< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Заманиха висока (Echinopanax elatus Nakai.)

Листопадний колючий кущ з родини Аралієві (Araliaceae) з товстим кореневищем і прямим негіллястим стовбуром висотою до 3 м. Стебла прямі малорозгалужені, вкриті голчастими колючками. Листки чергові довгочерешкові, великі 5-7-лопатеві, по краю – двозубчасті й колючі, розміщені на річних пагонах; на вегетативних пагонах їх по 1-4, на генеративних – по 5. Квітки дрібні двостатеві, зеленаві, у невеликих простих парасольках, що утворюють китицевидне або волотевидне суцвіття. Плід – м'ясиста жовто-червона синкарпна кістянка. Цвіте у червні – липні.

Поширення. Росте по схилах сопок, на багатих на перегній і добре дренованих грунтах і кам'янистих осипах на Далекому Сході. Культивують в Україні.

Заготівля. Збирають кореневища з коренями у період дозрівання плодів і сушать.

Хімічний склад. Сировина містить тритерпенові глікозиди, сапоніни, алкалоїд аралін, ефірну олію (до 1,8 %), спирти, альдегіди, фенольні сполуки, кислоти, вуглеводи, жири, камідь, крохмаль, кумарини, смолисті, дубильні та мінеральні речовини, а також речовини, що знижують вміст цукру у крові.

Застосування. Препарати заманихи за дією подібні до женьшеню. Застосовують як стимулюючі засоби центральної нервової системи при астенічних і депресивних станах, гіпотонії, для відновлення сил і підтримання бадьорості, після виснажливих хвороб, при фізичній та розумовій втомі, статевому безсиллі, у комплексній терапії хворих цукровим діабетом з інсуліном і препаратами заманихи.

Найчастіше застосовують 20 % настоянку кореневищ з коренями па 70 % спирті, по 30-40 крапель до їди 2-3 рази на день.

Левзея сафлоровидна (Leuzea carthamoides (Willd.) M. Dittrich)

Багаторічна трав'яниста павутинисто-опушсна рослина родини Айстрові (Astcraccae). Стебло до 40-100 см заввишки, прямостояче з черговими еліптичними, глибоко-перисторозсіченими листками. Нижні – черешкові зубчасті, а серединні та верхівкові – сидячі цілокраї. Фіолетово-лілові дрібні квітки зібрані у поодинокі верхівкові кошики. Цвіте у липні – серпні. Плід – бурувата сім'янка з чубчиком.

Поширення. Розповсюджена тільки від озера Байкал до Джунгарського Алатау. Росте по субальпійських або альпійських луках. Культивують в Україні.

Заготівля. Використовують кореневище з коренями, заготовленими восени або навесні. Викопану сировину обтрушують від землі, швидко промивають водою і сушать на сонці або у теплих приміщеннях.

Хімічний склад. У сировині містяться фітоекдистероїди (0,03-0,08 %), алкалоїди, інулін, ефірні олії, смоли, дубильні речовини (близько 5%), ретинол, аскорбінова кислота (до 0,1 %), солі фосфору, сполуки миш'яку.

Застосування. Фітостероїди (фітоекдистероїди та вітаноліди) забезпечують психостимулюючу, адаптогенну та анаболічну дію. Вітаферін А (вітаполід) мас іш'ібуючу дію на ріст ракових клітин та бактеріостатичну дію.

Галенові препарата збуджують центральну нервову систему, стимулюють дихання і серцево-судинну систему, зокрема підвищують артеріальний тиск, розширюють судини, посилюють скорочення м'язів, збільшують швидкість кровообігу, підвищують працездатність при розумовій та фізичній перевтомі, є антагоністами снодійних препаратів. Застосовують також при фізичному напружені, розумовій та фізичній перевтомі, підвищеній сонливості, занепаді сил, астенії та депресіях різного походження, хронічному алкоголізмі. Призначають психічно хворим, які страждають на загальну слабкість і пригнічення центральної нервової системи.

Вживають, в основному, у вигляді рідкого екстракту, приготовленого настоюванням сировини на 70 % спирті, по 20-30 крапель 2-3 рази на день протягом 2-3 тижнів.

Відомий напій "Саяни", який містить екстракт левзеї, і споживають його як тонізуючий напій.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >