< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Повна кастомізація кустарного виробництва

Будь-яка вже існуюча індустрія з виробництва будь-якого продукту зазвичай зароджувалася як сервіс. У до індустріальну еру майстри-ку старі і майстерні виробляли кожен виріб під конкретного замовника. Природно, у цій ситуації кожен виріб був максимально кастомізований, адже кожний черевик шили на конкретну ногу.

Однак помилково вважати, що сучасні індустрії, породжені в епоху загальної стандартизації, пройшли етап повної кастомізації на рівні кожного виробленого екземпляра. Перші великі обчислювальні системи випускалися в єдиному екземпляру. Технічне завдання на виробництво і специфікація затверджувалися під конкретного замовника, а це і є сучасною формою індивідуального замовлення з кастомізацією "під мене".

Повна антикастомізація, або помилкова уніфікація

На зміну повної кастомізації приходить повна антикастомізація. На ринку перемагає одна модель.

Аналіз продуктів різних "другоетапних" ринків показав, що на початку і наприкінці другого етапу ринку вимоги до кастомізації і дизайну прямо протилежні.

На початку другого етапу звичайно існує безліч компаній з гарними продуктами, спеціально підігнаними під вимоги будь-якого сегмента ринку, будь-якої групи споживачів. Для даної групи цей конкретний товар зараз – найкращий. Однак, на жаль, компанія, яка його виробляє, звичайно приречена. Як правило, перемагає та компанія, яка на початку другого етапу виходить із найбільш універсальним дизайном, приблизно однаковим для всіх груп споживачів. Такий дизайн дає можливість залучити найбільше потенційних покупців.

Цю компанію і її товар, будуть звинувачувати за те, що в конкурентів все краще. Проте купувати будуть у неї. Причина цього – більш низька ціна, обумовлена більшим масштабом виробництва. При цьому зовсім необов'язково, що менш зручний усереднений товар має право бути менш надійним (в одних випадках – так, в інших – ні). Звичайно, компанія-виробник буде називати свій продукт не усередненим, а уніфікованим. Цікаво, що відмова від кастомізації продукту під потреби його користувачів у ряді випадків компенсується виникненням сервісів з його кастомізованого використання.

Кастомізація цілого продукту для різних сегментів ринку

До кінця другого етапу ринку починає превалювати зворотна тенденція. Починаються кастомізація товару і розроблення його різновидів, які задовольняють специфічні потреби різних груп споживачів. Це стає можливим унаслідок значного збільшення кількості споживачів всередині кожної групи. Отже, і випуск продукції, орієнтованої спеціально на них, стає більш економічно виправданим. Другим фактором, який сприяє початку кастомізації, є різке поліпшення інструментів і процесів, залучених у виробництво товару, який нещодавно з'явився і набуває популярності. Найчастіше стає можливим випускати різні варіації товару на одній і тій самій виробничій лінії. Кастомізація та гра дизайном стають найважливішими факторами, які визначають успіх компанії на "третьоетапному" ринку.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >