< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості розвитку електронної комерції в Україні

Коло питань: вплив світових тенденцій на розвиток Інтернет-комерції, проблеми та перспективи участі України в системі світової електронної комерції

Вплив світових тенденцій на розвиток Інтернет-комерції

Сьогодні Інтернет – це ціла індустрія, що швидко проникає в усі напрямки людської діяльності. Після фінансової кризи ця індустрія знову перебуває у стадії стрімкого зростання.

Величезна кількість компаній убачають в Інтернеті великий потенціал та планують з його допомогою перевести свій бізнес на якісно новий рівень. Майбутнє Інтернет-комерції розглядається як

Інтернет-торгівля за допомогою мобільних телефонів і тривимірна візуалізація Мережі.

Заданими щорічного дослідження ринку електронної комерції, проведеного відділом Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG), мобільні пристрої швидко перетворюються на четвертий за потужністю інструмент торгівлі слідом за звичайними магазинами, веб-сайтами та поштовими каталогами. Очікується, що в найближчому майбутньому покупці зможуть заходити до магазинів, шукати товари, робити покупки та управляти витратами за допомогою мобільних пристроїв.

Мобільних користувачів в два рази більше, ніж користувачів Інтернету (4.3 млрд, проти 2.1 млрд.). Фахівці вважають, що за цих умов мобільна торгівля розвиватиметься приблизно так само, як стільниковий зв'язок.

Іншою важливою тенденцією розвитку Інтернет-комерції стане створення тривимірної візуалізації мережі Інтернет. На окремо взятому комп'ютері інтерактивні тривимірні зображення з'явилися давно. Проте обмін подібною інформацією через мережу Інтернету в реальному часі вимагає високої швидкості передачі даних, що не забезпечується традиційними модемами. Зараз ситуація різко міняється. Самі поняття Інтернету, електронної комерції "стирають" межі, прямуючи до створення єдиного світового простору.

Таким чином, українська Інтернет-комерція в достатньо значній мірі залежить від всесвітніх змін в Інтернет-комерції. Проте не слід забувати, що все ж таки деякий вплив мають певні особливості держави: рівень доходу на душу населення, соціальна захищеність.

З'явилися принципово нові способи доступу в Мережу, що використовують комунікаційну структуру, яка вже склалася. У найближчі декілька років переважна більшість користувачів Інтернету в США та Європі матимуть доступ з швидкостями близько 1 Мбіт/с. Такі швидкості передачі даних плюс продуктивність ПК, що різко збільшилася, створили передумови для перетворення Інтернету з глобальної мережі передачі інформації у віртуальний тривимірний світ.

Бум тривимірної візуалізації мережі Інтернет ще не наступив, хоча ідеї вже поступово втілюються. З'являються сайти, де більшою чи меншою мірою реалізовано представлення інформації в тривимірному вигляді. Це обіцяє хороші перспективи для подальшого розвитку електронної торгівлі.

Тривимірний прототип може дати потенційному покупцеві значно більше корисної інформації про товар, ніж плоска картинка. Стала популярною ідея створення тривимірних інтернет-магазинів.

Для фірм, що торгують нерухомістю, представлення свого товару в тривимірному вигляді – це шлях підвищити продажі, тому що це зручно покупцеві, який зможе заглянути в будь-яку кімнату або подібне приміщення, обійти будинок з усіх боків та навіть заглянути на дах. І все це, як зазначає О.В. Мельник, потенційний покупець зможе побачити, не відходячи від свого комп'ютера. Зазначену технологію можуть застосовувати продавці автомобілів: можна оглянути машину із середини [ЗО].

Використання нових можливостей Інтернету переведе електронну комерцію на якісно новий рівень. У результаті цього асортимент товарів, що продаються через Мережу, значно розшириться, а обсяг продажів будуть неухильно зростати.

Сучасні технологічні зміни та нововведення неухильно торкаються практично кожної країни світу. Поступальний розвиток цивілізації приводить до неминучих інтеграційних процесів між державами. Найбільш універсальним проявом цих процесів стала глобалізація, що набула особливого поширення в останню чверть минулого століття. Ці процеси неминуче проникли й до української економіки. Одним із важливих проявів глобалізації є частковий перехід ділових операцій до мережі Інтернет. Особливо це стосується галузі електронної торгівлі.

Інтернет-комерцію України чи будь-якої іншої держави не можна розглядати окремо від світової, оскільки саме поняття Інтернет "стирає" межі, прямуючи до створення єдиного простору. Таким чином, українська Інтернет-торгівля в значній мірі залежить від всесвітніх змін в Інтернет-торгівлі.

Проте не слід забувати, що певний вплив мають певні особливості держави, які зображено на мал. 8.15.

Внутрішні фактори впливу на Інтернет-торгівлю

Мал. 8.15. Внутрішні фактори впливу на Інтернет-торгівлю

Останнім часом усе більше експертів говорять про те, що за своїм розвитком, темпам, тенденціям та іншими ознаками український ринок швидше нагадує польський, ніж російський, з яким часто прийнято порівнювати багато українських секторів.

Так, 91% Інтернет-магазинів у Польші пропонують клієнтам можливість оплати готівкою кур'єрові, в той же час лише 66% покупців вибирають цей метод. Для банківського переказу це співвідношення становить 78% та 64% відповідно, а для оплати банківською картою – 58% та 20%. Лише 4% польських Інтернет-покупців хочуть сплачувати товари та послуги, придбані через Інтернет, за допомогою SMS-повідомлень, а 11% забирають товари особисто в офісі компанії, що в загальних рисах характерно для сфери Інтернет-торгівлі України.

Досить цікаво, що 57% польського ринку Інтернет-комерції припадає на аукціони. При цьому на багатьох із них більшість товару виставляють не приватні особи, а Інтернет-магазини. До основних переваг аукціонів слід віднести, в першу чергу, значна аудиторію, яка вже готова до покупки, а також соціальні можливості сервісів – коментарі, рейтинги продавців, покупців та інше. Ця тенденція для України поки що не настільки актуальна, проте очікується розвиток у цій сфері найближчими роками.

Основні світові тенденції розвитку Інтернет-торгівлі. Світові тенденції розвитку Інтернет-торгівлі є актуальними й для України [40].

1. Динамічне зростання кількості користувачів послуг Інтернету. Як наслідок зростання кількості користувачів послуг Інтернет є збільшення аудиторії покупців за допомогою Мережі. За останні роки поширення мережі Інтернет як у світі, так і в кожній окремо взятій країні набуло шалених темпів.

Український сегмент Інтернету за останні два роки збільшився у всіх напрямках. За різними оцінками, на сьогодні вона становить від 3 до 4% населення. Більш як 15 тис. українських сайтів містить у собі український Інтернет. Очікується щомісячне збільшення відвідувачів на 15%.

Більше половини (56%) аудиторії українського Інтернету представлена жителями України, 20% – Росії, 12% – США, 8% –Західної Європи, 4% – інші. Регулярна аудиторія користувачів ресурсів українського Інтернету, які проживають в Україні – 500 тис., а загальна аудиторія користувачів Інтернету – 2,1 млн. осіб. Інтернет-економіка України представлена галузями комп'ютерної техніки та комунікаціями, рекламою та медіа-індустрією, інтернет-послугами, електронною комерцією.

Сфера Інтернет-комерції розвивається не так швидко, як інші сегменти вітчизняного Інтернет-ринку, та має більш скромні інвестиції, тому що Інтернет-магазини ще не отримали масового визнання українськими покупцями. За даними рисунка 8.16 відсоток громадян, які не користуються послугами інтернет-магазинів в Україні, порівняно з іншими країнами Європи, достатньо високий – більше 80%.

Через Інтернет сьогодні добре продаються товари, що не вимагають контакту з покупцем: книги, касети, картки мобільного зв'язку, комп'ютери та комплектуючі. Багатообіцяючим є ринок туристичних послуг, ринок продажів та оренди житла, продажів автомобілів, коштовностей, рідкісних товарів.

Відсоток громадян, які користуються послугами інтернет-магазинів, %

Малюнок 8.16. Відсоток громадян, які користуються послугами інтернет-магазинів, %

Аналітики прогнозують, що кількість користувачів мережі Інтернет та Інтернет-комерції в Україні буде поступово зростати. За період падіння купівельної спроможності українців частково посилилась тенденція їх переходу зі звичайних торгових точок в Інтернет.

Ця тенденція намітилася впродовж декількох років. Такий спосіб придбання товарів дозволяє економити час та гроші – ціни в Інтернет-магазинах нижче, що пов'язано з економією на оренді торговельних приміщень, заробітної плати продавців- консультантів, обслуговуючого персоналу тощо.

2. Вплив світової фінансової кризи на Інтернет-комерцію. Думки та прогнози аналітиків щодо впливу світової фінансової кризи на Інтернет-торгівлю розділилися. Деякі аналітики прогнозували, що криза катастрофічно позначиться на цій галузі, а інші прогнозували нові можливості для Інтернет-комерції.

В статті веб-студії SEOTM "Криза стимулювала ринок Інтернет-торгівлі" від 15 березня 2010 року зазначалось: "Ніщо так не сприяло зростанню ринку Інтернет-торгівлі, як фінансова криза, що охопила Україну у кінці 2008 року. Тоді, як раніше надприбуткові галузі економіки, промисловості, бізнесу увесь 2009 рік демонстрували катастрофічне падіння прибутків, що прогнозовано, привело до згортання виробництва і торгівлі, Інтернет-магазини впевнено збільшували масштаби реалізації пропонованих через мережу Інтернет товарів і послуг".

Причини і чинники зростання обсягів Інтернет-торгівлі. Розглянемо основні причини і чинники, які стимулювали зростання Інтернет-торгівлі в період кризи, продовжуючи і по сьогодні сприяти позитивним тенденціям в Інтернет-бізнесі.

По-перше, зменшення споживчої активності українців. Ціна потрібних для придбання товарів і послуг, пропонованих реальними магазинами і фірмами, яким, щоб вижити за кризи, довелося піднімати ціну на продукцію, стала недоступною для покупців. І тут головною перевагою виявилося що в Інтернет- магазинах, як і завжди, продають дешевше за своїх конкурентів – у реальних торговельних точках.

По-друге, послаблення конкуренції серед продавців аналогічної продукції. Криза на послабила конкуренцію серед продавців аналогічних видів продукції. Потрібний споживачеві товар сьогодні вже не так просто купити з тієї простої причини, що велика кількість реальних магазинів, не витримавши ударів кризи, тимчасово закрилися або ж повністю припинили своє існування.

Споживач, який, наприклад, звик до того, що в районі його місця проживання є магазин спортивного інвентарю, після закриття цього магазину шукатиме інший. Щоб не їхати в інший кінець міста, необхідний товар можна знайти і в Інтернеті, адже так ще простіше. Саме з цієї причини інтернет-покупки з кожним днем стають усе ближче до простого народу.

По-третє, низькі витрати на ведення бізнесу. Низькі витрати на ведення бізнесу дозволяють власникам інтернет-магазинів пропонувати аналогічний товар за нижчою ціною, перебуваючи при цьому у виграшній позиції, порівняно з менеджерами реальних магазинів.

Висока вартість оренди офісів, значні суми витрат на рекламу, оплату праці штату співробітників та інші, не менш вагомі статті витрат навіть не порівняти з витратами на ведення електронної комерції. В Інтернеті все набагато доступніше – замовити розробку і просування інтернет-магазину у фахівців професійної веб-студії, сплатити дешеву оренду-хостинг, і можна приступати до здійснення віртуальної комерційної діяльності.

Експерти прогнозують подальше зростання в Україні обсягу ринку інтернет-магазинів, інтернет-продажів, інтернет-комерції. У 2010 році його показник досяг рівня 60%. Як бачимо, ринок Інтернет-магазинів України перспективний, а значить у майбутньому варто чекати появи нових цікавих проектів, боротьби за лідируючі позиції, а також збільшення кількості активних користувачів комерційних веб-ресурсів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >