУ) наведено у розділі 5 підручника "Облік праці та її оплати".

Таблиця 2.5

Оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна (ст. 11 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” №889-ІV від 22 травня 2003 р.) з урахуванням змін за станом на 19.08.2009 р.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особоюпідприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (ст. 177)

Довідка: Стаття 11 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889-IV від 22 травня 2003 р. зазнала суттєвих змін:

  • 1) усі операції, якщо вони відбувалися в період з 31.03.2005 р. до 01.01.2006 р., звільнялися від оподаткування податком з доходів;
  • 2) починаючи з 01.01.2006 р. сума нарахованого податку з доходів зменшується на документально підтверджену суму держмита, сплаченого у зв'язку з подібним відчуженням.
  • 3) з 01.01.2007 р. – зміни у процентах.

Оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна

Податковим кодексом України (Розділ IV, стаття 172) встановлено порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна

Дохід (п. 172.1), отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Дохід (п. 172.2), отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

Оподаткування операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна (Розділ IV. стаття 173).

Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5%.

Під час продажу одного з об'єктів рухомого майна дохід визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта.

Під час продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподаткувуються за ставкою 1%.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року другого та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

Дохід від продажу об'єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта та не нижче 25% вартості такого самого нового об'єкта рухомого майна.

Відповідно до Закону України № 889-1V від 22 травня 2003 р. "Про податок з доходів фізичних осіб" оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна чи майнових прав наведено у табл. 2.6, як дарунок у табл. 2.7.

Таблиця 2.6

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав з 1 січня 2005 року (ст. 13 Закону України №889-IV від 22 травня 2003 р.) та з 1 січня 2007 р. (Закон України №3378-IV від 01.01.2007 р.) з урахуванням змін за станом на 19.08.2009 р.

Таблиця 2.7

Оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або внаслідок укладання договору дарування)

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав (Податковий кодекс України, Розділ IV, стаття 174).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >