< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості жіночого алкоголізму

У жінок прогредієнтність алкогольної хвороби зазвичай вища, ніж у чоловіків. Деякі автори пов'язують це з гормональним циклом. Крім того, у жінок помітна тенденція до бравади пияцтвом, що призводить до масивної алкоголізації та залежності від етанолу. Часто жінки починають інтенсивно вживати алкоголь, для того щоб “контролювати пияцтво чоловіка”.

Крім того, у жінок хвороба частіше рецидивує. Це може бути пов'язано з подібністю передменструального напруження й абстинентного синдрому в клініко-психо- логічному сенсі.

Особливості підліткового алкоголізму

У підлітковому віці відбувається перше знайомство людини з дією алкоголю. Інтенсивне його вживання на початкових етапах може бути проявом специфічних підліткових реакцій: емансипації та групування. Найчастіше вперше пробують алкоголь у компанії однолітків, члени якої копіюють її лідера. Це може призвести до масивної алкоголізації зі свідомим притупленням блювотного рефлексу в початкових стадіях хвороби і виникнення симптому “похмелення без похмілля”.

Інколи вживання алкоголю може бути складовою реакції протесту. У цьому разі воно пов'язане в часі з конфліктом (найчастіше в родині) і значно зменшується після поліпшення ситуації.

Варто пам'ятати: що раніше розпочалося систематичне вживання алкоголю, то злоякіснішим є перебіг хвороби.

Досить часто алкоголь вживають одночасно з барбітуратами, канабіоїдами й інга- лянтами. Можливий перехід до інших наркотичних речовин.

Симптоматичний алкоголізм

Інтенсивне вживання алкоголю може бути спричинене також іншими психічними хворобами. Іноді навіть формується алкогольна залежність. Однак вживання алкогольних напоїв і симптоматика алкогольної хвороби в таких пацієнтів дещо різняться.

Так, інтенсивне вживання алкоголю часто спостерігають під час маніакальної фази маніакально-депресивного (біполярного) психозу. При цьому толерантність до алкоголю значно збільшується протягом нетривалого періоду. Такі хворі не виглядають сп'янілими. Нерідко інтенсивна алкоголізація триває 1,5—2 міс. і раптово припиняється. Для депресивної фази це явище не типове. Воно небезпечне тим, що під впливом алкоголю можуть загострюватися депресія і з'являтися суїцидальні наміри.

Алкоголізація хворих на епілепсію та з органічними ураженнями центральної нервової системи найчастіше розвивається під час дисфорії і супроводжується агресією. Спостерігають атипові та патологічні форми сп'яніння, судомні напади в стані абстиненції. Загалом під час дисфорії алкоголізація надто інтенсивна, хворі намагаються якнайшвидше сп'яніти. Через погіршення соматоневрологічного стану запої у таких хворих нетривалі. Дуже швидко виникають амнестичні форми сп'яніння, прогредієнтність хвороби висока. Алкоголізм, поєднаний із шизофренією, має такі особливості:

  • — зловживання алкоголем лише під час загострення захворювання;
  • — практично повна відмова від алкоголю під час ремісій;
  • — алкоголізація — наодинці, навіть на ранніх етапах;
  • — виникнення внаслідок вживання алкоголю психозів, які мають характер типових шизофренічних;
  • — відсутність алкогольної деградації особистості навіть за тривалого надмірного вживання алкогольних напоїв;
  • — відсутність абстинентних станів.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >