< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Характеристики інформаційних послуг

Інформаційні послуги – це такий самий товар, як комп'ютерна техніка, оскільки вони також спрямовані на задоволення людських потреб, виробляються, купуються і використовуються. Однак послуги, як товар, порівняно з тими ж комп'ютерами мають низку відмітних рис, що визначають їх особливий статус на ринку і багато в чому пояснюють низький рівень попиту і пропозиції цього товару.

Послуги можуть пропонуватися покупцю як частина товару або як самостійний товар. У ціні техніки може бути враховано вартість гарантійного обслуговування (у тому числі й ремонту), доставки, встановлення, настроювання і т. п. У цьому випадку фірма-продавець, як правило, робить подібні послуги тільки покупцям своїх товарів. Менш поширені послуги із системної інтеграції (аналіз, розроблення проекту, налагодження устаткування), які здебільшого надаються вітчизняними системними інтеграторами в складі комплексних проектів, у яких вони за вартістю мають не більше 5%.

Особливості надання послуг зведено в таблицю 2.3.

Таблиця 2.3.

п/п

Характеристики послуг

1.

Послуги невловимі, оскільки їх неможливо побачити, почути або перевірити до моменту придбання

2.

На відміну від матеріального товару, що існує незалежно від виробника і споживача, послуга невіддільна від них

3.

Мінливість якості послуг пов'язана з тим, що вона дуже сильно залежить від постачальника послуг, а також від часу і місця надання їх: одну й ту саму послугу (навіть, наприклад, установлення та настроювання ПЗ) різні фірми (а часто й різні фахівці однієї фірми) надають по-різному

4.

Послуги неможливо зберігати, заготовлювати наперед, а потім продавати. Вони мають цінність тільки в момент виробництва. У зв'язку з цим багато постачальників послуг передбачають їх передоплату, що майже завжди покупцеві незручно. До того ж, здебільшого не можна повернути придбані послуги продавцеві і зажадати повернути гроші, якщо не влаштує їх якість, оскільки роботу вже зроблено

На практиці рідко яка організація працює винятково у сфері послуг. Звичайно напрямок з виробництва послуг розвивається паралельно із продажами техніки і ПЗ. Організації, що займаються ремонтом, як правило, активно розвивають напрямок продажу комп'ютерів, комплектування, іншого устаткування.

Низький рівень попиту на послуги (порівняно з попитом на техніку) не може забезпечити підприємству стабільного прибутку навіть за вищої рентабельності даного бізнесу. Однак ситуація поступово змінюється – помітно зростає і попит, і вартість послуг. Почали з'являтися спеціалізовані фірми (або підрозділи в їх складі), орієнтовані тільки на виробництво й продаж послуг.

Сьогодні на українському комп'ютерному ринку все більшого поширення набувають послуги, що продаються як окремий товар і не пов'язані з постачаннями устаткування або ПЗ.

У першу чергу це ремонт, установлення та настроювання ПЗ і устаткування, навчання й консультування, обслуговування комп'ютерної техніки і ЛОМ, модернізація ПК, пов'язана з продажем, комплектування обладнання тощо.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >