< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Чемериця Лобелієва (Veratrum Lobelianum Bernh.)

Багаторічна трав'яниста отруйна рослина з родини Лілійні (Liliaceae) з коротким товстим вертикальним кореневищем, численними придатковими шнуроподібними коренями й прямостоячим циліндричним опушеним порожнистим стеблом висотою до 175 см, яке закінчується суцвіттям. Листки прикореневі і стеблові, чергові стеблообгортні уздовж по жилках складчасті яйцеподібні або широкоеліптичні з дуговим жилкуванням. Двостатеві жовтувато-зелені квітки зібрані у пірамідальну волоть. Цвіте у червні-серпні. Плід – яйцеподібна тригранна, коробочкоподібна зросла трилистянка.

Інші види. Чемериця біла (Veratrum album) і чорна (Veratrum nigrum).

Поширення. Росте серед вогких чагарників, на узліссях, лісистих луках, по долинах, заплавах річок у Карпатах та на Поліссі.

Заготівля. Збирають кореневища з коренями восени й сушать.

Хімічний склад. Сировина містить майже 1 % стероїдних алкалоїдів (вератрин, вератрозин, вератромін, гермітрин, гермідин, протовератрин, гермарин, термін, верацевін, ірмін, йєрвін, ізойєрвіп, рубійєрвін, псевдойєрвін, протовератридин, протоверин, ізорубійєрвін), глікозид вератримарин, жири, білки, крохмаль, смолу, вуглеводи, тритерпени, дубильні та мінеральні речовини, барвники.

Застосування. Алкалоїди у малих дозах збуджують поперечносмугасту мускулатуру, знижують артеріальний тиск крові. Протовератрин пригнічує центральну нервову систему, викликає нудоту і блювання, має негативну хронотропну й позитивну інотропну дію. Застосовують у народній медицині зовнішньо як протипаразитний і знеболювальний засіб, особливо при сильних невралгічних, ревматичних і подагричних болях. Беруть 10 г сировини, заливають 1200 мл спирту або міцної горілки, настоюють 14 днів, проціджують і втирають у больові місця. Використовують і мазь, приготовлену змішуванням 1 частини настойки чи упареного відвару з 4 частинами вазеліну. Відваром кореневищ змочують голову при педикульозі, лупі, для покращання росту волосся. Цим же відваром дезинфікують білизну, або пересипають її порошком кореневищ, щоб позбутися вошей і бліх. При екземах сметану змішують з кореневищами, настоюють в духовці і втирають.

Гомеопатичний засіб Veratrum album знаходить застосування в розведеннях D6-D12 при депресіях та інших психічних розладах, мігрені, бронхіті у літніх людей, при порушеннях кровообігу внаслідок перенесених інфекційних хвороб, при низькому кров'яному тиску з колапсомта інфаркті міокарда. Розведення D3-D6 дають при проносах, отруєннях харчовими продуктами, ішіасі, судомах і невралгії.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >