ЛОГІСТИЧНА СИСТЕМА ТА її ОБ'ЄКТНА ДЕКОМПОЗИЦІЯ
Сутність і зміст поняття логістичної системи
Поняття системи[1] є одним з найбільш важливих у логістиці Але як і більшість інших понять логістики, сьогодні чіткого й однозначного трактування поняття "логістична система" (logistics system) не існує як у вітчизняній, так і у зарубіжній літературі. Крім того, відомі трактування є занадто розмитими, оскільки досить складно охопити всі існуючі види логістичних систем та визначити їх відмінності від об'єктів іншого роду [10; 14; 24].
З одного боку, існуючі трактування логістичної системи є вузькими (не охоплюють у повній мірі ті чи інші типи об'єктів, які зазвичай відносять до логістич- них систем), а з іншого – спрощеними (характеризують логістичні системи не досить повно для розуміння їх сутності).
Поняття системи, як і будь-яке інше поняття, є ідеальним об'єктом, що відображає у свідомості певне угрупування (клас) матеріальних об'єктів (явищ), які, у свою чергу, виділять у процесі пізнання матеріального світу.
У найбільш загальному підході під системою розуміють "комплекс взаємодіючих компонентів" (Я. Берталанфі), так і "множину, для якої визначені деякі відносини" (С. Кліні). Перше визначення системи стосується тільки матеріальних елементів, друге – визначає систему досить широко.
У словнику Вебстера поняття "система" трактується таким чином: "Система – це складна єдність, яка обумовлена значним числом, як правило, різних факторів і має спільний план чи слугує для досягнення загальної мети". Таке поняття може бути виражене у вигляді залежності [38]:
(2.3)
де Р – деяка заздалегідь фіксована властивість;
R – відносини, що відповідають Р;
т – множина елементів (фактор, компонент, елемент системи S).
За поданою формулою предмети лише у тому випадку утворюють систему, якщо на предметах т будуть виконуватися певні відносини R, що цікавлять дослідника. Це означає, що відносини мають володіти якою-небудь заздалегідь фіксованою властивістю Р.
Так, логістична система вважається об'єктом, що складається із певних елементів (компонентів), і які, знаходячись у певних відносинах один з одним, забезпечують цільові властивості такої системи, а саме, задоволення потреб і вимог кінцевого споживача.
За таким визначенням поняття "система" характеризується двома аспектами: наявністю взаємопов'язаних компонентів; множиною відносин між компонентами системи, тобто структурою. При цьому виділяються лише тільки такі відношення, які мають закономірні зв'язки. Структура виступає як абстрактне вираження форми, системи у цілому.
Однією з важливих властивостей структури є ієрархія: усі складні системи, якими, зокрема, є системи логістичного управління, подільні: можна виконувати їх декомпозицію, тобто представити у вигляді сукупності підсистем чи елементів (так названа декомпозиційна множина). У такому випадку структура системи при фіксованій декомпозиційній множині визначається як сукупність відносин між підсистемами, що належать декомпозиційній множині.
Наведемо деякі вихідні визначення, що розкривають робоче поняття "система", а отже поняття "логістична система".
Цілісність системи – внутрішня єдність системи, її відносна автономність, незалежність від навколишнього середовища.
Структура системи – сукупність стійких зв'язків системи, яка забезпечує його цілісність і тотожність самому собі, тобто збереження основних властивостей при різних зовнішніх і внутрішніх змінах.
Елемент системи – складова частина складного цілого, яка має риси, що виражають головну властивість системи.
Компонент системи – складова частина, об'єднувальна назва для елементів, підструктур і підсистем.
Функція системи – продукування певного результату: інформація про те, що певний результате наслідком наявності деякої структури ресурсів, засобів, умов і процесу (алгоритму, програми) виробництва такого результату.
Фактор системи – причина, рушійна сила певгіої системи, яка визначає " характер 1 чи окремі його риси; розглядається як вхідний параметр.
Характеристика системи – опис відмінних якісних рис, властивостей системи; розглядається як набір ознак системи.
Параметр системи – елемент системи, величина, що дозволяє виділити певну властивість системи із множини елементів того,ж роду.
Вихідним положенням при розгляді сутності логістичної системи є її уявлення як відкритої складної системи – складеного об'єкта, частини якого можна представляти як окремі системи (підсистеми), що об'єднані у ціле згідно з певними принципами, або ж пов'язаних між собою встановленими відносинами.
У такому випадку властивості логістичної системи у цілому визначаються як властивостями елементів (підсистем), що її складають, так і характером відносин між ними. Виділимо основні характеристики складності логістичної системи:
■ багатовимірність системи (велика кількість елементів, великі обсяги інформації, що циркулюють у логістичній системі і т. ін.);
■ різноманіття форм зв'язків елементів системи між собою (різнорідність структур, що складають логістичну систему, – ієрархічних, мережних і ін.);
■ різноманіття природи елементів, що складають систему (до логістичної. системи входять персонал, устаткування, матеріальні ресурси тощо, а отже різнорідність інформації', що у циркулює у логістичній системі);
■ висока динаміка зміни стану, складу, структури і функції системи;
■ багатокритеріальність системи (наявність ряду часто суперечливих критеріїв, яким має задовольняти логістична система);
■ багатоплановість теоретичного опису системи, її моделювання і т. ін.
Таким чином логістична система розглядається як динамічна складна система, що змінює у часі склад своїх елементів і зв'язків між ними, за умови збереження своїх основних функцій: планування, управління та контролю внутрішніх і зовнішніх потокових процесів підприємства в умовах цілеспрямованого формування та реалізації сукупних відносин учасників таких процесів з метою забезпечення досягнення цілей підприємства з оптимальними витратами необхідних для цього ресурсів.
У межах логістичної системи функціонує сукупність процесів, взаємопов'язаних за структурою і динамікою, спрямованих на досягнення цілей діяльності підприємства, до яких будемо відносити:
■ процеси управління логістичним забезпеченням виробничо-комерційної діяльності підприємства (матеріальні потоки на "Вході", всередині підприємства і на "Виході", а також підпорядковані ним інформаційні, фінансові й інші потоки);
■ процеси управління інформаційними потоками, що відображають реальний і модельований стан логістичного менеджменту підприємства;
■ процеси взаємодії підприємства із зовнішнім середовищем;
■ процеси управління реалізацією набору моделей логістичного менеджменту;
■ процеси прийняття управлінських рішень.
Отже розгляд сутності логістичної системи визначається постановкою таких принципово значимих питань ситуаційного характеру:
■ які загальні умови формування й розвитку логістичної системи;
■ які сформувалися вимоги до того, що має бути на "Вході" логістичної системи і до того, що отримують на її "Виході";
■ як формуються та розвиваються внутрішні та зовнішні потокові процеси;
■ як було сформовано систему логістичного менеджменту та які кінцеві результати?
За певних допущень і умовностей, усі визначення логістичної системи розділяють за такими підходами: система як комплекс процесів і явищ та зв'язків між ними; система як інститут, спосіб дослідження; система як деякий компроміс між двома першими підходами.
При першому підході логістична система визначається як певний комплекс процесів і явищ, що існує об'єктивно, незалежно від суб'єкта управління. Встановлюються елементи і найбільш суттєві характеристики досліджуваної системи. При виділенні системи із середовища як мінімум визначаються її "Входи" і "Виходи" (розгляд логістичної системи як "чорної скриньки"), а як максимум аналізу піддається її структура, визначається механізм функціонування і, на цій підставі, діють на систему у широкому напряму. Тобто логістична система розглядається як об'єкт дослідження і як об'єкт управління.
При розгляді логісгичної системи як інституту способу дослідження (від лат. institutum – сукупність певних прийнятих норм при існуванні відповідних суспільних відносин) вона складає певне абстрактне відображення реальних об'єктів. При такому трактуванні поняття логістичної системи поєднується з поняттям моделі
Логістична система може бути представлена як певний компроміс між двома першими підходами до її визначення. Вона є штучно створеним комплексом елементів (технічних засобів, наукових теорій тощо), який призначений для вирішення складного економічного завдання. У такому випадку досліджуються питання як виділення логістичної системи із середовища, так і її створення.
Зарубіжний підхід до трактування терміна "логістична система" більш прагматичний і деякій мірі наближається до загального визначення поняття "логістика". А саме: логістична система – це процес планування і координації всіх аспектів фізичного просування матеріалів, компонентів і готової продукції для досягнення мінімальних загальних витрат і бажаного рівня сервісу (APICS Dictionary. The Industry Standard for More than 3500 Terms and Definitions / Eleventh Edition. – The Association for Operation Management, 2005. – P. 62; переклад [14]).
При дослідженні логістичної системи необхідно, насамперед, брати до уваги принципи, які визначають характер і природу всього механізму взаємодії в цілому та її окремих елементів (табл. 2.1 ) [42].
Таблиця 2.1
Основні принципи, що відображають сутність логістичної системи
Принцип |
Основні положення принципу |
1 |
2 |
Синергічності |
Визначає комплексний системний підхід стосовно досягнення поставлених цілей. На основі цього принципу, беручи до уваги інтеграцію процесів виробництва та обміну, стає можливим досягнення, за рахунок погодженості дій у всіх взаємозалежних процесах, більшого ефекту в цілому за структурою, ніж при поліпшенні функціонування окремих елементів системи |
Динамічності |
Система відображає сутність охоплюваних ними процесів, що полягає у прогресивній динаміці та виражається в розвитку, прагненні до удосконалення. Динамічність як форма руху поєднує дискретність виробничих і постачальницько-збутових операцій, предмети і засоби праці, а також цілі і завдання, визначені на певному етапі розвитку підприємства |
Комплексності |
Система повинна будуватися як сукупність декількох або множини елементів, тісно взаємодіючих між собою. Постійне автономне функціонування будь-яких окремих елементів у рамках системи не допускається та вважається деструктивним |
Гнучкості |
Логістична система повинна будуватися таким чином, щоб завжди існувала можливість взаємозамінності її структурних елементів. Дотримання цього принципу допомагає системі швидко адаптуватися до змін зовнішніх і внутрішніх умов |
Ініціативності |
Побудова системи відповідно до цього принципу передбачає прояв здатності попереджувальної' реакції на ймовірні події, а також можливості створювати й регулювати суб'єктивні умови, які позитивно впливають на процеси господарської діяльності |
Доцільності |
Орієнтація на залучення тільки того потенціалу, який відіграє позитивну роль стосовно досягнення поставлених цілей. Проявляється вибірковість у встановленні організаційних, технічних і технологічних структурних складових, які характеризуються прагненням до мінімізації витрат або часу переміщення в умовах багатоваріантності рішень конкретних завдань |
До процесів та засобів виробничо-комерційної діяльності, які охоплює логістична система, відносять:
- а) закупівля сировини, матеріалів, комплектації;
- б) виробничі запаси (продукція у запасах вважається змертвілою, якщо її обсяг оптимізований для всієї системи);
- в) транспортні засоби;
- г) складське господарство;
- д) організаційно-технологічна інфраструктура виробництва, що включає і проектні техніко-економічні обґрунтування, і розрахунки визначення розміру, і розміщення підприємства;
- е) інформаційний зв'язок і контроль.
- [1] Система (від грецьк. systema – ціле, зіставлене із частин; з'єднане) – множина елементів, що знаходяться у відношеннях і зв'язках один з одним, які утворюють певну цілісність, єдність.