< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПРОГНОЗУВАННЯ ТЕНДЕНЦІЙ РОЗВИТКУ ТЕХНОЛОГІЙ

Технологічний процес

Як за старих часів, так і сьогодні будь- який товар виробляється тим чи іншим методом, за допомогою тієї чи іншої технології. Технологічний процес виробництва розвивається за об'єктивними законами, подібними до тих, за якими прогресують і продукти. Очевидно, що рівень розвитку технології визначає можливу якість продукту. Цікаво, що говорити про стадії ринку будь-якого продукту можна лише стосовно того чи іншого способу виробництва. При переході технології на наступний рівень продукт дешевшає і найчастіше переходить з третього етапу ринку знову на другий. Так само рівень розвитку технології визначає можливий рівень розвитку компанії. Технологія висуває до компанії ті чи інші вимоги щодо системи контролю якості. Технологія застосовується, якщо компанії переходять зі свого географічного регіону в транснаціональні корпорації.

Еволюція технології

У більш спрощеному вигляді можна сказати, що технологія виробництва має, як мінімум, три етапи. Перший етап – це ручне (кустарне) виробництво.

Товар виробляється фахівцем з виготовлення саме цього товару, а не будь-якого іншого. Другий етап – це поява машин та інструментів, які роблять виробництво високомеханізованим або напівавтоматичним. Товар все ще виробляється професіоналом, який вміє виробляти саме його, але тепер вимоги до навичок цього фахівця слабшають, а його продуктивність зростає. На третьому етапі виробництво стає автоматичним. Виробником вже може виявитися не фахівець із виробництва даного конкретного типу товару, а експерт з обслуговування устаткування, яке виробляє товар.

Технологічний процес виробництва – це теж технічна система. Тож не дивно, що він еволюціонує за об'єктивними законами. Особливо якщо врахувати, що те, що є засобом виробництва для одних, для інших – продукт, який продається.

Приклад

Для кравця швейна машинка та праска є знаряддями праці й частиною їх технології, але для заводів, які виробляють швейні машинки та праски – це їхні кінцеві товари. Те саме можна сказати й про автоматизовані лінії пошиття для сучасних швейних виробництв. Найскладніша автоматизована лінія, яка шиє сорочки, є продуктом заводів з виробництва технологічних ліній. А отже, і розвиватися він повинен за тією самою S-подібною кривою, як будь-які інші продукти.

Звичайно, ототожнювати технологічний процес і знаряддя праці не можна. Наприклад, розглянемо еволюцію технологічного процесу пошиття, навіть у найпростішій формі, у якій його знає кожний з нас. Спочатку кравець шив штани просто голкою з ниткою. Потім з'явилася швейна машинка. Технологічний процес дуже інтенсифікувався. Потім прийшли автоматизовані технологічні лінії, які шиють самі, практично без участі кравця. Принципово різні основні знаряддя з пошиття замінюють одне одного, як це описано для змін одних S-подібних кривих іншими, а технологія пошиття при цьому розвивається як безперервне ціле.

Розвиток технологічного процесу зображено на рис. 12.8. По осі X там відкладені інвестиції в інструменти виробництва, такі, як голки, швейні машинки та автоматичні лінії. А по осі Y – продуктивність, тобто кількість одиниць товару заданої якості, яка може бути вироблена за одиницю часу.

Тут продуктивність точніше вимірювати в одиницях товару, ніж у доларах, зароблених за одиницю часу. Причина в тому, що попит і ціна на будь-який товар можуть раптом змінитися як наслідок соціальних причин так, що потокова лінія почне "виробляючи" більше або менше доларів, виробляти таку саму кількість одиниць товару.

При цьому продуктивність технологічного процесу в цілому може ще якийсь час зростати і після того, як основний інструмент вийшов на третій етап. Це досягається тому, що може тривати вдосконалення технології подачі матеріалу до інструмента, сортування заготовок та інші допоміжні процеси. Адже найчастіше буває так: поки швидко вдосконалюється основний інструмент, усі настільки радіють результатам його прогресу, що ні на що інше не хочуть відволікатися.

Схема

Рис. 12.8. Схема "технологічного розриву": 1 – стара технологія; 2 – нова технологія; Р – технологічний потенціал підприємства; І – інвестиції в технології.

Якщо на графік продуктивності ми накладемо графік, який схематично зображує динаміку ціни розробленого товару, то побачимо, що ціна знижується обернено пропорційно продуктивності. Чому, адже технологічна лінія коштує набагато дорожче швейної машинки і тим більше голки? Причини дві. По-перше, якщо лінія коштує в мільйони разів дорожче набору голок, а виробляє вона за той самий час у десять мільйонів разів більше штанів, то за інших однакових умов одні штани повинні бути в десять разів дешевше.

Друга причина: знижуються вимоги до кваліфікації персоналу. Шлях від кустаря через високомеханізоване напівавтоматичне виробництво до автоматизованих потокових ліній – це шлях від талановитого умільця, який присвятив справі все життя, до нормального кваліфікованого працівника, а потім – і просто до низькокваліфікованої робочої сили.

Адже скільки років було потрібно, щоб навчитися вручну прошити ідеально рівний шов на колоші. Це ж треба, щоб рука не здригнулася, щоб і щільність була, і нерви в порядку, і око гостро дивилося. Набагато легше навчитися робити такий самий шов на машинці. Одна лише механіка її роботи вже рятує від більшості можливих помилок і значною мірою прискорює процес, зменшуючи навантаження. Однак на машинці усе ще шиє кравець, тобто кваліфікований фахівець, а в автоматичній швейній лінії шиє вже сама машина. І кравець там не потрібний. Потрібний лише найнятий робітник, який перекладає заготовку з одного верстата на іншій.

Просування від кустарного ручного виробництва до автоматичного і зниження рівня вимог до кваліфікації співробітників дозволяють не тільки наймати людей з більш низькою зарплатою, а й дають можливість переносити виробництво в регіони, де відсутня розвинена і коштовна система підготовки професійних кадрів. Це робить виробництво більш географічно мобільним.

Механізація і повна автоматизація виробництва можливі лише в разі, якщо весь виробничий цикл чітко поділений на елементарні операції й кожна з них зрозуміла. До речі, тенденція залучати до виробництва менш кваліфіковану робочу силу шляхом поділу його на елементарні операції існувала задовго до появи автоматичних потокових ліній.

Приклад

На прикладі виготовлення рушниці можна простежити ще одну важливу закономірність еволюції технології виробництва. Спочатку кожну рушницю робили вручну індивідуально. Коли ж спробували виробляти рушниці серійно, то з'ясувалося, що в разі істотного здешевлення однієї рушниці її якість та можливість вести прицільний вогонь різко зменшилися. Однак незабаром з'ясувалося, що серійно вироблені рушниці не тільки наздогнали за якістю, а й перегнали ті, які робилися штучно. Феномен тимчасового падіння якості при переході від кустарного виробництва до механізованого та автоматизованого – явище поширене і виявилося в багатьох випадках.

Зрозуміло, що трикрокова схема виробництва (ручне – механізоване – автоматичне) звичайно має більше ніж одну ланку на кожному з трьох етапів. У кожному конкретному виробництві виникають і зникають різні інструменти, додаючи свої підетапи на шляху розвитку технології того чи іншого виробництва.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >