< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Складові компоненти у виробництві паперу

Деревна маса – відносно дешевий і дуже розповсюджений волокнистий напівфабрикат, що входить в композицію багатьох видів паперу та картону. Її використання дозволяє не тільки знизити вартість продукції, але і поліпшити її друкарські властивості, підвищити непрозорість та гладкість. Істотна перевага деревної маси полягає в тому, що в процесі її виробництва повніше використовується рослинна сировина.

У теперішній час виробляються такі види деревної маси: біла, бура, хімічна, термомеханічна та хіміко-термохімічна.

Білу деревну масу одержують механічною абразією певних розмірів деревини, або шляхом розмелу трісок в дискових млинах (рафінерах). Біла деревна маса за своїм хімічним складом мало відрізняється від вихідної деревини, ЇЇ вихід досягає 97% від маси вихідної сировини.

Буру деревну масу одержують з попередньо пропареної деревини. Її волокна більш довгі і гнучкі, ніж у білої деревної маси. Виробництво цього напівфабрикату обмежене.

Хімічну деревну масу одержують аналогічно білій деревній масі, але з деревини головним чином листяних порід, попередньо підданій хімічній обробці нейтрально-сульфітним розчином за підвищених температури та тиску.

Термомеханічну деревну масу одержують з трісок, які піддають короткочасній пропарці (2-5 хв.) за температури 120-135°С, після цього її розмелюють в дискових млинах.

Хіміко – термохімічну деревну масу одержують приблизно так же, але пропарку трісок здійснюють з невеликими добавками моносульфіту натрію або інших реагентів.

Напівцелюлоза різноманітних видів –; волокнистий напівфабрикат, що відрізняється від клітковини відповідних способів одержання тим, що варіння ведеться не до стану вільного поділу волокон, а лише до набухання лігніну та часткового його розчинення. Остаточний поділ сировини на волокна здійснюється під дією його розмелу в дискових млинах. Вихід напівцелюлози – 65 – 85% від маси абсолютно сухої сировини. Напівцелюлоза широко застосовується для виробництва тарного та інших видів картону, деревоволокнистих плит, паперу для гофри та ін.

Макулатура – це вторинна сировина, тобто вживані папір та картон, а також промислові відходи від їх переробки. Вона є повноцінним замінником свіжих волокнистих напівфабрикатів у виробництві багатьох видів картону та паперу. Використання макулатури має величезне народногосподарське значення, оскільки підприємства переробки макулатури в 2-3 рази менше забруднюють довкілля, ніж підприємства виробництва напівфабрикатів з рослинної сировини. Використання макулатури дозволяє економити 3,0-4,5 м3 деревини або близько 15 дорослих дерев на одну тонну паперу. В залежності від композиції та виду макулатура поділяється на 12 марок, від МС-1 до МС-12.

Ганчірна напівмаса – напівфабрикат із вторинної сировини: старого ганчір'я різноманітного походження, обрізків зі швейних фабрик, мотузково-канатних та сітко-снастьових виробів та волокнуватих відходів від їхнього виробництва. Вона виготовляється хімічною обробкою лугом попередньо відсортованого та подрібненого ганчір'я з наступним відбілюванням, промиванням та розмелом до поділу на окремі волокна.

Синтетичні та інші волокна використовуються для виробництва спеціальних видів паперу, що мають певні специфічні властивості в залежності від виду волокна і композиційного складу паперу. Однак застосування синтетичних, штучних, мінеральних та інших волокон, що не піддаються фібрилюванню в процесі розмелу і не утворюють міцного міжволоконного зв'язку (як у целюлозних волокон) вимагає використання спеціальних хімічних добавок та модифікації традиційних технологічних режимів виготовлення паперу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >