< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Виготовлення фарб

Фарби – це однорідні суспензії пігментів у речовинах, що утворюють плівки покриття. Фарби застосовуються для захисту поверхонь від агресивних агентів середовища та надання їм певного кольору і красивого зовнішнього вигляду. Типова блискуча фарба виготовляється змішуванням природних олій та синтетичних алкідних смол (рис. 7.3).

Фарби виготовляють на основі оліф (масляні), лаків (емалеві), водних розчинів деяких органічних полімерів (клеєві), рідкого скла (силікатні) і водяних дисперсій полімерів (емульсійні). Фарби широко застосовуються у промисловості, побуті і живопис.

Технологічна схема виготовлення фарби

Рис. 7.3. Технологічна схема виготовлення фарби:

1 – бак змішування олії та смоли; 2 – бак змішування розчинника з олією та смолою; 3 – бак відстійник; 4 – фільтр; 5 – диспергатор; 6- кульовий млин; 7 – бак накопичувані

Основою фарби є в'яжучі матеріали, які поступово тверднуть на повітрі після нанесення фарби на поверхню. Розріджувач додається для зменшення тягучості та полегшення фільтрування суміші, щоб видалити тверді частинки із суміші з'язуючих. Пігмент (нерозчинені тверді порошки) змішується з в'яжучою сумішшю у потужному змішувачі, який називається диспергатором. Нова порція розріджувача додається до суміші перед пропусканням через кульовий млин. У цих млинах обертові диски та скляні кульки подрібнюють частинки пігменту. Останні добавки додаються в бак- накопичувач перед розливанням фарби в банки чи бочки.

Виробництво полімерів

Полімери – речовини, утворені макромолекулами, які натомість складаються з тисяч дрібніших молекул. Полімери можуть бути і природного і штучного походження.

Прикладами природних полімерів є ДНК, білок, целюлоза, вовна і натуральний шовк, тощо.

Синтетичні полімери вперше були одержані наприкінці XIX ст.: Вони є основою пластмас та синтетичних волокон.

Кожна макромолекула полімеру складається з ланцюга дрібніших молекул – мономерів, сполучених один з одним. Зокрема, мономером поліетилену є етилен (етен). Полімери можуть мати лінійну, розгалужену та сітчасту будову. Такі полімери, як нейлон чи полівінілхлорид (ПВХ), складаються з довгих ланцюгів мономерів. Молекули деяких полімерів скручені між собою. Це надає полімерам пружності, вони можуть розтягуватися і стискатися під дією різних сил. Після подібних впливів полімери набувають первісної форми.

У полімерах з розгалуженою структурою короткі ланцюги приєднані до основного ланцюга як зубці у гребінці. У сітчастих полімерах ланцюги зв'язані між собою поперечними зв'язками, що робить їх значно міцнішими.

Виготовлення пластмас

Основа пластмас – полімери. Перші пластмаси були одержані з природних полімерів. Першою повністю синтетичною пластмасою був бакеліт, одержаний у 1907 р. американським хіміком Лео Бакеландом. Відтоді фахівці створили багато різних типів пластмас. Практично всі пластмаси сьогодні виробляють з продуктів нафтопереробки.

Сфери застосування пластмас залежать від їхніх конкретних властивостей. Пластмаси – добрі ізолятори і стійкі до впливу хімічних реагентів. Стійкість до хімічного впливу – одна з найкорисніших властивостей пластмас. Та з цією властивістю пластмас пов'язані певні труднощі в процесі утилізації виробів з цих матеріалів. Річ у тім, що на відміну від целюлози, натуральних волокон та інших природних полімерів, пластмаси не піддаються розкладанню. Бактерії, що перетворюють натуральні речовини в компост, не здатні розкласти пластмаси. Саме тому пластмаси часто просто нагромаджуються на смітниках, у кращому випадку їх можна повторно використати для виготовлення різноманітної тари (утилізація).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >