< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Навігатори

Навігатори або приймачі – це прилади, які отримують сигнали від глобальної системи позиціонування і самі визначають своє поточне місцеположення на Землі. Всі навігатори діляться на два основні типи — кодові (побутові) і фазові (професійні).

Навігатори побутові отримали широке розповсюдження після 1.05.2000р., коли в США були скасовані правила про обов'язкове внесення перешкод для пониження точності даних, що передаються супутниками в цивільних цілях. Сьогодні це виключно кодові приймачі, які отримали найменування GPS- навігатори.

Побутові GPS-навігатори по "виконанню" підрозділяються на три основні групи:

  • 1 – портативні пристрої (туристичні, транспортні, спортивні);
  • 2 – вбудовані як функціональний елемент в інші прилади (у мобільні телефони, комунікатори, КПК і тому подібне);
  • 3 – GW-трекери і GW-логери (пристрої, здійснюючі запис і передачу координат на серверний центр і використовувані для супутникового моніторингу автомобілів, людей, інших об'єктів).

Пристрої 1-ої групи містять свій власний процесор для виконання навігаційних функцій. Пристрої 2-ої групи, хоча і оснащені власними GW-чипсетами, але для виконання своїх завдань користуються навігаційними програмами, призначеними для тієї операційної системи, яка встановлена на основному пристрої. Пристрої 3-ої групи, на відміну від перших двох, не мають, як правило, власних дисплеїв для відображення інформації, і служать виключно для збору, передачі і зберігання даних, які потім можуть бути оброблені і використані в самих різних цілях, наприклад, для супутникового моніторингу PС.

Побутові GW-навігатори по "приналежності" діляться на три основні типи:

  • - автомобільні;
  • - пішохідні;
  • - морські.

Найпоширенішими, на сьогоднішній день, є навігатори автомобільні. Їх важлива особливість – висока чутливість до сильно ослаблених і відбитих супутникових сигналів. Основне призначення — точне визначення власних прос торових координат в складних електромагнітних умовах, обумовлених екрануючою поверхнею автомобіля і міськими забудовами. Автомобільні навігатори забезпечені докладною картою, за допомогою якої можна прокласти маршрут, який враховує всі правила руху. Багато моделей дозволяють завантажувати інформацію про пробки і дорожні роботи. Навігатори володіють великим і нерідко сенсорним кольоровим дисплеєм і оптимізовані під використання в автомобілі. В цілому, сучасні GPS/ГЛОНАСС - навігатори є КПК з сенсорним екраном і обов'язковим GPS/ГЛОНАСС-модулем. Ці пристрої можуть бути вбудовані в автомобіль як стаціонарне обладнання (рис. 4.20), так і встановлені додатково після його покупки (рис. 4.21).

Вид вбудованого автомобільного навігатора

Рис. 4.20. Вид вбудованого автомобільного навігатора

Проте окрім автомобільних (відповідно, транспортних) навігаторів водії РС широко використовують навігатори, вбудовані в телефон, планшет, смартфон і т.п. Існують спеціалізовані типи, тобто "авто-варіанти" цих пристроїв. їх відрізняє лише наявність: спеціального автомобільного кріплення, автомобільного зарядного пристрою і акумулятору меншого об'єму, із-за малого часу використання цього обладнання поза автомобілем, що слід визнати перспективним напрямом в інтеграції інформаційних технологій на АТЗК.

Наприклад, в смартфонах вже використовується додаткова функція позиціонування по вежах стільникового зв'язку locata, що дозволяє навігаційним приладам "орієнтуватися" на місцевості, навіть коли супутники не видно, і мати точність до 2см.

Проте існують факти, а це, перш за все, вимоги безпеки, які націлюють АТЗК на використання лише спеціалізованих автомобільних навігаторів. Так, раптовий дзвінок і відповідне зображення на моніторі смартфона можуть відвернути увагу водія. Смартфон, замість вказівки напряму руху, може відобразити

Зовнішний вид автомобільного навігатора

Рис. 4.21. Зовнішний вид автомобільного навігатора

на дисплеї фотографію абонента, що дзвонить. Але, навіть сучасний рівень розвитку ITS вже вирішує такі завдання – це блокування дзвінків на небезпечних напрямах руху PC, тому всі типи (основні групи) побутових кодових навігаторів можна розглядати на АТЗК як технічний базис сучасних ITS. Функції цих систем на те і направлені, щоб забезпечити БДР, де однією з "нових" причин ДТП є дзвінки на мобільний телефон під час руху.

Як видно з приведеного аналізу, завдання навігації на АТЗК може вирішуватися цілим спектром різних пристроїв і систем, класифікація яких представлена на рис.4.22:

Класифікація навігаційних систем автомобільних транспортних засобів

Рис. 4.22. Класифікація навігаційних систем автомобільних транспортних засобів

Навігаційні системи PC, як видно з рис. 4.22, діляться на 4-і основних види, де доцільно виділити 2-і головні групи:

  • - системи, що використовують супутниковий зв'язок;
  • - системи, що не використовують супутниковий зв'язок.

Не використовують супутниковий зв'язок лише міські навігаційні системи з одностороннім зв'язком, які на основі класифікації ПС (див. §1.5.6) слід віднести до систем, що вирішують завдання міського господарства, тобто завдання муніципального рівня.

Тому безальтернативною основою розвитку навігаційних систем на АТЗК слід визнати супутникові системи навігації, які представляють основу сучасних трекингових систем транспорту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >