< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Тактика ведення основних бактеріальних інфекцій у ВІЛ-інфікованих СІН

Найбільш розповсюдженими бактеріальними інфекціями у ВІЛ-інфікованих СІН є:

 • - генералізовані інфекції м'яких тканин;
 • - пневмонія;
 • - інфекційний ендокардит;
 • - бактеріальний менінгіт;
 • - сепсис;
 • - внутрішньочеревні інфекції;
 • - інфекції сечовивідних шляхів;
 • - інфекції в акушерстві та гінекології.

Генералізовані інфекції м'яких тканин

Більшість ВІЛ-інфікованих СІН вживають наркотичні засоби шляхом їх введення у магістральні вени. Підшкірні вени на руках швидко склерозуються внаслідок частого введення наркотиків, тому хворі вимушені використовувати пахові і пахвинні глибокі вени, які знаходяться у найбільш "забруднених" зонах, а також яремні вени. Внаслідок постійних, частих ін'єкцій формуються так звані "шахти", у яких може розвиватися гнійне запалення. Бактеріальне інфікування може зумовлювати розвиток флегмон та абсцесів підшкірної клітковини, а також ураження судин з арозивними кровотечами та ангіогенним сепсисом.

Місцеве хірургічне втручання передбачає достатнє дренування вогнища, обов'язковий забір матеріалу для бактеріологічних досліджень, обробку рани антисептиками. Як правило, емпірично призначають антибіотики з урахуванням спектру мікроорганізмів, розповсюдженого на даній території.

Таблиця 9. Препарати для лікування гнійно-запальних процесів м'яких тканин

Препарати для лікування гнійно-запальних процесів м'яких тканин

Антибіотики призначаються на 3 дні; за необхідності, їх застосування продовжують до 7-10 діб.

Пневмонія

Гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріальної етіології, яке характеризується розвитком вогнища або вогнищ ураження распіраторних відділів легенів та наявністю внутрішньоальвеолярної ексудації.

Найбільше практичне значення має розподіл пневмонії на негоспітальну та нозокоміальну. Для ВІЛ-інфікованих пацієнтів властивий розвиток пневмонії у пацієнтів з імуносупресією. Наявність специфічної пневмонії при ВІЛ-інфекції дозволяє одразу призначати масивну антибіотикотерапію.

Серед шляхів інфікування, які зумовлюють розвиток пневмонії, виділяють:

 • • аспірацію вмісту ротоглотки;
 • • вдихання аерозолю з мікроорганізмами;
 • • безпосереднє поширення інфекції з прилеглих вогнищ (абсцес печінки та ін.);
 • • гематогенне поширення мікроорганізмів з позалегеневих вогнищ інфекції: тристулкового клапану, септичний тромбофлебіт, та ятрогенне введення інфекції в вени.

Діагностика пневмоній у ВІЛ-інфікованих СІН ґрунтується на виявленні загальних (слабкість, адинамія зниження апетиту, лихоманка) та локальних респіраторних (кашель, виділення мокротиння, задишка, біль у грудній клітки) симптомів, а також фізикальних даних. Найбільш важливим діагностичним заходом є рентгенографія органів грудної клітки. Враховуючи наявність імунодефіциту, клінічна картина пневмонії у ВІЛ-інфікованих часто стерта, тому доцільним є проведення бактеріологічного дослідження мокротиння або промивних вод бронхів, що дозволяє не лише встановити діагноз, але й визначити оптимальний антибактеріальний препарат. За відсутності даних бактеріологічного дослідження лікування призначають емпірично, на підставі узагальнених рекомендацій з лікування пневмоній.

Таблиця 10. Рекомендація для призначення емпіричної антибактеріальної терапії у ВІЛ-інфікованих СІН

Рекомендація для призначення емпіричної антибактеріальної терапії у ВІЛ-інфікованих СІН

Таблиця 11. Антибіотики, що використовують у лікуванні хворих на пневмонію

Антибіотики, що використовують у лікуванні хворих на пневмонію

Парентеральне введення цефтріаксону призначають за неможливості перорального прийому інших препаратів

Тривалість антибактеріальної терапії пневмонії з неважким перебігом, як правило становить 7-10 днів, у наркозалежних - на 5-7днів довше. При лікуванні пневмонії середньої тяжкості термін її лікування подовжується до 12-18 днів. Лікування пневмоній з тяжким перебігом та ускладненнями може продовжуватися до 1,5-2 місяців.

Необхідно пам'ятати, що пацієнтам з відсутністю адекватної клінічної "відповіді" на лікування антибіотиками протягом перших трьох днів, тобто через 48-72 години від початку лікування, необхідно здійснювати корекцію антибіотикотерапії.

На даний час резистентність в Україні до 75%

Групу фторхінолонів доцільно зарезервувати для лікування туберкульозу

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >