Сутність та особливості системи фінансового планування
Фінансове планування – процес розробки системи фінансових планів і планових показників по забезпеченню розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищенню ефективності його фінансової діяльності у майбутньому періоді.
Фінансове планування на підприємстві базується на використанні трьох основних його систем: 1. прогнозуванні фінансової діяльності; 2. поточному плануванні фінансової діяльності; 3. оперативному плануванні фінансової діяльності.
Усі системи фінансового планування знаходяться у взаємозв'язку і реалізуються у певній послідовності.
Система прогнозування фінансової діяльності спрямована на розробку фінансової стратегії.
Поточні плани розробляються на рік з розбивкою по кварталах. Основними видами поточних планів є план доходів і витрат по операційній діяльності; план доходів і витрат по інвестиційній діяльності; план поповнень і витрат грошових коштів; балансовий план.
Система оперативного планування передбачає розробку комплексу короткочасних планових завдань по фінансовому забезпеченню основних напрямів господарчої діяльності підприємства. Головною формою такого фінансового завдання є бюджет.
Бюджет – оперативний фінансовий план короткочасного періоду, який розробляється у рамках одного року (кварталу, місяця), і відображає витрати і надходження фінансових коштів в процесі здійснення конкретних видів господарчої діяльності.
Бюджети класифікуються за певними ознаками. За сферами діяльності підприємства відокремлюють бюджети операційної, інвестиційної і фінансової діяльності.
За видами витрат відокремлюють поточний бюджет (бюджет поточних витрат); і капітальний бюджет (бюджет капітальних витрат).
За широтою номенклатури витрат відокремлюють функціональний бюджет і комплексний бюджет.
За методами розробки відокремлюють стабільний бюджет та гнучкий бюджет.
Сутність та особливості системи фінансового контролю
Внутрішній фінансовий контроль – процес перевірки виконання і забезпечення реалізації усіх управлінських рішень в галузі фінансової діяльності з метою реалізації фінансової стратегії і попередження кризових ситуацій, які приводять до банкрутства.
На практиці широке використання отримала нова прогресивна комплексна система внутрішнього контролю, яка називається "контролінг". Концепція контролінгу була розроблена в 80-роках як засіб активного попередження кризових явищ, які приводять підприємство до банкрутства.
В загальній системі контролінгу відокремлюється фінансовий контролінг.
Фінансовий контролінг – контролююча система, яка забезпечує концентрацію контрольних дій на найбільш приоритетних напрямах фінансової діяльності підприємства, своєчасне виявлення відхилень фактичних її результатів від передбачених і прийняття оперативних управлінських рішень, які забезпечують її нормалізацію.
Фінансовий контролінг на підприємстві будується по таким основним етапам:
- 1. Визначення об'єкту контролінгу.
- 2. Визначення видів і сфери контролінгу.
- 3. Формування системи пріоритетів контрольованих показників.
- 4. Розробка системи кількісних стандартів контроля.
- 5. Побудова системи моніторингу показників, які включаються до фінансового контролінгу.
- 6. Формування системи алгоритмів дій по виключенню відхилень.
Зміст і послідовність основних етапів побудови системи моніторингу контроліруємих показників фінансової діяльності:
A, Побудова системи інформативних звітних показників по кожному виду фінансового контролінгу.
Б. Розробка системи узагальнюючих показників, які відображають фактичні результати досягнення передбачених кількісних стандартів контролю.
B. Визначення структури і показників форм контрольних звітів виконавців.
Г. Визначення контрольних періодів по кожному виду фінансового контролінгу і кожної групи контролюючих показників.
Д. Визначення розмірів відхилень фактичних результатів контрольних показників від встановлених стандартів.
Е. Виявлення основних причин відхилень фактичних результатів контролюючих показників від встановлених стандартів.