< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Гаджети інтегрованого метапростору

Оперативні дані про стан PC, що зберігаються в пам'яті (режим "off-line"), можуть бути зчитані, як наголошувалося вище, не тільки безпосередньо з борту PC, але і з ГСД – невід'ємної складової частини ІПВ-технологій і структури ITS.

"Наповнення" даних в ГСД здійснюється за допомогою телематичних систем PC, де основоположним є бортовий комунікаційний контролер (сканер- комунікатор), який в тому або іншому вигляді зобов'язаний бути "присутнім" в складі кожного автомобіля, інтегрованого в транспортно-інформаційну систему моніторингу "ХНАДУ ТЕСА" або в інші системи моніторингу.

Сучасний сканер-комунікатор автомобіля, виходячи з особливостей складових елементів в пристрої і виконуваною їм основної функції (функції контролю параметрів руху на дорозі), отримав назву – GW-трекер. Він складає основу як трекінгових систем, так і систем моніторингу.

Трекери з позиції охоронних систем, що є другорядним для інтелектуальних інформаційних систем, тобто систем моніторингу, діляться на три групи:

 • - трекери GSM- сигналізації з виходом в Internet,
 • - трекери GSM – сигналізації з голосовим меню;
 • - трекери автономні з GW-приймачем.

Виходячи з областей використання, трекери бувають двох видів:

 • - GW-трекери персональні;
 • - GW-трекери для стеження за транспортом (навігаційні трекери).

Персональні GW-трекери призначені для визначення місцеположення людини (об'єкту) за допомогою навігаційних супутників і передачі цих даних на сервер. Крім того, більшість цих приладів дозволяють передавати на сервер сигнал про натиснення функціональної кнопки (кнопка SOS). Деякі трекери мають канали для голосового зв'язку з одним або декількома абонентами, для прослуховування обстановки і/або для прийому вхідних викликів (у більшості подібних приладів реалізована тільки частина цих функцій).

GW-трекери для стеження за транспортом, тобто сканер-комунікатори є приладами локальної навігації, які вказують водієві поточне місцеположення і маршрут руху до заданої точки, а також це прилади контролю і моніторингу PC, що відрізняє їх від навігаторів. Вони показують певній особі (диспетчерові) маршрут руху і/або поточне місцеположення і інформацію про стан PC. Трекери можуть працювати як в режимі реального часу і передавати дані по бездротовому каналу зв'язку, так і в режимі "чорного ящика", зберігаючи дані про PC протягом деякого часу, з подальшою передачею даних по бездротовому або дротовому каналу зв'язку. Сучасні трекери володіють істотно розширеними функціональними можливостями – великим набором контрольних пристроїв, які підключаються, значним об'ємом "чорного ящика" і так далі.

Контролер сканера-комунікатора, як правило, оснащується світлодіодними індикаторами, які відображають своїм кольором працездатність його складових елементів (рис. 5.6):

 • - зелений (живлення);
 • - жовтий (стан зв'язку по супутниковому каналу – індикатор GPS/ГЛОНАСС),
 • - червоний (стан зв'язку по стільниковому каналу – індикатор мережі GSM).

Вигляд зовнішній контролера сканер-комунікатора (трекера) для стеження за транспортом

Рис. 5.6. Вигляд зовнішній контролера сканер-комунікатора (трекера) для стеження за транспортом: 1 – отвори для кріплення; 2 – отвори для кріплення стяжками; 3 – індикатор живлення; 4 – індикатор GPS; 5 – індикатор GSM; 6 – гніздо антени GPS; 7 – основний інтерфейсний роз'єм; 8 – додатковий інтерфей- сний роз'єм; 9 – гніздо антени GSM; 10 – кнопка Reset, 11 – гніздо sim- карти

Контролер містить GPS-приймач, за допомогою якого він визначає свої координати, а також передавач на базі GSM,, який передає дані по GPRS, SMS або на базі супутникового зв'язку для відправки їх на серверний центр, що оснащений спеціальним ПЗ для супутникового моніторингу. Окрім GPS-приймача і передавача важливими технічними елементами трекера є:

 • - антена GPS, яка буває як зовнішня, так і вбудована в трекер;
 • - батарея акумуляторна;
 • - пам'ять вбудована;
 • - контакти діагностичного роз'єму J1962 (К-Line, L- Line, CAN і ін.),
 • - карти зовнішні microSD для налаштування функції "автоінформатор", тобто голосового сповіщення геозон на маршруті руху PC і запису архіву пам'яті;
 • - пристрої контролю (витрати горючого, рівня горючого в баку, відкриття замків кузова і тому подібне);
 • - обладнання (мікрофон, звуковий динамік, відеокамера, кнопка SOS, и т.п.)

Вид чипсета контролера сканер-комунікатора

Рис. 5.7. Вид чипсета контролера сканер-комунікатора

Автомобільний сканер-комунікатор визначає місцеположення PC згідно методу місцевизначення по радіочастоті, шляхом вимірювання різниці відстаней PC від трьох або більш відносних позицій.

Обчислення координат відбувається методом прямої і інверсної радіонавігації за наслідками прийому спеціальних радіосигналів на борту PC.

Інформація від сканер-комунікатора поступає в електронний інформаційний метапростір по каналах мобільного радіозв'язку, згідно стандарту якого, кожен комунікаційний контролер має 15-ти значний IMEI-номер (International Mobile Equipment Identifier). Саме по цьому номеру сканер-комунікатор розпізнається в мережах зв'язку.

Сканер-комунікатор ідентифікується в мережі певного оператора бездротовго мобільного радіозв'язку для оплати за послуги. Коли комунікаційний контролер реєструється в тій або іншій мережі, він отримує унікальне позначення, яке заноситься в спеціальний реєстр.

Ключем до всіх послуг мобільного зв'язку є ідентифікація абонента (сканер-комунікатора), для чого служить sim-картка – це ідентифікаційний модуль абонента, в якому знаходиться мікропроцесор і пам'ять, куди можна заносити різну інформацію.

Комунікаційний контролер в мережу мобільного зв'язку підключається під своїм ім'ям (номер телефону) і паролем (PIN-код), а до сервера – під номером телефону і ІМЕІ-номером сканер-комунікатора. Sim-картка, за своєю суттю, є практично мінікомп'ютером, тому і вона іноді може давати збої.

Прикладом гаджета моніторингу параметрів стану автомобіля з борту в інтегрований електронний інформаційний метапростір с сканер-комунікатори (трекери) Хехип (ТK102), Globalsal (TR600) (рис.5.6), Galileo і ін.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >