< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Надання інтерактивних послуг

Інтерактивні послуги – це ідеологічно відносно новий напрям в інформаційній діяльності, новий підхід до самої інформації і технології її отримання.

Сучасні технології розповсюдження інформації у загальному вигляді передбачають, що користувачі з деякого термінального пристрою "спілкуються" з інформаційними продуктами, основними з яких є бази даних, за допомогою програмних засобів у реальному часі шляхом діалогу.

Відповідні технології називаються інтерактивними (on-line).

Основні види сучасних інтерактивних технологій:

Послуги АБД можуть надаватись у локальному та віддаленому режимах або ж користувач може отримати їх через посередника.

ІПП на технічних носіях (дисках, СБ-КОМ) – це текстові файли, БД, програми і т. ін. Інформаційні послуги, які організують доступ до цих продуктів, надаються за допомогою спеціальних програм, які постачаються користувачеві разом з даними, тобто є частиною інформаційного продукту.

Відеотекст – технологія, що забезпечує відеографічне обслуговування користувачів, за якого можна використовувати телевізор зі спеціальним адаптером для підключення модема та клавіатури; дає інтерактивний доступ до інформаційних продуктів.

Якщо основними користувачами АБД є, як правило, професіонали, споживачі інформації ділового та науково-технічного характеру, то відеотекст-технологією користуються рядові користувачі, які, можливо, не вміють працювати на ПК і отримують інформацію побутового та розважального характеру (телефонні довідники, новини, спорт, прогнози погоди, гороскопи, відеоігри, прайси тощо) з тестових БД. Ця інформація не припускає подальшої обробки.

Комутовані інтерактивні служби надають будь-яку інформацію загальнодоступними лініями зв'язку будь-якому користувачу, який має ПК чи модем (це інформаційні супермаркети та кіоски).

Спеціальні інтерактивні служби: вузькотематична інформація; спеціальне термінальне обладнання та спеціальний зв'язок (стратегічна інформація, оперативна комерційна інформація, котирування цінних паперів у реальному часі); користувачі повинні знати мови кожної інформаційно-пошукової системи (ІПС), що незручно.

Міжсистемні інтерактивні служби забезпечують послуги інтелектуального шлюзу, завдяки яким користувач може підключатися до будь-яких АБД, які доступні через цей шлюз, та працювати з ним за допомогою єдиної мови.

Виробники БД, інформаційні служби, посередники намагаються розробити власну стратегію бізнесу, визначити свою ринкову нішу. Ситуація на внутрішньому українському ринку, як підкреслює Л.Ф. Єжова [86], загострюється через успішне вторгнення на нього західних інформаційних служб. На загострення конкуренції впливає і той факт, що американські та європейські інформаційні служби мають загальні бази даних.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >