< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Приготування лікарських зборів

Технологія приготування зборів залежить від їх складу та властивостей компонентів, що входять до пропису (табл. 3.2).

  • 1. Якщо до складу зборів входить тільки рослинна сировина, попередньо подрібнений рослинний матеріал перемішують на аркуші паперу, в широкій ступці або чашці за допомогою шпателя або капсулатурки. Передусім змішують рослинні матеріали, які входять до складу зборів у великих кількостях, а потім додають ЛРС, згідно з прописом.
  • 2. Якщо до складу зборів входять солі, які легко розчиняються у воді, то готують насичений розчин солі, яким за допомогою пульверизатора насичують попередньо подрібнений рослинний матеріал при перемішуванні. Потім збори висушують при температурі не вище 60 °С.

Якщо сіль погано розчиняється у воді або прописана у великій кількості, то частина збору (який містить значну частину слизових або екстрактивних речовин) змочують 70 % етанолом або водою і посипають тонкоподрібненою сіллю з наступним висушуванням.

3. Ефірні олії, камфору та інші речовини, розчинні у спирті, додають до готових зборів у вигляді 10 % розчину на 95 % етанолі за допомогою пульверизатора. Просочений збір розстеляють тонким шаром на папері і залишають при кімнатній температурі на 10-15 хв. при помішуванні.

Збір протиастматичний є офіцінальним прописом.

Склад: листя беладонни2 ч., листя блекоти1 ч., листя дурману6 ч., натрію нітриту – 1 ч.

Подрібнені до 3 мм листя змішують, обприскують розчином 1 г натрію нітриту у 2 мл води, ретельно перемішують до однорідного зволоження всієї маси і сушать при температурі не вище 60 °С до одержання 10 частин. Вміст алкалоїдів у препараті повинно бути 0,20-0,25 % від загальної маси, вологи – не більше 12 %, золи – не більше 25 %.

Випускають збір у формі порошку (в упаковці по 80 г) та у вигляді сигарет (по 20 штук) під назвою "Астматол". Застосовують при бронхіальній астмі. Спалюють половину чайної ложки порошку і вдихають дим або викурюють сигарету, яка містить вказаний препарат. Зберігають за списком у сухому, прохолодному, захищеному від світла місці.

Багато прописів зборів є неофіцінальними і нормуються ТФС або ТУ. Відзначається прагнення до заміни зборів аналогічними сумарними препаратами або швидкорозчинними лікувальними чаями. Випускаються розчинні чаї, які можуть містити різні додаткові компоненти: холафлукс, урофлукс, бронхофлукс, нервофлукс та інші.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >