< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Пізньоцвіт осінній (Colchicum autumnale L.)

Багаторічна трав'яниста рослина з родини Лілейні (Liliaceae), підземним органом бульбоцибулиною, вкритою плівчастими або шкірястими бурими лусочками. У прикореневій розетці зібрано чотири видовжені широко-довгасті зелені голі з паралельним жилкуванням листками. Квітки поодинокі з блідогрожевою віночковидною зрослою оцвітиною. Притаманний наступний цикл розвитку: цвіте у вересиі-жовтні, відцвівши відмирає, а весною утворюється листя та плоди. Плід – коробочкоподібна трилистника.

Рослина вегетує до чсрвня-липня, поки дозріє насіння. Насіння розвіюється, а листя відмирає. У вересні-жовтні цикл розвитку повторюється.

Поширспня. Росте на вологих луках і пасовищах, серед чагарників, по трав'янистих місцях, узліссях, гаях, поширений у Карпатах. Рослина занесена у Червону книгу України.

Інші вади. Використовують і пізньоцвіт пишний або прекрасний (С. speciosum Stev.).

Заготівля. Збирають бульбоцибулини наприкінці літа і восени під час цвітіння. Сировина використовується свіжою.

Хімічний склад. У бульбоцибулинах обох видів містяться алкалоїди колхіцин і колхамін, які є каріопластичними отрутами і затримують ріст злоякісних тканин та пригнічують лейко- і лімфопоез, а також спеціозин, колхіцерин, 2-окси-6-метоксибензойна кислота.

Застосування. Колхамін застосовують як протипухлинний засіб при раці стравоходу та шлунка. Приймають по 0,006-0,01 г на день за 2-3 прийоми.

У зв'язку з тим, що він у малих дозах розширює капіляри, його раніше застосовували при ревматизмі, подагрі, невралгії, як діуретичний засіб. Для лікування раку шкіри використовують 0,5 % колхамінову мазь.

Плаун баранець (Huperzia selago (Lycopodium sciago L.)

Багаторічна трав'яниста вічнозелена рослина з родини Плаунові (Lycopodiaceae) з невеликим, малорозвинутим коренем і одним або декількома висхідними або прямостоячими стеблами висотою до 30 см, які вкриті спірально розташованими, лінійноланцетними листками. Невеликі спорангії розташовані у пазухах верхніх і середніх листків. На верхівках стебел і гілок розвиваються вивіткові бруньки, які, попадаючи у грунт, дають ріст новій рослині. Спори проростають у заросток (гаметофіт) лише через кілька років. Розвитку зародка сприяє внутрішня мікориза, але розвиток проходить дуже повільно та лише через 12-15 років на ньому утворюються антиридії з дводжгутиковими сперматозоїдами і архегонії з яйцеклітинами. Із зиготи розвивається вічнозелена рослина – спорофіт.

Поширення. Росте на альпійських і субальпійських луках, полонинах, схилах гір, у тінистих лісах по всій території СНД (крім Арктики).

Плаун баранець занесений до Червоної книги України. На його збір та заготівлю необхідно мати спеціальний дозвіл.

Заготівля. Заготівлю проводять у червні-вересні після утворення спор. Збирають траву й сушать.

Хімічний склад. Сировина містить алкалоїди (0,3-1,1 %): лікоподин, псевдоселагін, акрифолін, селагіи та ін., а також вуглеводи, кверцетин, селагінозид, ферулову і ванілінову кислоти, білки, до 40 мікроелементів та ін.

Застосування. Застосовують для лікування хворих на алкоголізм. Настій трави викликає сильну вегетативну реакцію: потіння, слиновиділення, пониження артеріального тиску, фібриляцію м'язів, урідшаїшя дихання, загальний гнітючий стан, сильну і тривалу нудоту (до 2-6 годин) та повторне (до 5-8 разів і більше) блювання. Нудота посилюється при вживанні спиртних напоїв і курінні тютону. При одночасному вживанні плауна баранця і спиртного напою швидко розвивається інтоксикація через сильну токсичність рослини, тому лікування проводиться тільки в стаціонарних умовах під наглядом лікаря та з одночасним проведенням психотерапії. Застосовують засіб у вигляді 5 % настою -10 г трави вміщують у колбу, наливають 200 мл води, кип'ятять на слабкому вогні 15 хв., настій охолоджують, проціджують і додають води до 200 мл. Настій зберігають у холодильнику не більше двох діб. Через 3-4 дні після припинення вживання спиртних напоїв хворому дають 75-100 мл настою, а через 3-15 хв. -3-5 мл горілки, коньяку, вина чи іншого спиртного напою та одночасно дають його нюхати. Через 10-15 хв., а інколи і пізніше (через 1-3 години) настає блювотна реакція. У подальшому кожний раз перед наступом блювання повторюють додавання спиртного напою. Після лікування виробляється огида до алкоголю настільки велика, що навіть словесне нагадування про нього викликає у хворого реакцію у вигляді нудоти та блювання. У деяких осіб негативна реакція виробляється після 2-3 таких сеансів. Для попередження рецидивів алкоголізму повторно проводять лікування (1-2 сеанси) через 0,5-2 роки й більше.

При застосуванні баранцю у хворого можуть виникнути болі в животі, погане самопочуття, пронос, рідше запаморочення, колапс. Тоді хворому надають горизонтального положення, до ніг кладуть грілки, дають понюхати нашатирний спирт, внутрішньовенно вводять розчин глюкози з аскорбіновою кислотою, при серцевій слабкості призначають камфору, кофеїн, кордіамін, коразол, при зниженні артеріального тиску – стрихнін, ефедрин, адреналін, при пригніченні дихання – лобелін або цититон та ін.

Баранець протипоказаний при тиреотоксикозі, діабеті та інших ендокринних захворюваннях; вираженому кардіосклерозі, атеросклерозі судин мозку, аневризмі аорти, коронарній недостатності, перед- і постінфарктному стані, гіпертонічній хворобі II і III стадії, захворюваннях серцево-судинної системи у стадії декомпенсації, тяжких судинних та інфекційних захворюваннях головного мозку, туберкульозі легенів з кровохарканням, туберкульозному інфільтраті, бронхіальній астмі, емфіземі легенів, хворобах печінки, нирок і кровотворних органів, кровоточивій виразці шлунка, психічних захворюваннях, епілепсії, епілептиформних синдромах, поліневритах, невритах слухового і очного нервів, злоякісних новоутвореннях, глаукомі, вагітності.

У народній медицині застосовують як проносний, протиглисний, блювотний засіб та при циститі. Як протисудомний, при захворюваннях центральної нервової системи, як знеболювальний – при ревматизмі; стимулятора росту волосся під час облисіння, а також при псоріазі та інших захворюваннях шкіри, та в якості інсектициду і проти вошей.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >