< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ноотропні засоби

У 1963 р. одне із циклічних похідних гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) зі своєрідним спектром психотропного впливу отримало назву “ноотропіл” (від грец. noos — розум, інтелект). Відтоді препарати зазначеної групи стали називати ноотропними.

Ноотропні засоби стимулюють нейрометаболізм і виявляють антигіпоксичну дію, активізують біоенергетику нервових клітин при церебральному органічному ураженні або резидуально-органічній недостатності. Завдяки такому механізму дії відбувається активізація вищих психічних функцій, підвищується психічний тонус, прояснюється свідомість, поліпшуються мислення, мовлення, інтелектуальний розвиток. Крім того, ноотропи мають транквілізувальну, антидепресивну, вазовегетативну, антиепілептичну, антипаркінсонічну й антидискінетичну дію.

Ноотропіл (пірацетам) широко застосовують при психоорганічних розладах із переважанням астенічних, астеноіпохондричних, астенодепресивних станів, соматогенній астенії, гострих і резидуальних проявах органічної недостатності центральної нервової системи, розладах свідомості, алкогольних абстиненції та делірію, в геронтологічній і педіатричній практиці, в разі інтелектуальної недостатності, шизофренічної неврозо- та психопатоподібної симптоматики, як коректор нейролептичної терапії. Призначають препарат усередину, внутрішньом'язово та внутрішньовенно. Початкова доза становить 800—1200 мг, яку можна підвищувати до 2000—3000 мг на добу. Випускають препарат у капсулах по 400 мг, таблетках по 200 мг і ампулах по 5 мл 20 % розчину.

Аміналон (аміналон-форте, фармалон, гай слон, мієлоген) ефективно впливає на енергетичні процеси тканин головного мозку. Показаний при таких станах: церебрастенічних і енцефалопатичних проявах різного походження; динамічних розладах мозкового кровообігу; розумовій відсталості; млявості; адинамії; сонливості шизофренічного генезу та зумовленій вживанням нейролептичних засобів; при алкогольній і наркоманічній абстиненціях. Призначають препарат по 500— 1500 мг на добу. Форма випуску— таблетки по 250 мг і ампули по 20 мл 5 % розчину.

Ацефен (центрофеноксин, люцидрил) окрім ноотропної має м'яку стимулювальну дію, особливо показаний при соматогенних астенічних станах, вегетативних дисфункціях, органічних ураженнях головного мозку, інтоксикаціях. Призначають препарат по 300—1000 мг усередину, внутрішньом'язово та внутрішньовенно. Випускають у таблетках по 100 мг та у флаконах по 250 мг.

Піритинол (енцефабол) — препарат, синтезований на основі піридоксину (вітаміну В6). Виявляє стимулювальний і антидепресивний ефекти, безпосередньо впливає на процеси обміну в центральній нервовій системі. Застосовують при астено- апатичних, астенодепресивних і депресивних станах, зокрема в структурі невротичних розладів, органічних уражень центральної нервової системи, за сповільненого перебігу шизофренії, циклотимії, в геріатричній практиці. Призначають препарат курсами по 1—3 міс. Середня добова доза становить 300—400 мг. Випускають піритинол у таблетках по 100 та 250 мг.

Пантогам переважно застосовують при астенічних станах з “дратівливою слабістю”, неврозоподібних розладах (дисомнічних, обсесивно-фобічних, іпохондричних), для терапії екстрапірамідних гіперкінезів, спричинених нейролептичними засобами, зниження збудливості та зменшення розладів поведінки у хворих на епілепсію. Добова терапевтична доза — І 500—3 000 мг. Випускають у таблетках по 250 та 500 мг.

Мемантин — ноотропний і міотонолітичний засіб, який має допамінергічну та глутаматергічну дію. Стимулює виділення біогенних амінів та інгібує їх зворотне поглинання, поліпшує процес передачі нервового імпульсу. Призначають препарат у разі порушення когнітивної функції легкого та середнього ступеня тяжкості, що проявляється ослабленням пам'яті та концентрації уваги, при апатії, підвищеній втомлюваності, обмеженні здатності до самообслуговування, порушенні моторики, депресивних станах, спазмах м'язів, зумовлених ЧМТ, інсультом, розсіяним склерозом, при хворобі Паркінсона та вторинному паркінсонізмі, хворобі Альцгеймера. Призначають усередину або внутрішньовенно у дозі від 5 до 60 мг на добу, дітям — по 0,5 мг/кг на добу. Форма випуску — таблетки, краплі, розчини для ін'єкцій.

Юмекс (селігил) — активізує дофамінергічні впливи на центральну нервову систему, бере участь у метаболізмі інших катехоламінів. Призначають препарат при хворобі Паркінсона та симптоматичному паркінсонізмі по 10 мг на добу за одне або два вживання, а також при хворобі Альцгеймера — по 5—10 мг на добу. Випускають у таблетках по 5 і 10 мг.

Арисепт (донепезилу гідрохлорид) — застосовують для лікування симптомів деменції в пацієнтів із легким і середнього ступеня тяжкості перебігом хвороби Альцгеймера. Лікування починають із призначення 5 мг препарату на добу (одноразово протягом 1 міс), потім, за потреби, дозу підвищують до 10 мг на добу. Випускають у таблетках по 5 і 10 мг.

Екстракт Гінкго Білоба (мемоплант та ін.) — справляє позитивну дію на тканинний і клітинний обмін у центральній нервовій системі, судинну стінку та гемореологічні властивості крові. Застосовують у лікуванні хворих із порушеннями пам'яті, церебральної мікроциркуляції, початковими проявами хвороби Альцгеймера, судинної та інших типів деменції. Призначають по 1—2 таблетки 3 рази надень. Форма випуску — таблетки по 40 мг екстракту (мемоплант-форте — 80 мг).

Загальнозміцнювальні препарати

За астенічних станів, нервового перенапруження, фізичної перевтоми, аліментарного порушення дієти та надмірного вживання психоактивних речовин (зокрема алкогольних напоїв) призначають загальнозміцнювальні препарати.

Магне Вб (магнію лактат, ніридоксин) — призначають у разі функціональних проявів астенії та депресії (по 1—2 таблетки або 1 ампулу на добу), недостатності магнію в організмі (по 6 таблеток або 3 ампули на добу), при спазмофілії (по 4 таблетки або 2 ампули на добу). Випускають препарат у таблетках і в ампулах (розчин для внутрішнього застосування).

Берокка кальцій магній — містить сім вітамінів групи В, аскорбінову кислоту, кальцій і магній, які відіграють важливу роль у розвитку та функціонуванні нервових

клітин, а їх нестача може виникати внаслідок психічного та фізичного перенапруження, зловживання алкоголем тощо. Вживають препарат по І—2 таблетки на добу, розчинивши в склянці води.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >