< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Деревообробна промисловість

Підприємства промисловості дають більшу частину товарної продукції комплексу і переважно сконцентровані в районах заготівлі лісу та споживання готової продукції. Вона включає в себе меблеву, фанерну, сірникову, тарну промисловість, а також виробництво дерев'яних будівельних конструкцій.

Меблева промисловість значно домінує над іншими за обсягами виробленої продукції. Вона розвинена майже повсюдно через значний попит на продукцію. Зокрема великі меблеві комбінати знаходяться у Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Львові, Чернівцях.

Фанерна промисловість розташована у Києві, Чернівцях, Львові, Оржеві та інших містах. Виробництво фанери потребує певних порід дерев: березу, дуб, бук.

Сірникова галузь деревообробної промисловості розвивається у містечку Березене Рівненської області.

Виробництво дерев'яних будівельних конструкцій (дверні та віконні блоки, паркет, плінтус тощо) сконцентроване у Києві, Черкасах, Шостці, Вигоді, Кам'янці–Бузькій та інших містах. Стандартні дерев'яні будинки виготовляють у Костополі на Рівненщині.

Целюлозно-паперова промисловість

Розміщення підприємств орієнтується на електроенергію, воду та використовує переважно імпортну сировину. Під час виробництва целюлози використовують сірчану кислоту, а для відбілювання паперу – білу глину (каолін). Головною формою організації виробництва цієї промисловості є целюлозно-паперові комбінати, які на одному підприємстві поєднують кілька стадій переробки сировини: виробництво целюлози, різних сортів паперу, картону, шпалер, паперової тари тощо.

Целюлозно-паперова промисловість одержала розвиток у таких містах (табл. 8.1).

Таблиця 8.1

Розміщення виробництв целюлозно-паперової промисловості

Продукція

Центри-виробники

Целюлоза, папір, картон, шпалери тощо

Жидачів, Ізмаїл

Папір (зошити)

Малин, Понінка

Картон (технічний папір, шпалери)

Коркжівка, Обухів, Львів, Рахів

Целюлоза

Цюрупинськ

Целюлозно-паперовий комбінат в Цюрупинську (Херсонська обл.) не працює через брак сировини – при його будівництві планувалось використовувати великі запаси очерету у Дніпровських плавнях, але технологія заготівлі очерету виявилась нерентабельною.

Лісохімічна промисловість

Підприємства промисловості здійснюють виробництво скипидару, фарбників, оліфи, каніфолі, оцтової кислоти тощо, орієнтуються на відходи попередніх галузей лісової промисловості. Центрами цієї галузі є Свалява, Перечни, Славута, Великий Бичків, Коростень. Виробництво кормових дріжджів налагоджене у Білгороді-Дністровському та Запоріжжі.

Ліси України окрім сировинної бази виконують природоохоронні та захисні функції, тому в районах лісозаготівлі необхідно відновити в повному обсязі роботи з лісонасадження для відтворення лісового фонду – не можна порушувати принцип: "Скільки вирубав, стільки мусиш посадити". Проблемами галузі є також комплексне використання сировини, скорочення витрат деревини на стадіях лісозаготівлі і переробки, більш ефективне використання вторинної сировини.

На зовнішньому ринку Україна виступає значним імпортером деревини і окремих видів готової продукції (папір, шпалери, меблі тощо).

Складові підгалузі деревообробної промисловості

Основою деревообробної промисловості є лісопильно-стругальне виробництво. Продукція лісопильно-стругального виробництва – це пиломатеріали, одержані шляхом поздовжнього розпилювання колод. Колода формується із стовбура дерев шляхом обрізання гілок та верхівки.

За породами дерев пиломатеріали поділяться на хвойні (сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина та ін.), м'які листяні (береза, липа, тополя та ін.), тверді листяні (дуб, бук, граб, в'яз тощо). За якістю деревини пиломатеріали поділяються на сорти. Сортність визначається сукупністю вад деревини та дефектів обробки.

Деревообробна промисловість поєднує велику групу деревообробних виробництв, зв'язану з обробкою та переробкою деревини. За споживанням сировини та продукції, що випускається, їх можна умовно розділити на три підгрупи:

  • – виробництва випуску напівфабрикатів (сировина – колоди, кряжі, цурки; продукція – напівфабрикати);
  • – виробництва випуску виробів з деревини (сировина – напівфабрикати; продукція – готові вироби складної конструкції);
  • – спеціальні виробництва.

Група виробництв випуску напівфабрикатів

Вивезена з лісу деревина переробляється на деревообробних підприємствах. У цю групу входять такі виробництва:

  • 1. Лісопильні, на яких з колод виготовляють дошки, бруски, заготовки, технологічну тріску. Основний вид обробки – пиляння, фрезерування, сушіння; основна продукція – деревні напівфабрикати.
  • 2. Виробництва, що виготовляють деталі дерев'яних будинків. Основний вид обробки – пиляння, фрезерування, сушіння; продукція – брускові та щитові елементи дерев'яних будинків.
  • 3. Виробництва шарові клеєної деревини. До цієї групи відносяться виробництва, що виготовляють шпон, фанеру, фанерні плити, деревинно-шарові пластики, фанерні труби, столярні плити, клеєні заготовки. Основні види обробки – лущення, сушіння, склеювання; основна продукція – напівфабрикати.
  • 4. Виробництва деревостружкових та деревоволокнистих плит. Основний тип обробки – здрібнювання деревини, сушіння, пресування; продукція – напівфабрикати.

Відмінною рисою виробництв, що займаються первинною обробкою деревини, є споживана сировина продукція лісозаготівельних підприємств. Для перших трьох виробництв сировиною служить ділова деревина, для виробництв, що випускають плити, – низькоякісна деревина та технологічна тріска.

Група виробництв випуску виробів з деревини

Подальшу переробку основної частини напівфабрикатів виконують на підприємствах, що відносяться до групи виробництв випуску виробів з деревини. Споживана сировина – продукція виробництв випуску напівфабрикатів: дошки, деревостружкові та деревоволокнисті плити, фанера, шпон, клеєні заготовки. Продукція, що випускається – вироби, придатні до безпосереднього використання (меблі, музичні інструменти, столярні вироби, спортивний інвентар і інше.).

Вироби, що випускаються цими виробництвами, відрізняються складною конструкцією та багатодетальністю. Основний спосіб з'єднання дерев'яних деталей у вузли – столярні в'язання та склеювання. Готові вироби в більшості випадків мають захисно-декоративні покриття.

Найбільш складними виробами з деревини є меблеві. Тому, якщо докладно розглянути технологічні процеси виробництва меблів, то технологія інших виробів з деревини аналогічна до меблевої.

Технологія виробів з деревини складається із таких стадій: розкрій; виробництво брускових заготовок, виробництво брускових деталей, первинна обробка щитів та вузлів, вторинна обробка щитів і вузлів, підготовка до оздоблення; оздоблення; загальне складання (або комплектування)- виробів. Кожна з названих стадій характеризується певним складом технологічних операцій.

Група спеціальних виробництв

До цієї групи відносять виробництва переробки відходів деревини і виготовленню деревного борошна, фіброліту, арболіту й інших плитних матеріалів, деталей зі стружково-клеєвої суміші.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >