< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Офшорна компанія-підрядник

Податок на прибуток у будь-якій країні вираховують із різниці між валовий виторгом і сумою видатків, яку дозволено відняти із валового виторгу. Існують два методи зниження податку на прибуток: за рахунок зменшення валового виторгу або за рахунок збільшення видатків. Перший метод (офшорна компанія – посередниця) заснований на зменшенні виторгу: більшу частина виторгу привласнює офшорна компанія саме за допомогою тих же офшорних компаній. Деякі з перерахованих у законодавстві послуг, які включають у собівартість, можуть бути надані офшорною компанією (за погодженою ціною). Гроші, сплачені офшорній компанії будуть перераховані за кордон, а витрачена сума зменшить українському підприємству податок на прибуток. До переліку послуг, що можуть бути надані офшорною компанією-підрядником, належать:

  • • юридичні послуги (фірма, що їх надає, повинна продемонструвати певну юридичну кваліфікацію і мати відповідну назву);
  • • маркетингові послуги;
  • • інформаційні послуги;
  • • аудиторські послуги (фірма, що їх надає, повинна мати ліцензію на аудиторську діяльність);
  • • плата за навчання (підвищення кваліфікації або перепідготовка) співробітника за договором із навчальним закладом (у деяких офшорних центрах; допускають реєстрацію навчальних закладів без одержання спеціальних ліцензій, тому можна навчати співробітників у своєму ж "університеті");
  • • надання кредиту (з бази, яку оподатковують, віднімають певні відсотки; кредит краще надавати через іноземний банк під гарантію заморожених там коштів офшорної компанії, або через власний офшорний банк).

Формальна законність оплати рахунків офшорної компанії не врятує від складнощів, якщо стане зрозумілим, хто власник компанії. Лінія між законним і незаконним податковим плануванням дуже тонка й неоднозначна. Тому необхідно, щоб схема була не тільки повністю законною, але і взагалі не виділялася з повсякденного бізнесу як схема.

Щодо України, то необхідно утримувати податок на дохід при перерахунку грошей іноземній компанії. У деяких випадках (там, де між країнами є договір про запобігання подвійного оподатковування) утриманий податок можна буде потім зажадати назад. У рідкісних випадках податкові органи можуть дозволити офшорній компанії – одержувачу платежу, здійснювати розрахунки без утримання податку, якщо із країною одержувача в України є договір про запобігання подвійному оподатковуванню і податковій інспекції вдалося довести, що дохід іноземної особи має регулярний та однотипний характер. Для цього потрібно у країні, де зареєстровано компанію – одержувача платежу, заповнити окрему форму і забезпечити, щоб тамтешня податкова служба підтвердила, що компанія X є особою з місцеперебуванням у країні А згідно з Конвенцією про запобігання подвійному оподатковуванню між Україною та країною А. Потім чотири екземпляри цієї форми (з апостилем або консульською легалізацією) подають в українську податкову інспекцію за місцем перебування платника. До форм необхідно додати контракт, за яким будуть перераховувати кошти. Податкова інспекція (теоретично) має в досить короткий термін дати іноземній компанії податкове звільнення, якщо вона порахує дохід, одержуваний за представленим контрактом, регулярним й однотипним. На практиці податкові звільнення дають нелегко і регулярність й однотипність доходу доводиться доводити.

Особливістю України є те, що норми міжнародного договору мають верховенство над нормами національного податкового законодавства, а в жодному міжнародному договорі про регулярність і однотипність доходу, як підставі для одержання звільнення, нічого не сказано.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >