< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Електронна комерція в Україні

Останні роки показують, що з кожним роком Інтернет усе більше проникає у життя людей. Незабаром Інтернет знайде своє місце в усіх сферах сучасного бізнесу. Вже зараз відчувається, що Інтернет стає атрибутом ділового життя кожного, хто прагне процвітати і поліпшити економічну ситуацію в країні.

Взагалі інтернет як нова територія для ведення бізнесу надає широкі можливості відображення реальної економіки держави у віртуальному всесвіті. Бурхливий розвиток електронної комерції відкриває нові перспективи для ведення бізнесу. Не виключено, що саме Інтернет-комерція стане тим каталізатором, що призведе до створення абсолютно нових моделей ринкових відносин, абсолютно нових об'єднань партнерів і в підсумку – абсолютно нової економіки.

Інтернет у наші часи – це ціла індустрія, яка швидко проникає у всі галузі людської діяльності. Саме зараз ця індустрія перебуває у стадії стрімкого зростання. Величезна кількість компаній у всьому світі бачать в Інтернеті великий комерційний потенціал та можливість переводу свого бізнесу на якісно новий рівень. Тому Інтернет є об'єктом дослідження багатьох консалтингових компаній, які вивчають динаміку його розвитку, склад користувачів Мережі, ринок електронних послуг і чимало інших параметрів.

Перша можливість Інтернету, якою скористувалися багато компаній, – Інтернет-маркетинг: розповсюдження інформації про свою продукцію і запрошення до співпраці. Цей спосіб роботи з клієнтами не просто розширив такі традиційні способи, як друкована та телевізійна реклама, але й забезпечив двостороннє спілкування – Інтернет-комерцію.

Значна частина компаній не зупинилася на досягнутому, перемістившись на наступний рівень – електронну комерцію. Електронна комерція дозволяє замовляти продукцію та послуги прямо на сайті, а потім отримувати їх традиційним шляхом: за допомогою транспортної організації або для інформаційних продуктів – пересилкою каналами Інтернету.

Міжнародна економіка переживає революційні зміни: дехто запевняє, що починається доба "мережевої економіки", яка зробить неможливим існування замкнутих ринків та інформаційного простору в межах однієї держави. Всі ці зміни стались буквально протягом останніх років, і тому мережа Інтернет уже перестала бути лише екзотичним та невичерпним джерелом інформації, а стала доступним засобом зв'язку.

Становлення і розвиток ринку електронної комерції в Україні відбувається в період розвитку ринкової економіки та елементів її інфраструктури. Цей етап співпадає з кардинальними змінами у світовій економіці, які визначаються процесами глобалізації фінансових ринків і міжнародною інтеграцією фінансових інститутів.

Протягом останніх років Інтернет-торгівля України набуває розвитку. Згідно зданими рейтингу Bigmir.net, тільки на початку 2011 року в Україні налічувалося 3168 он-лайн-магазинів, що приблизно в 3-4 рази більше, ніж 2 роки тому. Проте за неофіційною інформацією, в нашій країні зареєстровано близько десяти тисяч віртуальних торгових точок, з яких реально працює близько половини. І можна впевнено стверджувати, що Інтернет-продажі стали конкурентоспроможним суперником традиційному бізнесу.

Крім безперечної зручності таких покупок, яку можуть оцінити всі користувачі мережі Інтернет, є й інший чинник: навіть у нашій країні, в якій розмах Інтернет-торгівлі поки що не набув глобальних масштабів. Уже є ціла група людей, для яких віртуальне життя значно цікавіше, комфортніше та зрозуміліше від реального. Для таких споживачів стає природним замовляти через Інтернет не тільки комп'ютерну та побутову техніку, засоби зв'язку, косметику або книги, але й купувати одяг, взуття і навіть продукти харчування [40].

Географія "українського" Інтернету так само, як і користувачів послуг Інтернет-торгівлі, є досить одноманітною. Найбільш активними є столичні користувачі мережі Інтернет, що можна прослідкувати за даними мал. 8.11.

При розгляді географії користувачів сфери Інтернет-торгівлі України за областями, можна відмітити, що географія користувачів мережі Інтернет та покупців Інтернет-магазинів практично збігаються. Так, у Київській області зосереджено 70% цього ринку і лише 30% припадає на інші регіони України.

Аудиторія мережі Інтернет по містах України

Мал. 8.11. Аудиторія мережі Інтернет по містах України

Кияни, за даними маркетингових досліджень, здійснюють близько 60% від усіх Інтернет-покупок по Україні. Активно розвивається Інтернет-торгівля в східному та південному регіонах України. А ось західні, північні та центральні області забезпечують не більше 15% виручки.

Розподіл покупців інтернет-магазинів за областями України

Мал. 8.12. Розподіл покупців інтернет-магазинів за областями України

Українські покупці Інтернет-магазинів здебільшого купують товари вторинного попиту: комп'ютерну та побутову техніку, засоби зв'язку, косметику, книжки, диски, товари для дітей та дому.

Продукти харчування та дорогі предмети (машини, коштовності тощо) найменш розповсюджені серед покупців Мережі, оскільки, купуючи в он-лайн-магазинах продукти харчування, споживач не має можливості перевірити термін придатності та якість, а у випадку з одягом – його у більшості випадків потрібно міряти [40].

Аналітики стверджують, що вартість покупки в українського споживача через Інтернет коливається від кількох десятків до кількох сотень доларів. Наприклад, середній чек торговельних точок проекту audiobooks.com.ua – 75 грн.

Якщо говорити про Super Photo та SuperBook, то середня сума замовлення з фототематики становить 50-60 грн., книжок – 80- 100 грн. Середній чек в онлайновому Фокстроті – 180 доларів, а середня груднева покупка в Мобітрейді – 450 доларів.

На малюнку 8.12 представлені мотиватори, що спонукають більше українських громадян купувати.

Мал. 8.13. Причини, що можуть змусити українських споживачів більше купувати через Інтернет

З малюнка 8.13. видно, що головним стимулом є низький рівень цін. Таку думку поділяє 20% Інтернет-покупці в. 16% опитаних зізналися, що купували б більше за умови підвищення доходів. Для 9% покупців інтернет-магазинів відіграє важливе значення широкий асортимент продукції, представленої в Інтернет-магазині, його подання та спеціальні пропозиції і знижки.

Важливими факторами для підвищення кількості покупок через Інтернет є зниження витрат на доставку товару (5%), швидкість доставки (4%) та підвищення якості товарів (3%) [40]. І хоча всі експерти запевняють, що довіра українців до онлайн-магазинів помітно зросла, оплачувати покупки вони все одно воліють за фактом: готівку передають кур'єрові після того, як переконаються в якості замовленого товару. За статистикою audiobooks.com.ua, що можна побачити на рисунку 8.11, випливає, що українців, які оплачують покупку тільки після доставки, майже 55%.

Методи, якими користуються українські споживачі інтернет-послуг при оплаті товарів

Малюнок 8.14. Методи, якими користуються українські споживачі інтернет-послуг при оплаті товарів

Як видно з мал. 8.14, на 13% менше покупців надає перевагу оплаті покупки через Інтернет, а за допомогою Укрпошти з накладеним платежем – 41,6%. Значно менше покупців сплачують покупки за допомогою банківських переказів – 3,7% і всього – 0,1% від загального числа Інтернет-покупців, сплачують свої покупки з допомогою електронних грошей (Web Моnеу) [51].

Україна, як і більшість країн світу потрапила під негативний вплив світової фінансової кризи, що охопила практично всі галузі економіки. Криза розхитала і без того нестабільну українську економіку, призвівши до різкого падіння гривні, підвищення рівня безробіття, стрімкого зростання цін на всі товари та послуги, суттєвого зниження купівельної спроможності громадян України, а як наслідок попиту і пропозиції. Всі ці негативні тенденції не могли не позначитися на Інтернет-торгівлі в країні.

Аналіз і порівняння показників України з показниками розвинених країн світу, вивчення й застосування успішного досвіду інших держав сприяє безперервному розвитку електронної комерції й розповсюдженню передових підходів до ведення електронного бізнесу.

Кількість користувачів мережі Internet, кількість комп'ютерів, пропускна здатність каналів передачі даних, кількість підприємств, які використовують Internet у своїй господарській діяльності для повноцінного розгортання електронної економічної діяльності, є ще недостатніми в Україні.

В доповіді Національного інституту стратегічних досліджень 14 грудня 2011 року було визначено: "....в розвинених країнах в середньому 71% населення має доступ до Інтерне ту, а в країнах, що розвиваються, лише 21%. Україна нині перебуває між цими двома групами, проте значно ближче до другої, ніж до першої". І далі: "Згідно з черговим щорічним дослідженням країн щодо активності використання в них інформаційних технологій, проведеним Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum), перше місце в рейтингу, країни в якому ранжировані відповідно до "індексу мережної готовності" (Networked Readiness Index 2009-2010, NR1), зайняла Швеція, а Росія й Україна виявилися, відповідно, лише на 80-му і 82-му місцях із 134 країн світу.

Погіршення рівня мережної готовності України на тлі загальноосвітніх показників набуває характеру сталої тенденції оскільки минулого року вона посідала 62 місце, позаминулого70-те".

За показниками рівня готовності до впровадження електронного Уряду Україна не потрапила навіть до перших 50-ти країн рейтингу.

За 2011 рік, згідно з даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), кількість користувачів Інтернету зросла на 11% – із 32% у березні 2011 року до 43% у лютому 2012 року.

Як інформують у КМІС, користування Інтернетом суттєво залежить від віку. Серед дорослого населення до 50 років поширення Інтернету значно вище і становить 61%. Проте впродовж 2011 року поширеність користування Інтернетом зросла в усіх вікових групах, зокрема і серед осіб віком старших за 70 років. Попри інфраструктури і обмеження, впродовж 2011 року різко покращилася ситуація навіть у маленьких містах (із 24% у березні 2011-го до 30% у лютому 2012 року) і сільській місцевості (з 14% у березні 2011 до 22% у лютому 2012 року). Загалом, за даними КМІС, темп приросту за цей період становив рекордні 34%.

Соціологи інституту також склали профіль користувачів Інтернету в Україні. Зокрема, 51% користувачів Інтернету становлять чоловіки і, відповідно, 49% – жінки. За віком: 63% користувачів – люди, віком до 40 років; за рівнем освіти: 55% користувачів мають вищу і незакінчену вищу освіту; за рівнем фінансового становища – 59% користувачів мають вищий, ніж середній, рівень доходу. Окрім того, 84% користувачів Інтернету в Україні проживають у містах.

Серед перешкод, які заважають користуватися Інтернетом, за даними КМІС, – зокрема відсутність знань і навичок користування (46%), відсутність технічних можливостей (24%), "припущення, що в Інтернеті немає нічого цікавого" (15%), відсутність фінансової можливості (10%).

Виходячи з даних дослідження, розподіл Інтернет-користувачів в Україні, як і в попередні роки, є нерівномірним. Лише 36% користувачів, старших 15 років, зосереджені у селах та невеликих містах (до 50 тис. жителів), хоча у цій категорії населених пунктів проживає близько 50% громадян України. Так само нерівномірним є регіональний розподіл. Зокрема, у Західному регіоні України проживає лише 18% користувачів, тоді як в Центральному (включно зі столицею) – 31%, на Сході – 34%, на Півдні – 17%.

Віковий розподіл користувачів, старших 15 років, має такий виглядає частка Інтернет-користувачів серед жителів України віком 15-29 років – 59%, 30-34 роки – 36%, 45-59 років – 15%, старших 60 років – 3%. При цьому чоловіки становлять 55% вітчизняної Інтернет-аудиторії, жінки – 45%.

У середньому по Україні 1 комп'ютер використовують 2,6 1н- тернет-користувача. Найменше "навантаження" на один ПК – в Києві (2,4 користувача), найбільше – у Західному регіоні (2,9 користувача). Ступінь розвитку широкосмугового доступу до мережі Інтернет (один з актуальних лобальних трендів) в Україні можна оцінити як критично низький. Рівень проникнення таких послуг в Україні на початок 2012 року становить лише 4,17%, що значно нижче середньосвітового показника – 7,02%. За цим показником Україна відстає не лише від сусідніх Росії (9,16%) та Білорусі (11,34 ), а й від більшості країн третього світу, таких, як Тобаго, Тринідад, Колумбія, Коста-Ріка та багатьох інших.

Таким чином, поки що зберігається певне відставання України від середньосвітового рівня з показників розвитку та доступності для населення широкосмугових мереж доступу до Інтернеті Крім того, держава помітно відстає від розвинених країн світу за ступенем інтегрованості у глобальний веб-простір і за показниками кількості Інтернет-аудиторії.

Порівнюючи рівень сучасної електронної комерції в Україні та розвинених світових країн, ставлення до ведення бізнесу в Інтернет, потрібно звернути увагу на великий розрив у темпах зростання ролі електронної комерції.

В порівнянні стану української електронної комерції зі станом електронної комерції в США та в європейських країнах можна визначити ряд недоліків, які для зручності зведено в таблицю 8.7.

Таблиця 8.7.

Причини недостатнього розвитку електронної комерції в Україні

Суть причини недостатнього розвитку електронної комерції

1.

Невисокий рівень життя, низька платіжна спроможність населення, що не сприяє збільшенню користувачів мережі

2.

Недостатній рівень розвитку телекомунікаційної інфраструктури, що не дозволяє надавати споживачеві сучасні види послуг. Низький рівень розвитку і впровадження інформаційно-інтелектуальних технологій, комп'ютерної грамотності населення

3.

Незначний вплив електронної комерції на обороти національної торгівлі

4.

Значна різниця у рівні інформатизації великих міст та регіонів країни, що зменшує потенційну аудиторію користувачів мережі

5.

Стандарти і законодавча база недостатньо розроблені, недостатня нормативно-правова база з питань розвитку Інтернету, інформаційних ресурсів та інтелектуальної власності, що не сприяє розвитку Інтернет- послуг

6.

Пластикові карти є далеко не у всіх, кредитні картки вкрай мало поширені. Інтернет-торговці не вірять у чесність покупців, не вірять у надійність платіжних систем

7.

Недостатньо широкий спектр товарів і послуг, доступний через мережу

8.

Висока вартість володіння електронним магазином, а звідси завищені ціни в електронних магазинах. Відсутність податкового регулювання електронного бізнесу

9.

Менталітет українських людей: більшість людей перш ніж щось купити – телевізор чи холодильник – самі обійдуть магазини, помацають, поговорять із продавцями і т.ін.

10.

Відсутність електронних платіжних систем загальнонаціонального масштабу

11.

Малоефективна система захисту прав інтелектуальної власності

12.

Низький загальний рівень культури, що провокує до шахрайства з одного боку і відлякує клієнтів, з іншого. Існує безліч способів "виманювання" реквізитів карток у їх власників

13.

Відсутність державної статистичної інформації, що стосується електронної комерції в Україні. Це значно звужує можливості аналізу та прогнозування тенденцій розвитку електронної комерції в нашій країні

Підсумовуючи, можна сказати, що лише комплексне вирішення всіх проблем може скоротити розрив у темпах зростання ролі електронної комерції в світі та Україні. При цьому саме держава повинна найбільше перейматися проблемами електронної комерції.

Існують і фактори, які сприяють розвитку електронної комерції і електронної роздрібної торгівлі зокрема. Це досвід торгівлі поштою (книжкова торгівля, наприклад); значний прошарок населення, підготовленого до простої роботи з комп'ютерною технікою та мережами; геополітичне положення України, економічне становище, яке сприяє припливу інвестицій у перспективний українській ринок Інтернет – комерції; наявність значної кількості специфічних сегментів роздрібної торгівлі, де економічно недоцільно відкривати спеціалізовані торговельні підприємства хоча б у кожному обласному центрі, але вигідно вести торгівлю поштою чи з допомогою Інтернету (на жаль, внаслідок економічної кризи і книготоргівля спеціальною та науковою літературою перетворилася у такий специфічний сегмент).

Крім того, роздрібна торгівля може суттєво полегшити вихід української продукції на світові ринки. В авангарді української електронної комерції Internet-магазин Kiev.ua, MolotOK.com.ua, Bambook, Azbooke, Webshop. Через UAnet сьогодні добре продаються товари, що не вимагають контакту з покупцем: книги, касети, картки мобільного зв'язку, комп'ютери та комплектуючі. Багатообіцяючим є ринок туристичних послуг, ринок продажів та оренди житла, продажів автомобілів, коштовностей, рідкісних товарів.

На сьогодні провідні науковці в Україні ставлять питання щодо необхідності розширення та вдосконалення можливості використання у сучасній виробничій і збутовій діяльності підприємства електронної комерції на основі впровадження інноваційних технологій та продуктів, які сприяли б зміцненню ресурсної і клієнтської бази ринку електронної комерції.

Метою організації електронної економіки в Україні повинен стати комплексний аналіз розвитку ринку електронної комерції на основі сучасних інструментів і систем електронного бізнесу, виявлення напрямків та механізмів їх застосування в Україні, а також розробка конкретних рекомендацій і пропозицій щодо їх практичного використання вітчизняними підприємствами. При цьому застосовують уже перевірений світовий досвід у сфері міжнародної електронної комерції.

Дуже перспективним в Україні стає така форма організації інформаційної та торговельної взаємодії між компаніями через Internet, як електронна комерція В2В. В умовах поглиблення міжнародного поділу праці, активного розвитку спільної комерції, коли підприємства не тільки купують один у одного продукцію, а й спільно працюють над виробництвом нових товарів та послуг, міжнародна електронна комерція такого напрямку набуває особливого значення, оскільки вона передбачає формування тривалих партнерських відносин між підприємствами, які здійснюються через міжнародні комунікаційні мережі. Наприклад, у хімічній промисловості – це Chemdex, CheMatch.c от і Fobchemicals. com, у металургії – MetallSite і e-Steel, а в сільському господарстві – DirectAg.com і Farms.Com.

В Україні вже створюються корпоративні портали, в межах яких систематизується корпоративна інформація та надається доступ до неї сертифікованим користувачам. Прикладом є корпоративні системи компаній Квазар-Мікро та Softline. Перспективним для України є також створення електронних ринків, систему правління ланцюжком комплектації, систему правління взаємовідносинами з клієнтами.

Важливим кроком у впровадженні будь-яких систем "бізнес-бізнес" є використання відкритих міжнародних стандартів. В Україні вже існують технічні умови застосування цих технологій – створено національний електронний каталог товарів.

Загальносвітові тенденції розвитку електронної комерції. Безумовно, на розвиток міжнародної електронної комерції в Україні впливають ще й загальносвітові тенденції.

По-перше, в останні роки у зв'язку зі зниженням цін на комп'ютерні системи і програмне забезпечення спостерігається бум у галузі продажів ПК.

Друга тенденція полягає у зростанні кількості користувачів Інтернетом. До 2020 року приблизно більш як 1 млрд, людей почнуть виходити в он-лайні, буде створено понад 100 млн. сайтів. Український сегмент Інтернету в даний час являє собою приблизно 400 тисяч сайтів, очікується також щомісячний ріст відвідувачів.

Третя тенденція – це ріст он-лайнових покупок, обсяг яких збільшився з 8 млрд, у 1999 році понад 1,5 трлн, у 2011 році.

Четвертий напрямок пов'язаний з різким ростом кількості домашніх компаній. Кількість людей, які працюють удома, підскочила з 4 млн. у 1999р. до майже 16 млн. у 2010 р.

Для активного включення України в міжнародний електронний бізнес необхідно:

  • • активне впровадження базового устаткування, телекомунікацій та комп'ютерів, у тому числі й у сільській місцевості, що забезпечить розширення комп'ютерної грамотності населення і належний рівень розвитку інфраструктури;
  • • стимулювання швидкого розвитку інфраструктури мережі: розвиток Інтернет-магазинів, мережних бізнес-структур, операторів мережі та створення декількох великих вітчизняних Інтернет-порталів;
  • • навчання професійним і загальним навичкам роботи в Інтернеті на всіх рівнях освітньої системи, включаючи держслужбовців;
  • • розвиток внутрішнього споживчого ринку, підвищення купівельної спроможності шляхом досягнення стабільного економічного росту.

В Україні розвивається ринок товарів і послуг, для оплати яких електронна комерція є зручним платіжним інструментом. До кола таких товарів і послуг належать бронювання і продаж квитків; продаж комп'ютерів та іншої комп'ютерної техніки й комплектуючих до неї; продаж книг і видань, компакт-дисків, аудіо- відеоапаратури; резервування і оплата проживання в готелях; продаж туристичних путівок; оплата користувачами Інтернету послуг своїх операторів доступу до Інтернет-провайдера (Internet Servise Provider ISP); підписка на різні послуги (наприклад, газети, журнали); продаж медикаментів і т. ін. Але в нашій державі цей ринок і досі перебуває в початковому стані та напевне, йому буде потрібно більше часу для власного розвитку, ніж аналогічному ринку в розвинених країнах.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >