< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Шкідлива дія алергенів

У повітрі виробничих приміщень можуть міститися десятки і сотні різноманітних хімічних речовин, багато з яких є потужними алергенами. Алергенними властивостями володіють, зокрема, більшість органічних розчинників, лаків, барвників та полірувальних сумішей, полімерів, отрутохімікатів, сполуки хрому, кобальту та інших речовин. До виробничих алергенів належать і пил із зерна та борошна, деревини, тютюновий, бавовняний, деякі антибіотики і мікроорганізми, ефірні олії та інші компоненти парфумерно-косметичних засобів, натуральний шовк, вовна, частинки шкіри, пух і пір'я тварин. Тому протипоказаними (небажаними) для людей, схильних до алергенних реакцій (особливо хворих на бронхіальну астму) є хімічні виробництва (синтез і переробка хімічних речовин), будь-які інші виробництва, технологічні процеси яких передбачають імовірність забруднення навколишнього середовища хімічними алергенами, фармацевтична, борошномельна, тютюнова, шкірна, деревообробна, прядильна, мікробіологічна промисловості. їм не варто працювати в хіміко-аналітичних лабораторіях і ремонтних майстернях, де використовують лаки, полірувальні матеріали, в сховищах архівів, бібліотеках, перукарнях, косметологічних кабінетах, зоологічних крамницях, в яких обробляють та переробляють тваринну шкіру, на тваринницьких фермах. Ветеринарне обслуговування, професійне прибирання, дезінфекція і дератизація приміщень, хімічне чищення одягу та інші подібні види праці теж пов'язані з використанням хімічних або інших речовин, які мають алергенні властивості.

Із численними алергенами тваринного, рослинного, штучного походження людина контактує також у повсякденних побутових умовах, не пов'язаних із професійною діяльністю. До побутових алергенів зараховують: пил приміщень, пил від одягу та взуття, постільних речей, килимів, домашніх тварин, їх виділень (сечі), мікроскопічні кліщі (в 1 грамі пилу з матраців їх виявляли до 1500–2000), волосся, частинки хутряних виробів, дезодоранти, мийні, очисні, дезінфікувальні, протипаразитарні та лакофарбувальні засоби, продукти горіння газових пальників, деякі пахучі речовини, які виділяються в повітря під час теплового оброблення їжі, формальдегід, інші хімічні компоненти з нових меблів, будівельних матеріалів, продукти паління та ін. Алергенні реакції можуть спричиняти деякі ліки, наприклад, антибіотики, аспірин, контрацептиви, бетаблокатори тощо.

Для зниження контакту з алергенами у побутових умовах слід підтримувати чистоту житлового приміщення (робити щоденне вологе прибирання, обов'язкове провітрювання, чистити пилососом килимові покриття), користуватися постільною білизною та іншими постільними речами, які витримують прання за температури не нижче 60 °С, меблями з покриттями, що легко миються. У житлових приміщеннях не можна курити. Під час роботи з пилососом потрібно одягати маску, яка затримує пилові частинки розміром понад 0,5 мікрона. Краще використовувати пилососи зі змінними фільтрами, папери зберігати у закритих коробках, папках; книги – у закритих шафах, періодично протирати їх; засоби побутової хімії – щільно закритих посудинах; одяг – поліетиленових пакетах. Бажано, щоб кухні, ванни, душові мали витяжні пристрої. Фільтри кондиціонерів слід періодично змінювати.

Освітлення робочого місця

Вимоги до освітлення для візуального сприймання користувачами інформації (з екрана ПК і паперового носія) різні. Надто низький рівень освітлення погіршує сприймання інформації при читанні документів, а дуже високий зменшує контраст зображення знаків на екрані. За 10% зменшення освітлення працездатність знижується на 1%. Освітленість можна варіювати від 300 до 700 люксів. Оптимальною освітленістю приміщень для роботи з відеотерміналом є від 300 до 500 люксів. Освітлення робочого місця має бути змішаним – природним і штучним.

Природне освітлення забезпечують бокові вікна, відповідно до санітарних норм за СНІП 11-4-79 "Природне та штучне освітлення. Норми проектування".

Знижують перепади яскравості між природним світлом та світінням екрана комп'ютера сонцезахисні засоби: плівки з металізованим покриттям або жалюзі з вертикальними ламелями, що регулюються, і коефіцієнтом відбивання 0,5–0,7.

Робоче місце за комп'ютером розташовують так, щоб в поле зору не потрапляли вікна або освітлювальні прилади. Рекомендовано використовувати лампи зі спектральним складом, близьким до сонячного світла.

Штучне освітлення у кімнаті забезпечує комбінована система із застосуванням люмінісцентних джерел у світильниках загального освітлення, рівномірно розміщених над робочими поверхнями у прямокутному порядку. Пульсація люмінісцентних ламп не має перевищувати 10%. Рівномірній освітленості робочого місця сприяє відбитий або розсіяний світлорозподіл відблисків із клавіатури, екрана та від інших частин відеотермінала з обох його боків.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >