< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Огляд існуючих ERP – систем

Згідно з дослідженням світового ринку впровадження інтегрованих систем управління підприємством компанії SAP AG належить – 48,6%, далі – Microsoft Business Solutions – 12,4%, Oracle – 11,1%, Галактика – 7%, Ваал – 5,6%, Парус -2,5%

В теперішній час найбільш популярними є наступні види КІС: управління ресурсами підприємств (ERP); управління взаємовідносинами із замовниками (CRM); управління ланцюгом поставок (SCM) і ряд інших, що з'явилися останнім часом, наприклад, системи електронної комерції та системи управління майном підприємств ЕАМ (Enterprise asset management). На ринку ERP – систем лідирують компанії SAP AG, Oracle, JD Edwards, PeopleSoft, Baan.

1) R / 3 (виробник SAP AG). Програмний продукт SAP об'єднує всі господарські процеси підприємства. Важливими характеристиками SAP- продукту є інтеграція додатків, модульні структури, спільне зберігання даних, відкритість, міжнародний характер і придатність для будь-якої галузі. Сьогодні SAP лідирує серед незалежних виробників бізнес-додатків, займаючи за оцінкою AMR 36% ринку ПЗ. SAP має свої філії більш ніж у 50 країнах світу. Такі транснаціональні концерни, як Mars, Reebok, Ubde, Colgate, також використовують стандартну версію системи R / 3 в своїх представництвах в СНД. Крім того, SAP AG уклала договори по R / 3 з такими відомими підприємствами, як Донецький металургійний завод, Славнафта, Лукойл, Національний банк України, Казахські залізниці, Сургутнафтогаз, Туламашзавод, Свердловенерго, Сиктивкарський лісопромисловий комплекс та інші.

Найважливішими модулями системи R / 3 є:

 • – Фінансова бухгалтерія (FI). Тут збираються всі релевантні для бухгалтерії дані для міжнародної звітності. Повна документація і обширна інформація служать також актуальною базою для контролю і планування потреби в матеріалах в масштабах всього підприємства.
 • – Контролінг (СО). Узгоджені один з одним інструменти планування, управління і контролю для систем контролінгу в масштабах всього підприємства дозволяють робити єдиний облік і звітність, за допомогою яких можуть бути скоординовані зміст і виконання внутрішньовиробничих процесів.
 • – Управління матеріальними потоками (ММ). Функції обробки, що приводяться в рух потоками операцій, оптимізують всі процеси закупівель і дозволяють автоматично оцінювати постачальників. Точне управління запасами і управління складуванням скорочують витрати з постачання та складування запасів. Іншою перевагою є інтегрований контроль рахунків.
 • – Технічне обслуговування і ремонт обладнання (РМ). Інтегровані в цьому модулі функції планування, управління і обробки завдань технічного обслуговування та управління сервісним обслуговуванням стежать за тим, щоб машини і установки на підприємстві або в рамках поставлених клієнтам систем завжди мали високий ступінь готовності.
 • – Продаж, відвантаження, фактурування (SD). Цей модуль активно підтримує всю діяльність по збуту. Інтегровані функції надають допомогу при встановленні ціни, дбають про швидкої обробці замовлення і про постачання в строк. Крім того, вони дозволяють робити інтерактивну, багатоступеневу конфігурацію варіантів і встановлюють прямий зв'язок із звітом про результати і виробництвом.
 • – Система проектів (PS). У прямому взаємодії з закупівлями і контроллингом цей модуль координує і керує всіма фазами проекту – від пропозиції з проектування до управління ресурсами і звітами.
 • – Управління, планування і контроль основних засобів (AM). Цей модуль забезпечить оптимальну підтримку під час всього циклу функціонування вашого майна. За допомогою системи класів можна створити ієрархічну класифікацію майна, визначивши будь-яку кількість правил оцінки вартості. Сучасна система управління інвестиціями підприємства дозволяє провести точний контролінг всіх даних і забезпечує бухгалтерську обробку інвестицій.
 • – Управління персоналом (HR). У цьому модулі інтегровані об'ємні рішення з питань планування та управління персоналом підприємства. Додатки охоплюють такі функції, як підвищення кваліфікації персоналу, управління проведенням заходів, планування розподілу приміщень, планування витрат, набір нових співробітників, управління винагородами, управління тимчасовими даними, відрядна заробітна плата, витрати на відрядження, розрахунок заробітної плати. Тим самим інтегровані в модулі функції покривають всі завдання з управління персоналом і сприяють спрощенню та прискоренню операцій, пов'язаних з управлінням персоналом.
 • 2) Oracle Applications (виробник Oracle). Корпорація Oracle є найбільшим у світі постачальником систем управління базами даних і другою в світі компанією на ринку програмного забезпечення.

Набір додатків Oracle Applications включає більше 35 інтегрованих програмних модулів типу клієнт / сервер, призначених для автоматизації всіх аспектів діяльності підприємства, включаючи управління фінансами, матеріальними потоками, виробництвом, проектами, персоналом і маркетингом.

Найважливішими додатками системи Oracle Applications є:

 • – Програми для управління фінансами: Фінансовий аналізатор, Основні засоби, Головна книга, Кредитори, Дебітори, Закупівлі.
 • – Програми для управління матеріальними потоками (постачання та збут): Планування матеріальних потоків, Планування виробництва, Управління матеріальними запасами, Планування постачальників, Закупівлі, Кредитори, Введення замовлень, Конфи́гуратор продукції, Дебітори, Послуги, Контроль якості.
 • – Програми для управління виробництвом: Технологічне проектування, Конфігуратор продукції, Специфікації, Планування матеріальних потоків, Планування виробництва, Виробничі потужності, Управління матеріальними запасами, Планування постачальників, Закупівлі, Незавершене виробництво, Управління витратами, Контроль якості, Управління безперервним виробництвом.
 • – Програми для управління проектами: Облік витрат по проектам, Виставлення рахунків по проектах, Облік персональних витрат і часу, Банк даних Oracle Applications.
 • – Програми для управління персоналом: Заробітна плата, Персонал, Адміністрування навчання, Комісійні з продажів.
 • – Програми для управління маркетингом: фінансовий аналізатор, Банк даних Oracle Applications, Збут і маркетинг, Комісійні з продажів, Web – додатки.

При впровадженні Oracle Applications реалізується наступний підхід: спочатку впроваджуються модулі "Фінанси", потім – "Матеріально-технічне постачання" і "Збут". Потім впроваджуються модулі "Управління персоналом", а потім – "Планування" та "Управління виробництвом".

В даний час в СНД і Росії реалізовано 29 проектів з впровадження Oracle Applications із середньою кількістю користувачів близько 70. Серед найбільш великих вітчизняних проектів можна відзначити: Магнітогорський металургійний комбінат, Чусовской металургійний завод, Молдавський металургійний завод, "Генезис" – велику дистриб'юторську фармацевтичну компанію (СПб).

3) Baan IV (виробник Ваап). Компанія Ваап заснована в 1978 р., спеціалізується на розробці програмних систем для управління підприємствами. Базова система Ваап IV створена для комплексної підтримки системи управління підприємством. Усі підсистеми Ваап IV конфігуруються під конкретні процедури і завдання управління. Це повністю інтегрована система, що підтримує управління всіма напрямами діяльності, включаючи фінанси, виробництво, збут, постачання, склади, транспортні перевезення, сервісне обслуговування та проектно -конструкторські роботи.

Найважливіші компоненти системи:

Програмні інструментальні засоби (Ваап IV Tools). Даний пакет має інструментарієм типу мови високого рівня 4GL для створення нових додатків і модифікації існуючих.

Виробництво (Ваап IV Manufacturing). У підсистему вбудований модуль планування виробничих ресурсів для многозвенной корпорації, конфігуратор продукту, модуль управління проектами і модуль аналізу критичних шляхів.

Збут, постачання, склади (Ваап IV Distribution). Являє собою інтегровану систему управління збутом, постачанням і складами. Включає в себе модулі управління контрактами, товарно- матеріальними запасами і складським господарством; модулі управління партіями виробів і їх відстеження; а також модуль електронного обміну даними.

Сервіс (Ваап IV Service). Підсистема автоматизації управлінні сервісним обслуговуванням і поточним ремонтом. Включає в себе модулі управління періодичним обслуговуванням і поточним ремонтом, обліку заявок, управління договорами на обслуговування, розробки графіків робіт фахівців і графіків обслуговування, а також модуль аналізу витрат.

Фінанси (Ваап IV Finance). Підсистема дозволяє працювати з Головною книгою, рахунками дебіторів і кредиторів, здійснювати контроль і регулювання грошових операцій, використовувати електронні й інші методи обліку платежів та надходжень. Вона оснащена системою фінансового планування.

Транспорт (Ваап IV Transportation). Підсистема дозволяє автоматизувати управління зовнішніми експедиторськими і транспортними послугами в рамках спеціалізованих транспортних компаній, а також у рамках будь-яких інших фірм, що мають власні транспортно -експедиторські підрозділи.

Проект (Ваап IV Project). Забезпечує комплексне управління одночасно декількома проектами та їх оцінку.

Організатор (Ваап IV Organiser). Призначений для швидкого впровадження продуктів сімейства Ваап IV.

Основні проекти від Ваап встановлено на "Боїнгу" (29000 робочих місць), АВВ, "Фіат", "Брітіш Аероспейс", "Мерседес", "Рено", "Вольво", "Локхід", БелАЗ, УралАЗ, Царицинський м'ясопереробний комбінат, Іжевський електромеханічний завод, Авіаційний Євро-Російський консорціум, КаМАЗ,

Московський монетний двір, Санкт-Петербурзький картонно-поліграфічний комбінат, російська фармацевтична компанія ВАТ "Нижфарм".

 • 4) iRenaissance. Досить відома на російському ринку ЮС та ERP-система iRenaissance (виробник американська компанія ROSS Systems). iRenaissance включає різні модулі (фінансові, виробничі, забезпечення корпоративного управління, управління перевезеннями, матеріалами, людськими ресурсами) і має більше 3400 інсталяцій у світі. Вона впроваджена у компанії Aluminum Company of America, що використовує iRenaissance в якості корпоративного стандарту по всьому світу, у фармацевтичній компанії Berlin- Pharma, що входить в міжнародний холдинг Menarini Group, американської косметичної компанії Магу Кау. На просторі СНД: в АТ " ГЕОМАШ "- виробнику бурового і геолого-розвідувального устаткування, на ALCOA CSI Vostok (підприємство з переробки харчової пластмаси), на Липецькому холодокомбінаті, та інших.
 • 5) Platinum SQL (виробник Epicor Software). Вона впроваджена в компаніях "ВимпелКом", ICN Pharma-ceuticals (5 заводів з виробництва ліків), "Ватойл" (видобуток нафти і газу), Асоціація "Міртелеком" (група компаній волоконно-оптичної та супутникового зв'язку) та інш. У Platinum SQL реалізована повна автоматизація бухгалтерських операцій і складського обліку, фінансова та аналітична звітність, бюджетне планування і ряд інших функцій.
 • 6) БОС-КОРПОРАЦІЯ (виробник компанія АйТі) надає своїм клієнтам весь спектр послуг і здійснюючи всі види робіт в галузі розробки, впровадження та супроводу інтегрованих інформаційних систем для будь-яких сфер діяльності. БОС- КОРПОРАЦІЯ – включає в себе бізнес -додатки з автоматизації ділянок бухгалтерського, оперативного, виробничого обліку та логістики, фінансового та виробничого планування, маркетингу та управління персоналом.

Систему БОС-КОРПОРАЦІЯ відрізняють широкі функціональні можливості, простота настройки, зручна середу роботи, невисока вартість типових модулів, що входять до складу бізнес -додатків. Система БОСС-КОРПОРАЦІЯ, реалізована в архітектурі "клієнт -сервер", передбачає роботу з віддаленими філіями і ведення консолідованого обліку в реальному часі.

Склад системи. Чотири взаємодіючі підсистеми (Фінанси, Логістика, Маркетинг і Персонал) відповідають чотирьом найважливішим управлінським напрямками. Модульна системи дозволяє почати роботу з вирішення завдань, найбільш актуальних для підприємства. Функціональні можливості системи, доступні користувачам, можуть бути розширені. Базова система може доповнюватися новими модулями БОС-КОРПОРАЦІЯ або будь-якими іншими додатками, що відповідають потребам замовника.

Система управління фінансово-господарською діяльністю підприємства на базі програмної платформи БОС-Корпорація розроблена як базова для автоматизації середніх і великих підприємств, в тому числі з холдинговою структурою. Вона відповідає всім зазначеним вище вимогам і забезпечує фінансовий і матеріальний облік, планування бюджетів підприємства, дозволяє в реальному часі вирішувати значну кількість завдань, пов'язаних з обробкою облікових даних. Крім того, вона надає можливість оперативного обліку розрахунків з контрагентами за договорами, рахунками та іншими документами. Система реалізована в структурі "клієнт -сервер" з використанням СУБД Oracle.

7) ГАЛАКТИКА (виробник компанія "ГАЛАКТИКА"). Система "Галактика" апробована більш ніж на 1200 об'єктах, успішно експлуатується на сотнях середніх і великих підприємств країн СНД. Серед них торговельні підприємства, підприємства сфери послуг, а також різних галузей промисловості: машинобудівні, гірничодобувні, металургійні, нафтопереробні та багато інших.

Відмінною особливістю системи "Галактика" є комплексний підхід до проблеми автоматизації, що охоплює всі сфери управління сучасним підприємством, включаючи фінансове і господарське планування, управління кадрами, бухгалтерський облік, оперативне управління та інш.

В основу архітектурного побудови системи "Галактика" закладений принцип поділу комплексної системи автоматизації на ряд взаємопов'язаних контурів:

 • – Контур адміністративного управління. Вирішує завдання фінансового та господарського планування, обліку і управління кадрами, організації електронного документообігу підприємства і т.п. До складу контуру входять також модулі управління маркетингом та аналізу фінансової та господарської діяльності.
 • – Контур "Оперативне управління" призначений в першу чергу для вирішення завдань обліку наявності та руху товарно-матеріальних цінностей, включаючи управління матеріально- технічним постачанням і реалізацією, а також для контролю взаєморозрахунків з постачальниками і покупцями відповідно до укладених з ними договорів.
 • – Контур "Управління виробництвом" орієнтований на вирішення завдань управління виробничим процесом. Основні модулі контуру: "Управління виробництвом", "Облік витрат на виробництво", "Техніко -економічне планування", "Технічна підготовка виробництва", "Оперативне управління виробництвом".
 • – Контур бухгалтерського обліку. Обробка даних первинного обліку та формування всієї необхідної фінансової звітності підприємства. Цього ж контур включений модуль з розрахунку заробітної плати.

Система побудована за модульним принципом. Модуль "Управління документообігом" винесено за межі контуру адміністративного управління, оскільки забезпечує взаємодію всіх користувачів системи "Галактика", базуючись на єдиних концептуальних положеннях.

8) ПАРУС (корпорація ПАРУС, яка виникла в 1990 р. і пройшла шлях від фірми, яка написала програму розрахунку зарплати для маленької організації до виробника комплексної системи управління підприємством). ПАРУС підтримує класичну модель управління підприємством:

фінансове і матеріальне планування ресурсів з метою забезпечення ритмічної і узгодженої роботи всіх підрозділів підприємства;

облік всіх фактів фінансово – господарської діяльності, що відбуваються в процесі функціонування підприємства; контроль і управління діяльністю підприємства;

аналіз виконання планів з можливістю деталізації виявлених відхилень до первинних документів, що пояснюють причину цих відхилень.

Реалізація даної моделі полегшує прийняття управлінських рішень. ПАРУС включає ряд модулів, що об'єднуються в чотири підсистеми :

 • 1. управління фінансами (фінансове планування, бухгалтерський облік, консолідація);
 • 2. Маркетинг і логістика (маркетинг (клієнти), закупівлі, склад, реалізація, магазин);
 • 3. управління виробництвом (облік витрат і калькуляція собівартості, техніко – економічне планування, технічна підготовка виробництва);
 • 4 .Управління персоналом (облік персоналу, табельний облік робочого часу, розрахунок заробітної плати).

ПАРУС орієнтована на підприємства малого та середнього бізнесу, органи державного та муніципального управління, бюджетні організації та страхові компанії. Корпорація планує пропонувати свої рішення для підприємств агропромислового сектора. Впроваджена на багатьох підприємствах СНД, у тому числі в декількох міністерствах: внутрішніх справ, культури, освіти та ін..

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >