< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Задачі технічної експлуатації в інтелектуальних транспортних системах

В сучасному світі формується єдина відкрита архітектура ITS: протоколи інформаційного обміну; форми перевізних документів; стандартизація параметрів, технічних засобів зв'язку, контролю і управління; процедур управління які використовуються; т.д. При цьому організаційно-методичною основою розвитку ITS служать національні концепції розвитку ITS, національна архітектура ITS і відповідні програми розвитку, а важливим інструментом залучення нових "гравців" на цей ринок стало формування ринкових "пакетів" (програм) ITS:

TEA таким "гравцем" поки не є, проте "пакет" її діяльності (реалізація концепції ІПВ-технологій) міститься в наступних, вже загальноприйнятих в світі напрямах розвитку ITS:

 • - створення умов для своєчасного і достовірного контролю виконання замовлень на здійснення транспортної роботи підприємствами, що здійснюють пасажирські перевезення, експлуатацію дорожньо-вуличної мережі, вивіз твердих і рідких побутових відходів, контролю витрати пального, зниження страхових ризиків, збільшення оборотності PC. зниження частки експлуатаційних витрат;
 • - планування, диспетчерське управління державним і муніципальним транспортом (пасажирський транспорт, транспорт житлово-комунального господарства (ЖКГ), швидкій допомозі і тому подібне);
 • - автоматичний контроль фактів порушення регламентів робіт, що виконуються PC;
 • - інформування водіїв про порушення ними правил дорожнього руху і експлуатації транспортного засобу, а також про поточний і короткостроковий прогноз стану умов дорожнього руху.

Слід підкреслити, що згідно світовій практиці побудови архітектури будь-якої ITS, в її основу має бути покладена інформація про потреби користувачів в послугах цієї системи. Сьогодні визначено п'ять основних типів користувачів ITS:

 • 1 – водії;
 • 2 – пішоходи і велосипедисти;
 • 3 – пасажири транспорту загального користування;
 • 4 – перевізники, транспортні оператори;
 • 5 – служби експлуатації транспортної інфраструктури.

TEA, як відомо (див. §1.3), управляє працездатністю і забезпечує надійність PC, наслідком чого є той або інший рівень технічної безпеки PC і, відповідно рівень БДР (див. §1.4.3), тому "інтереси" TEA слід визнати потребою всіх п'яти типів користувачів. При цьому достатньо актуальними для сучасного міжнародного рівня є потреби і, відповідно, програми підготовки фахівців у сфері експлуатації транспортної інфраструктури ITS. Підтвердженням є відповідні програми Євросоюзу:

 • - "Подвійний магістерський рівень по автоматизації/мехатрониці в ЄС – країнах партнерах", темпус 517138-1-2011-1-JPCR;
 • - "Комунікаційні і інформаційні технології для забезпечення безпеки і ефективності транспортних потоків: європейсько-російсько-українська магістерська і докторська програми по інтелектуальним транспортним системам", темпус 517374-1-2011-1-JPCR.

Саме тут не вистачає "розумних" людей, що вимагає корінної зміни підготовки відповідних фахівців в профільних учбових закладах.

Сьогодні світу потрібні люди нового покоління, які відповідають сценарію його інноваційного розвитку. Вектор цього розвитку в кожній ITS визначають її чотири основні частини:

 • 1 – об'єкти моніторингу ("розумні" транспортні засоби);
 • 2 – телематичний сервер (система обробки і зберігання інформації);
 • 3 – диспетчерські пункти і автоматизовані робочі місця операторів телема- тичних послуг, АТП, чергових частин екстрених служб і посадових осіб;
 • 4 – мережі передачі інформації (мобільний зв'язок, Internet, супутниковий зв'язок і ін.).

Спектр сфер інноваційної діяльності галузі у вигляді 4-х складових ITS представляє абсолютно нові напрями підготовки фахівців. Для АТЗК це інженери-системотехніки, які сьогодні повинні прийти на зміну інженерові (у його традиційному розумінні галуззю) і виконувати свої прямі посадові обов'язки, передбачені відповідними інструкціями (див. §2.3), де основний спектр діяльності інженера ІТС слід позначити, як діяльність у сфері телематики.

Необхідно виділити, що в системотехніці її галузевий розвиток є найбільш перспективним. Відповідно до чого, для сучасної TEA важливим є:

 • - визнати ITS, як "системотехнічну особливість" розвитку науки і практики TEA;
 • - класифікувати ITS, виділивши в ній сфери безпосередньої інженерної діяльності фахівця TEA в області телематики.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >