< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Офшорна компанія – власниця банківського рахунку

Україна забороняє своїм громадянам мати особисті рахунки за кордоном (лише на час фізичного перебування за кордоном). Багато українських громадян не згодні з такою позицією держави і бажають користуватися закордонними рахунками. Крім цього, вони прагнуть мати на руках кредитні картки, які (на відміну від більшості українських) завжди акцептували б за кордоном без підозр і запитань. Зазначені проблеми розв'язують за допомогою офшорної компанії, яка і відкриває банківський рахунок. Із цією метою можна вибрати дешеву компанію в одній із країн, де не потрібно надавати жодної звітності, і використання безподаткового рахунку окупиться в перший же рік. Через певний час можна буде одержати корпоративну кредитку і користуватися нею по всьому світу (про процедуру відкриття рахунку й управління ним в офшорній юрисдикції див. дод. 2).

Офшорна компанія-заставоутримувач

Цей вид використання офшорних компаній належить до сфери дуже скрупульозного планування. Суть схеми така: власник майна, який побоюється, що воно може бути в нього з тих або інших причин відібране, прагне законно перевести його на свою офшорну компанію. Там, де можна просто продати майно офшорної компанії або передати його іноземному трасту, проблем не виникає. Однак у деяких країнах (напр. у США,) це викличе дуже великі підозри, тому власник розробляє багатоступеневу схему, за якої спочатку віддає майно в заставу, а потім через порушення забезпеченого заставою зобов'язання, змушений передати майно кредитору.

Офшорна компанія-інвестор

Для будь-якого підприємця очевидно, що капітал завжди має працювати. Однак багато українських бізнесменів капітали, які вони заробили в Україні, гублять, коли їх переміщують за кордон. З огляду на це в багатьох виникає бажання інвестувати вивезений капітал назад в Україну, хоча зазвичай уже під іншим іменем і, можливо, в інший проект.

Офшорна компанія (або мережа офшорних компаній) може стати зручним перевалочним пунктом капіталу на його шляху в новий інвестиційний проект. По-перше, капітал можна акумулювати в такій компанії без податків. По-друге, забезпечивши анонімність володіння офшорною компанією, можна тим самим забезпечити, щоб новий інвестиційний проект ніяк не був пов'язаний зі старим. По-третє, ніде немає такої маневреності і гнучкості руху інвестиційних ресурсів, як в офшорних фінансових центрах.

Для тих, хто більше не прагне ризикувати в Україні національним капіталом, а повертається як іноземець-інвестор, існує низка можливостей, і практично в кожному із зазначених нижче випадків роль інвестора може відіграти офшорна компанія. Наприклад, гроші можна довірити банку, що має гарну репутацію щодо управління коштами клієнтів. У цьому випадку реально одержувати близько 4-6 % у рік як відсоток за внеском (у випадку надання банку права управляти грішми на рахунку клієнт може одержати більше, але і втратити теж). Можна довірити гроші якому-небудь всесвітньо відомому офшорному інвестиційному фонду (безліч таких фондів базується на о. Гернсі, о. Джерсі, о. Мен і на Бермудських о-вах). Величина виплачуваних фондами відсотків залежить від того, наскільки успішно вони грають на ринку цінних паперів або валют, і гарним уважають результат 7-15 % річних, хоча бувають як випадки провалу, так і небувалих виграшів – до 30-40 % річних.

Через офшорну компанію можна торгувати цінними паперами або займатися валютним дилінгом, якщо є відповідний досвід. З допомогою офшорної компанії можна спекулювати на ринку нерухомості. Потенціал інвестиційної маневреності, властивий офшорним компаніям, навряд чи може бути порівняний з будь-якою іншою компанією.

Українське законодавство обмежує більшість методів виходу на ринки іноземних коштів високими податками або валютним регулюванням. Безподаткових методів перемістити гроші в Україну залишилося всього два: інвестування в статутний капітал українського підприємства або надання українському резиденту кредиту.

Інвестування у статутний капітал українського підприємства як спосіб руху капіталу. Створення підприємства з великим статутним фондом – гарний метод переміщення в Україну капіталу, однак цей метод має недоліки. Собівартість реєстрації і бухгалтерського обслуговування створеного підприємства не дозволяє використовувати цей метод для схем з інвестуванням менш ніж кілька сотень тисяч доларів. Офшорна компанія-інвестор не буде направляти в Україну номінального директора для виконання функцій генерального директора створеного підприємства – цю роль треба виконувати самому замовнику схеми, або його довіреній особі, а це легалізує їх як тих, що мають стосунок до капіталу офшорної компанії (існують методи запобігання такій ситуації, однак вони вимагають умілого вибору місця реєстрації офшорної компанії). Позитивним аспектом реєстрації компанії з іноземними інвестиціями для імпорту капіталу є те, що, крім коштів, у статутний капітал можна внести й увезти в Україну устаткування, причому без сплати митних податків.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >