< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Механізм дії ліків

Для фармакологічного ефекту лікарська речовина повинна вступити у зв'язок з молекулами клітин організму. Зв'язок ліків з біологічним субстратом – лігандом може відбуватися за допомогою хімічної, фізичної, фізико- хімічної взаємодії.

Спеціальні клітинні структури, що забезпечують взаємодію між лікарською речовиною і організмом, називаються рецепторами. При взаємодії лікарських сполук з рецептором виникають численні ефекти, при цьому відбуваються біохімічні та фізіологічні зміни у багатьох органах і системах. Останні можна звести до типових механізмів взаємодії ліків і рецептора.

  • 1. Лікарський препарат, маючи структурну подібність до метаболіту (медіатора), взаємодіючи з рецептором, спричиняє його збудження (імітуючи дію медіатора). Препарат називають агоністом. Міцність зв'язування ліків з певними рецепторами обумовлюється їхньою структурою і позначається терміном “афінітет”.
  • 2. Лікарський препарат, подібний до метаболіту, але й не дає можливості метаболіту зв'язуватися з рецептором. Ліки називають антагоністами.
  • 3. Ліки (діючи на рецептори) можуть поєднувати властивості і агоністів, і антагоністів. У такому разі їх називають агонісгами-антагоністами.
  • 4. При взаємодії з апостеричним центром рецептора ліки спричиняють конформаційні зміни в структурі рецептора, у тому числі активного центру, змінюючи його чутливість до метаболітів організму – модулюючий ефект.
  • 5. Ефект ліків може реалізуватися за рахунок звільнення метаболітів від зв'язків з білком або іншими субстратами, активації чи інактивації ферментів.

Названі варіанти механізму дії ліків не вичерпують усіх можливостей взаємодії ліків з рецептором. Не для всіх ліків встановлено механізм дії.

КЛАСИФІКАЦІЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ*

Засоби, які впливають на нервову систему

Засоби, які впливають на органи й тканини

Хіміотерапевтичні засоби

Препарати різних фармакологічних ФУ"

Засоби, які опитають на центральну нервову систему

Пригнічувальні Анальгетики (наркотичні, ненаркотичні анальгетики, НГОЗ)

Седативні й снодійні Транквілізатори Нейролешикн Протисудомні Протипаркінсонічні Засоби для наркозу Збуджувальні Стимулятори ЦНС Аналептики Антидепресанти Ноотропи Адаптогени

Засоби, які впливають на мозковий кровообіг

Засоби, які впливають на перш/іеричну нервову систему

На чутливі нервові закінчення (які впливають на аферентну іннервацію) Місцевоанестезуючі Обволікаючі Адсорбуючі В'яжучі Відхаркувальні Подразнювальні На периферичні нейрамедіаторні процеси (які впливають на еферентну частину нервової системи) Холіноміметики Антихолінестеразні М-холіноблокатори Гангліоблокатори Міорелаксанти Адрсноміметики а-адреноблокатори β-адреноблокатори Симпатолпики

Засоби, які впливають на серцево-судинну систему

Серцеві глікозиди

Антигіпертензивні

Антиарнгмічні

Гіпохолестеринемічні

Спазмолітичні

Засоби, які впливають на видільну систему Діуретики

Засоби, які впливають на кровотворну систему

Що впливають на зсідання крові

Що впливають на еритро- та лейкопоез Засоби, up впливають на систему травлення Анорексигенні

Гіркоти. Засоби замісної терапії Антацидні Противиразкові Гепатопрсггектори

Послаблювальні. Проносні. Засоби проти діареї

Засоби, які впливають на обмін речовин

Горлюнальні препарати гіпофіза щитоподібної залози, параицітоподібних, статевих залоз, кори надниркових залоз, аиабалічні стероїди Інсуліни та пероральні гіпоглікемічні засоби

Вітаміни, макро- й мікроелементи

Ферменти. Антиферменти.

Засоби для трансфузійної терапії

Протимікробні, проти* вірусні, протипаразитарні

Антибіотики

Сульфаніламіди

Протитуберкульозні

Протигельмінтні

Протигрибкові

Противірусні

Протималярійні

Протиснфілпичні

Антисептики

Дезінфікуючі

Антибластомні

Антиалергічні

Антидоти

*– Класифікацію складно на основі довідників "Лікарські засоби" МД Машковського 2000 р., "Компендіум – лікарські препарати" і "Лікарські препарати". Відаль – 2001-2002 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >