Структура ринку інформаційних продуктів і послуг
Структура ринку інформаційних продуктів та послуг (див мал. 3.3.) безпосередньо пов'язана з інформаційними потребами і відбиває можливості інформаційних технологій різних років. Якщо у 60-ті роки головними постачальниками й одночасно споживачами були інформаційні служби наукових, професійних і державних установ, які працювали на некомерційній основі, а головними
Мал. 3.3. Структура ринку інформаційних продуктів і послуг
інформаційними продуктами були реферативні видання, інформаційні бюлетені, бібліотечні каталоги, які розповсюджувалися за передплатою, то у 80-ті роки з'явилися нові споживачі – представники ділового світу, які мали високу купівельну спроможність і підвищені вимоги до аналітичної інформації, яку вже не треба було обробляти.
У наш час до 80% продажу інформаційних товарів припадає на бізнесовий світ – маркетингові служби промислових фірм і фінансових установ.
Продуктивний аналіз інформаційного ринку дає змогу поділити його на складові, як це зображено на мал. 3.4.
Мал. 3.4. Складові ринку інформаційних продуктів і послуг (продуктивний аналіз)
Формування інформаційного ринку та відповідно ринку інформаційних продуктів і послуг відбувається водночас із розвитком у країні інформаційної індустрії.
Види ринків інформаційних продуктів і послуг
За місткістю (кількістю споживачів тієї чи іншої галузі) ринок може бути поділений на вертикальний та горизонтальний.
Вертикальний ринок – ринок, на якому ІПП фірми можуть бути проданими представникам однієї або декількох галузей, а кількість фірм цих галузей відносно мала.
Для виробників ІПП промислового призначення з вертикальним ринком визначення розмірів ринку зводиться до збирання даних про одну галузь промисловості, яку він обстежує та обслуговує. При цьому враховується, що в результаті змін у техніці і технології цієї галузі, які відбуваються під впливом створюваних для них ІПП, ці самі ІПП після доопрацювання, переробки, коригування можуть використовуватися в тій самій галузі або у будь-якій іншій [86].
Наприклад, такий споживач, як Міністерство охорони здоров'я має у своєму складі декілька пов'язаних між собою, але цілком самостійних частин (див. мал. 3.5.)
Мал. 3.5. Сектори галузі ринку Міністерства охорони здоров'я
Горизонтальний ринок – ринок, в якому ІПП підприємства продаються покупцям багатьох галузей промисловості, тобто кількість покупців достатньо велика.
Виробнику ІПП з горизонтальним ринком важливо знати характеристики всіх ринків галузевих секторів, що його становлять. Якщо фірма-виробник не володіє цією інформацією, вона може помилково зосередити діяльність із реалізації ІПП і стимулювання збуту в секторах незначної потенційної місткості на галузі, де збільшення обсягів продажу виявляється важким та дорого коштує [86].