< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Промислові типи кондиціонерів

Центральні кондиціонери

Кондиціонер - основна частина системи КП, у якій здійснюється його тепловологістна обробка, а також очищення від пилу.

Набір секцій кондиціонера визначається проектом. Типові секції центральних кондиціонерів діляться на робочі й допоміжні. У робочих секціях здійснюється підігрів, зволоження, охолодження, осушка, очищення, змішування, розподіл і переміщення повітря. Допоміжні секції призначені для зручності монтажу й експлуатації кондиціонерів.

Секції промивних форсуночних камер є частиною кондиціонера й призначені для контактного тепловологообміну повітря з водою (ще називаються камерами зрошення).

Промивні камери форсуночного типу одержали широке застосування в системах кондиціювання повітря. їхні достоїнства:

  • - теплотехнічна універсальність, тому що в них можна робити різну обробку повітря; - здатність робити часткове очищення повітря від пилу;
  • - малий аеродинамічний опір; - порівняно невеликі габаритні розміри;
  • - мала витрата кольорових металів; - невисока трудомісткість.

Однак вони мають і недоліки: - високі санітарні вимоги висуваті до якості води, що розпилюється; - значна площа для підживлюваних насосів і збірних баків для води; - витрата електроенергії на розпилювання й перекачування води.

Промивна камера являє собою простір, обмежений передньою, задньою стінками, стелею й піддоном (баком для води). Камера становить герметичний сталевий корпус, у якому є повітророзподільник на вході повітря, два або три колекторних ряди зі стояками, на яких у шаховому порядку розташовані форсунки для розпилювання води.

Залежно від кількості колекторних рядів промивні камери бувають дворядні й трирядні. Щільність розташування форсунок у колекторному ряді може бути 18 або 24 штук на І м .

У дворядних й трирядних камерах факели форсунок першого ряду спрямовані по русі повітря, а другого й третього — проти.

Секції підігріву повітря. Секція складається з калорифера, розташованого в нижній частині, обвідного каналу у верхній частині. Калорифер складається з нагрівальних елементів зі спирально-оребрених сталевих трубок, уварених у трубні грати. До трубних ґрат приварені кришки й перегородки, що забезпечують послідовне (богатоходове) проходження теплоносія.

Теплоносієм може бути гаряча або холодна вода з температурою до 150 °С, а також насичена або перегріта пара тиском до 0,6 МПа. Тепловіддача секції підігріву регулюється пропущенням частини повітря через обвідний канал, для чого секція з'єднується зі здвоєним секційним клапаном. Теплопродуктивність можна регулювати й за допомогою клапана, установленого на трубопроводах теплоносія.

Секції фільтрів. Вони призначені для очищення повітря від пилу при початковій запиленості його до 10 мг/м . У центральних кондиціонерах можуть бути встановлені секції масляних фільтрів. При необхідності можуть бути встановлені дві або три секції послідовно по русі повітря.

При високому опорі фільтри необхідно очищати, міняти коморки й знову заряджати маслом.

Секції фільтрів, що самоочищуються, звільняють повітря від пилу при проходженні його через дві нескінченні з неспинним рухом сітки, змочені маслом. У робочому перетині фільтри проходять чотири послідовно сітчастих полотна. Фільтр складається з металевого корпуса, бака для масла й двох нескінченних дротяних сіток. Кожна сітка натягнута між двома валиками. При русі сітки проходять через масляну ванну, де відмиваються від осілого на них пилу. Перша сітка по русі повітря переміщається зі швидкістю у два рази більшою, ніж друга.

Зміна масла потрібна після того, як пилоосадження в ньому досягне 0,3 кг пилу на 1 л масла.

Місцеві кондиціонери

Центральні кондиціонери не можуть задовольнити всіх потреб. Тому здійснюють випуск місцевих кондиціонерів: автономних і неавтономних, підвіконного й віконного типів, з спліт-компоновкою, касетні й мобільні.

Особливо рентабельними автономні системи є при встаткуванні у існуючі приміщення, де прокладка трубопроводів скрутна.

В 1958 році японська компанія Daikin розробила перший сполучений тепловий насос, тим самим навчивши кондиціонери працювати на тепло. А ще через три роки відбулася подія, яка дала значною мірою подальший розвиток побутових і напівпромислових систем кондиціювання повітря. Це початок масового випуску спліт-систем. Починаючи з 1961 року, коли японська компанія Toshiba уперше запустила в серійне виробництво кондиціонер, розділений на два блоки, популярність цього типу кліматичного встаткування постійно росла. Велика перевага цієї системи полягало в тім, що найбільш гучна частина кондиціонера - компресор тепер винесений на вулицю. Другий величезний плюс - це можливість розмістити внутрішній блок спліт-системи в будь-якім зручному місці.

Шафовий тип. Найпростіший кондиціонер - оформлений у вигляді шафи (рис. 2.2). Усередині горизонтальною перегородкою кондиціонер розділений на машинне й повітрооброблююче відділення. У машинному відділенні розташована холодильна установка, а у повітрообробному -випарник і вентиляційна установка. Кондиціонер складається із двох відсіків: зовнішнього, розташованого зовні будинку, і внутрішнього, що перебуває в приміщенні. У ньому розміщається герметичний компресор, конденсатор повітряного охолодження з вентилятором, що його обдуває, випарник, фільтр і нагнітаючий повітря вентилятор. Він оснащений автоматичним регулюванням температури повітря в приміщенні.

Схема місцевого кондиціонера шафового типу:

Рис. 2.2. Схема місцевого кондиціонера шафового типу: / - компресор; 2 - конденсатор; З - вентилятор; 4 -електродвигун вентиляторів; 5 - перегородка; б - засувка вентиляційна; 7-випарювач; 8 - вентилятор відцентровий; 9 - капілярна трубка дроселя; 10 - внутрішня повітря; 11 ~ охолоджене зовнішнє повітря

Задану температуру в приміщенні підтримують включенням і вимиканням електродвигуна, що приводить компресор.

Кондиціонер за допомогою спеціальних заслінок, керованих вручну безпосередньо або дистанційно, може працювати на зовнішнім та рециркуляційному повітрі, чим здійснюється поступова зміна повітря в приміщенні.

Спліт-система. Найбільш популярна зараз. У систему входять дві основні одиниці: зовнішній блок і внутрішній. Останній може бути не один: це залежить від потужності зовнішнього блоку й конфігурації системи. "Дві одиниці" рознесені й з'єднуються між собою

трубопроводами. Зовнішній блок звичайно перебуває зовні. Внутрішній бік кріпиться усередині приміщення в будь-якім зручному місці.

Касетний тип. Більше підходить для офісів. Зручний там, де є підвісна стеля, тому що монтується безпосередньо в неї, займаючи стандартний осередок. Перебуваючи над будь-якою точкою приміщення кондиціонер може видувати повітря в одному, двох, трьох або чотирьох напрямках.

Мобільний тип. Затребувало, коли недоцільна стаціонарна установка кондиціонера. Наприклад, на дачі. Туди виїжджають в основному влітку. А мати дороге встаткування на погано охоронюваній ділянці не має сенсу. Кондиціонер представляє єдиний блок і систему трубопроводів. Для нього не потрібно окремих кріпильних пристосувань. Назовні виносять лише трубу, що засмоктує повітря

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >