< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Система моніторингу технічного стану рухомого складу автомобільного транспорту

Положення загальні

Безперервний моніторинг параметрів технічного стану сучасного PC. при його експлуатації, забезпечують різні електронні системи управління робочими процесами вузлів і агрегатів. Вони виконують функцію власної діагностики (самодіагностики) і діагностики, керованих ними процесів і інформують водія, механіка, диспетчерську службу про виниклі відхилення значень контрольованих величин параметрів керованих процесів.

Інформування фахівців здійснюється за допомогою інформації, шо представляється в різному вигляді, як на борт PC, так і на зовнішній інформаційний простір, інформування забезпечується в режимах або "off-line", або "оп-Ііпе".

Режим "оп-Ііпе" від борту PC досягається за допомогою, наприклад:

 • - свічення на приладовій панелі індікатор-лампи "CheckEngine";
 • - свічення спеціальних світлодіодів, розташованих безпосередньо на пристроях управління (PC старих моделей);
 • - за рахунок інформації що виводиться на будь-який додатковий дисплей.

Проте і свічення лампи (світлодіода) і поява інформації на будь-якому дисплеї можливо тільки при подачі електроживлення в систему PC, де після запуску мотора і лампа, і інформація "зникають", якщо "проблеми" в PC відсутні. Лампа не гасне і інформація на дисплеї присутня, якщо потрібна додаткова зовнішня діагностика PC.

Під час руху PC система його самодіагностики, за допомогою лампи або дисплея, інформує водія про виникнення "помилок" (відхилення від номінального значення контрольованої величини параметра). Проте за наявності разової "дрібної помилки", система може припинити інформування та зберігати необхідну інформацію в оперативній пам'яті PC для подальшого її зчитування в режимі "off-line".

На отриманий сигнал про "помилку" система самодіагностики PC відповідає уніфіковано, тобто класифікує несправність по номеру (коду помилки) і запам'ятовує цей код в оперативній пам'яті, виконуючи корегуючі дії що передбачені на цей випадок програмою, яка управляє. Кількість діагностичних кодів, що визначаються контролером системи управління мотором PC, згідно існуючому стандарту, може досягати понад 3000. Тому в оперативній пам'яті кожної одиниці PC поступово накопичується інформація про значення величин параметрів її робочих процесів вузлів, агрегатів і систем.

В цілому це загальний принцип дії систем самодіагностики сучасних автомобілів, які (системи) можуть розрізнятися в особливостях свого конструктивного виконання.

Недоліком в розвитку систем самодіагностики на сьогоднішній день ε наявність в конструкції автомобіля декількох електронних систем управління і як результат, наявність декількох комп'ютерів (контролерів), число яких часто дорівнює числу кількості цих систем. Так в системі електроустаткування сучасного автомобіля це контролери електронних систем управління робочими процесами:

 • - мотора, тобто ECU (Engine Control Unit) або ECM (Engine Control Module);
 • - гальмівної системи, тобто ABS, EBS;
 • - протибуксовальної системи ASR;
 • - системи дінамічної стабілізації ESP;
 • - системи пасивної безпеки (подушки безпеки), тобто SRS (AirBag Supplemental Restraint System);
 • - коробки передач, тобто Α/Т (Electronic Automatic Transaxles);
 • - т.д.

Це різноманіття електронних систем пояснюється періодом становлення цих систем в конструкцію PC і, як результат, відсутністю єдиного підходу до розвитку бортових автомобільних АСУ і САУ робочими процесами вузлів і агрегатів.

Загальним для більшості бортових автомобільних АСУ і САУ є те, що при організації їх роботи в режимі "off-line", коди помилок PC можуть зберігатися на двох рівнях:

I – в пам'яті контролера PC;

II – в інтегрованому електронному інформаційному метапросторі, тобто в ГСД за наявності відповідної технічної можливості у PC.

З пам'яті контролера на борту автомобіля (рівень І) зчитування коду відбувається трьома способами, обумовленими можливостями, закладеними в конструкцію систем самодіагностики:

 • -"вручну";
 • - "автоматично";
 • - "при допомозі гаджетів", тобто зовнішніх інформаційних пристроїв.

Зчитування "вручну" відбувається за допомогою певної процедури, що виконується водієм (механіком), згідно якої НБУ вводиться в режим індикації, а необхідна інформація про коди самодіагностики видається у формі аналогічній формі передачі інформації азбукою Морзе, за допомогою мигання індікатор- лампи "CheckEngine" на приладовій панелі, або світлодіодів на пристроях управління.

Зчитування "автоматично" означає, шо коди самодіагностики виводяться системою самодіагностики самостійно і безпосередньо на дисплей бортового комп'ютера PC, що є на борту автомобіля.

Зчитування "за допомогою гаджетів" тестових систем (див. §5.2.1) означає виведення інформації на дисплей пристрою, який є додатковим (зовнішнім) по відношенню до автомобіля. Це можуть бути такі інформаційні пристрої як, наприклад: ноутбук, КПК, звичайний персональний комп'ютер, смартфон, планшет (див. рис. 5.4), або спеціальний бортовий (маршрутний) комп'ютер і тому подібне.

В пам'ять і з пам'яті ГСД (рівень II) подача і зчитування кодів відбувається тільки "за допомогою гаджетів", які сьогодні є невід'ємною частиною PC, і покликані стати доменом в архітектурі сучасних ITS. Тут гаджети здійснюють моніторинг параметрів експлуатації PC і, зокрема, технічного стану PC і інтеграцію параметрів в електронний інформаційний метапростір, з якого інформація для будь-якого споживача може передаватися в режимі "on-line". Тому такі гаджети є інформаційними пристроями (сканер-комунікатори) інтегрованого електронного інформаційного метапростору, які в своїй більшості відносяться до гаджетів моніторингу технічного стану PC.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >