< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Офшорна компанія в будівельному бізнесі

За допомогою компаній тих країн, із якими Україна уклала угоди про запобігання подвійному оподаткуванню, можна значно заощадити на податках при виконанні будівельного підряду. Якщо українська фірма береться за будівельні роботи, то від самого початку будівельних робіт вона зобов'язана платити податок на прибуток за звичайною українською ставкою. Якщо будівельним підрядником стає іноземна компанія із країни, з якою в України немає договору про запобігання подвійному оподаткуванню, то так само вона платить податки за звичайною ставкою і від самого початку будівельних робіт. Однак, якщо виконавцем будівельних робіт буде компанія із країни, з якою в України є договір про запобігання подвійному оподаткуванню, то, найімовірніше, будівельний майданчик такої компанії будуть вважати постійним представництвом не відразу, а після закінчення обумовленого в договорі часу – зазвичай близько 10 місяців.

Поки ж робота іноземної компанії не підпадає під визначення постійного представництва, то її будуть обкладати податком не за ставкою 30 %, а відповідно до договору. Схема оподатковування в цьому випадку буде такою. Із загальної суми за виконання іноземною компанією будівельних робіт російський замовник вирахує 20 % (які потім можна буде одержати назад, пославшись на договір), а компанія заплатить податок тільки в себе на батьківщині. Утримання 20 % можна уникнути, одержавши в податковій інспекції звільнення від утримання податку на дохід на підставі договору.

Замість того, щоб укладати договір підряду від імені українського підприємства, треба укласти цей договір від імені компанії із країни, з якою в України є відповідний податковий договір. Уважно вивчіть за договором, протягом якого терміну будівельний майданчик цієї компанії не будуть вважати її постійним представництвом (за умови, зрозуміло, що діяльність цієї компанії в Україні не створює постійного представництва за іншими підставами). Договір із замовником має бути укладений таким чином, щоб роботу було розбито на етапи, кожний із яких коротший терміну, зазначеному в договорі про запобігання подвійному оподаткуванню. Після завершення етапу підписують акт здачі-приймання, а наступний етап виконує вже інша компанія з тієї ж держави, що й перша. Можна використовувати і першу компанію, але (як свідчить практика) звільнення від податку в цьому випадку, найімовірніше, не буде.

Відповідно до положень договору про запобігання подвійному оподаткуванню іноземна компанія не буде претендентом на постійне представництво і тому її не будуть обкладати податком на прибуток. До речі, у деяких країнах ставка податку на прибуток більша, ніж в Україні, і тому використовувати такі країни як бази для будівельної компанії було б нерозумним. При проведенні будівельних робіт через офшорну компанію, що не перебуває в Україні на податковому обліку, – неможливо виставляти рахунок із ПДВ, і, як наслідок, виникає незручність для українського замовника в оплаті (він не тільки не може зарахувати ПДВ, але ще й зобов'язаний утримувати його щоразу, коли платить офшорній компанії). Проте на тлі вигоди від цієї операції це дріб'язкові моменти.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >