< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Лялеманція

Господарське значення. Лялеманцію вирощують на насіння, в якому міститься, залежно від сорту та умов вирощування, від 23 до 42 % швидковисихаючої олії (йодне число 162-202) і до 24% білка. При вирощуванні лялеманції в умовах північного клімату вона дає більший вихід олії і з вищим йодним числом. Олія з лялеманції йде на виготовлення оліфи та високоякісних лаків. При висиханні вона утворює міцну й еластичну плівку, кращу за льонову. Олію з лялеманції використовують також для виготовлення водонепроникних тканин, клейонок, ізоляційного матеріалу для електропроводки та ін. Макуха містить до 31-33 % білка, її використовують для годівлі тварин.

Походження поширеної у виробництві лялеманції невідоме. Дикі види її ростуть на півдні України, в Закавказзі та країнах Малої Азії. В Європі вперше її стали вирощувати як олійну культуру в XIX ст., аз 1930 р. – в Україні. Тепер посіви лялеманції в Україні займають обмежену площу. Лялеманція може добре рости в усіх грунтово- кліматичних зонах України. Середній врожай 10-12 ц/га.

Морфобіологічні та екологічні особливості. Лялеманція іберійська (Lallemancia iberica F. et Μ.) – однорічна трав'яниста рослина родини губоцвітих (Labiatae).

Утворює прямостояче гіллясте стебло висотою 60-70 см.

Невибаглива до тепла. Проростання насіння й ріст починаються при температурі грунту 3-4°С, сходи з'являються при температурі повітря 5-6°С. Малочутлива до змін температури в перші фази росту. Сходи витримують заморозки до мінус 6-8°С, хоч розвиток рослин при цьому затримується. Навіть у період цвітіння рослини витримують заморозки до мінус 3°С.

Лялеманція вважається посухостійкою рослиною, але найвищі її врожаї збирають за умов достатнього зволоження. Найбільші вимоги її до вологи у період від сходів до початку бутонізації.

До родючості фунту лялеманція невибаглива, але найвищі врожаї дає на родючих чорноземах, що мають високий запас легкозасвоюваних поживних речовин у верхніх шарах. Для лялеманції потрібні чисті поля, бо в перший період вона росте повільно й бур'яни часто заглушають посіви.

Лялеманція переважно самозапильна рослина, але можливе і перехресне запилення.

Вегетаційний період лялеманції 65-90 днів, у посушливі роки 65- 70 днів. Сума середньодобових температур від сівби до повного достигання на півдні України 1600-1700°С.

Технологія вирощування. Кращим попередником для лялеманції є озима пшениця. Маючи короткий період вегетації, лялеманція, в свою чергу, є добрим попередником для озимих і післяжнивних культур. Лялеманція чутлива до внесення добрив. Під зяблеву оранку вносять гній або мінеральні добрива (N45P45K45).

Основний обробіток ґрунту проводять так само, як і під ранні ярі культури. Навесні зяб боронують, а перед сівбою культивують на глибину 4-6 см з одночасним боронуванням, шлейфуванням та коткуванням

Сівба. Висівають насіння лялеманції в ранні і максимально стислі строки, коли фунт на глибині 5 см прогріється до 4-5°С. Запізнення із сівбою в Степу на 5-6 днів від початку польових робіт зумовлювало зниження врожаю на 50-54%, а запізнення на декаду знижувало врожай утричі. Глибина загортання насіння 2-3 см, а в сухі роки на легких фунтах до 4 см.

Основний спосіб сівби лялеманції звичайний рядковий з нормою висіву 16-20 кг/га, для більш вологих районів північного та північно- західного Степу – 20 кг/га, а для посушливих районів півдня – 16 кг/га. У районах крайнього півдня можна висівати лялеманцію і широкорядним та двострічковим способами з міжряддям 45 см при нормі 18 кг/га. Перед сівбою насіння протруюють препаратом ТМТД та ін.

Догляд за посівами складається з 2-3 боронувань сходів легкими зубовими боронами, широкорядні посіви 2-3 рази культивують на глибину 5-6 і 6-8 см, обладнуючи культиватори пристосуванням для захисту рослин від присипання фунтом.

Збирання. Насіння лялеманції при достиганні легко обсипається, особливо в сиру погоду. Збирати високорослі посіви лялеманції краще прямим комбайнуванням на низькому зрізі. Приступають до збирання, коли насіння в чашечках нижніх 3-5 ярусів (кілець) головного стебла набуде фіалкового кольору. Низькорослі посіви, коли нижні кільця прикріплені на висоті 12-18 см, краще збирати роздільним способом. Змочене дощем насіння ослизнюється й швидко загниває.

Після обмолоту насіння очищають і просушують до вологості не більше 9%.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >