< Попер   ЗМІСТ   Наст >

МАРІЯ ЧУМАРНА (нар. 1952)

Марія Іванівна Чумарна (Чепурно) народилася 19 серпня 1952 р. в селі Рекшин Бережанського району Тернопільської області. Українська поетеса, педагог, журналіст, громадсько-культурна діячка. Член Національної спілки письменників України. Засновниця авторської українознавчої школи.

1975 року закінчила філологічний факультет Львівського університету. У місті Збараж працювала вчителем, літературним працівником і завідувачем відділу листів районної газети, керувала літературною студією "Заспів". Працювала журналістом у місті Сколе Львівської області.

У Львові працювала в обласній організації товариства книголюбів, у редакціях багатотитажної газети, заводського радіомовлення у виробничому об'єднанні "Мікроприлад".

Від 1991 року – засновниця та директор Приватної авторської школи Марії Чумарної. У 2000-2006 роках була директором авторської школи "Тривіта". Від 2006 року працює редактором і ведучою авторських програм "Літературний Львів" і "Феномен України" на Львівському телебаченні.

Науковий керівник освітньо-методичного центру "Родина" (1991). Член жіночої асоціації "Взаємодія" (1998) і Ради Всеукраїнського товариства імені Григорія Ващенка (від 2000 року).

Автор поетичних збірок "Сонячна музика" (1982), "Земля між вогнями" (1986), "З глибин" (1991), "Стрітення" (2000), "Вихід" (2002).

Автор наукових розвідок "Педагогіка любові", "Мандрівка в українську казку" та "З початку світу. Україна в символах"; афоризмів "Думки навздогін".

Марія Чумарна також є авторкою книг для дітей – казок, оповідок, притч і байок, об'єднаних тематикою Добра, Любові, Краси та їхнім значенням у людському житті. Кожен її твір – це своєрідна мандрівка Всесвітом у пошуках Щастя, гармонії душі й тіла, єдності людини з Богом. У калейдоскопі захопливих, веселих і повчальних пригод маленькі читачі пізнають закони Життя, вчаться любити, бути добрими й милосердними.

Лауреат літературної премії "Благовість" (2005).

ВАСИЛЬ ЧУХЛІБ (1941-1997)

Василь Чухліб народився в селі Лебедівка на благословенній землі древньої Чернігівщини, і мальовнича краса її природи з малих літ глибоко запала йому у серце, щоб вихлюпнутися схвильованими рядками в його поетичній прозі.

Семирічку Василь закінчував у сусідньому селі Соколівці, куди переїхали батьки після війни, а десятий клас хлопець закінчив у місті Острі. Районна газета "Правда Остерщини" опублікувала перший вірш Василя Чухліба, коли він був ще учнем середньої школи. А після закінчення школи хлопця запросили на роботу до редакції цієї газети. Тут він і розпочав свій трудовий шлях – то пішки, то на велосипеді, то на попутному транспорті дістаючись до найвіддаленіших сіл району і повертаючись до редакції з репортажами, статтями, нарисами. Потім Василь вступив на мовно-літературний факультет Київського педагогічного інституту. Здобувши диплом викладача мови та літератури, він деякий час працював учителем у місті Добропіллі на Донеччині та в місті Обухові на Київщині.

У 1970-ті роки новели В. Чухліба, надруковані в періодиці, привернули увагу редакції журналу "Малятко", і тоді письменникові запропонували виступити з оповіданнями для дітей. Згодом з творів, надрукованих у "Малятку", склалася перша книжечка молодого літератора "Хто встає раніше". Відтоді письменник не полишав працю в літературі для дітей. Писав В. Чухліб короткі оповідання та казки – прозорі, як кришталь, тихі, як тепле літо. Більшість із них – про природу. Письменник просто, без зайвих сюжетних ходів і вигадок змальовував сучасний світ, у якому діють дорослі та діти, які так чи інакше перебувають на природі. Представників природного світу автор наділяв тими рисами, характером та поведінкою, які властиві добрим та лихим людям. В усіх героїв творів В. Чухліба – людей, тварин, рослин – є одне спільне: вічно молода річка Десна.

Василь Чухліб є автором багатьох цікавих книжок для дітей та дорослих, загальний наклад яких перевищив 1 мільйон 250 тисяч примірників.

Творчість Василя Чухліба відзначено літературними преміями ім. Наталі Забіли (1988) та ім. Лесі Українки (1996). Окремі твори письменника видавали за кордоном, де перекладали англійською, азербайджанською, білоруською, казахською, литовською, російською, словенською мовами: багато його оповідань і казок увійшло до вітчизняних підручників і читанок для молодших класів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >