< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Кокаїнова наркоманія

Кокаїн — алкалоїд листя кущів Erythroxylon coca, що росте в Південній Америці. Індіанці використовували його як стимулятор, у медицині — для місцевої анестезії.

Розлади, пов'язані із вживанням кокаїну, класифікують таким чином.

За DSM-IV

 • 304.20 — Залежність від кокаїну.
 • 305.60 Зловживання кокаїном.
 • 292.89 — Інтоксикація кокаїном, у тому числі з порушенням сприйняття.
 • 292.0 Кокаїновий синдром відміни.
 • 292.81 — Інтоксикаційний кокаїновий делірій.
 • 292. — Мсихотичні розлади, спричинені кокаїном:
 • 11 — з параноїдом;
 • 12 — з галюцинаціями.
 • 292.84 — Розлади настрою під впливом кокаїну.
 • 292.89 — Тривожні розлади під впливом кокаїну.
 • 292.89 — Сексуальні розлади під впливом кокаїну.
 • 292.89 — Розлади сну під впливом кокаїну.
 • 292.9 — Неуточнений розлад, пов'язаний із вживанням кокаїну.

За МКХ-10

F 14.0 Гостра інтоксикація

F4.1 Вживання речовин, пов'язане зі шкодою для здоров'я

F4.2 Синдром залежності

F4.3 Стан відміни (абстиненція)

F4.4 Стан абстиненції з делірієм

F4.5 Психотичні розлади

F4.6 Амнестичний синдром

F4.7 Залишкові та віддалені психотичні розлади (у тому числі F10.73 —деменція)

F4.8 Інші психічні та поведінкові розлади

F4.9 Неуточнений психічний та поведінковий розлад.

Форма: дрібнодисперсний порошок сніжно-білого кольору (нагадує тальк); розчин в ампулах.

Спосіб вживання: нюхання порошку; додавання до алкоголю; у вигляді ін'єкцій. Ефект від внутрішньосудинного введення нагадує дію ефедрону. Через 5—10 хв після нюхання порошку підвищуються настрій і самооцінка, з'являється відчуття легкості в тілі, збільшується потенція. Серед соматичних ознак спостерігають тахікардію, підвищення артеріального тиску, розширення зіниць, тремтіння кінцівок. За передозування можливі нудота, блювання, в поодиноких випадках — маячні ідеї переслідування з епізодичними слуховими галюцинаціями. Типовим є відчуття повзання комах і хробаків по шкірі. У разі значного передозування можливі серцевий біль і аритмія, деліріозні й онейроїдні порушення свідомості.

Перебіг чистої кокаїнової наркоманії нагадує пом'якшений варіант ефедронової. Соматоневрологічні наслідки такі самі. При цьому ще розвиваються виразка слизової оболонки носової порожнини, інколи — перфорація носової перегородки.

Крек

Форма: грудочки, що нагадують колотий цукор.

Спосіб вживання: ін'єкційний (розчин у теплій воді); куріння (додають до тютюну). Дія креку подібна до ефекту кокаїну, але інтенсивніша і швидше минає. Він швидше за кокаїн зумовлює залежність, однак через високу вартість використовують його рідше.

Прогноз

За систематичного вживання стимуляторів у хворих знижується імунітет, порушується діяльність серцево-судинної системи, виникає загальна астснізація. Якщо наркотики вводять у вигляді ін'єкції (нервітин, сфсдрон, амфетаміни), великий ризик виникнення так званих шприцевих інфекцій, зокрема СНІДу. Найчастіше хворі помирають через гостру серцеву недостатність та інсульт у разі передозування. В людей з органічним ураженням центральної нервової системи можливі судоми. У тих, хто систематично вживає виготовлені в домашніх умовах стимулятори, спостерігають неврологічні ускладнення у вигляді парезу, гіперкінезу та поліневриту.

Лікування

Лікування стимуляторних наркоманій потрібно розпочинати з масивної детоксикації. У разі психомоторного збудження призначають седуксен або реланіум. Нейролептичні засоби у таких хворих можуть зумовити колапс.

Після виходу із гострого стану доцільно застосовувати анксіолітичні засоби та невеликі дози антидепресантів, із симптоматичних засобів — ноотропи, вітаміни та мінерали, адаптогени, судинні препарати. У разі значного порушення сну снодійні засоби, особливо барбітурати, потрібно використовувати обережно.

Основною метою психотерапії є повна відмова хворого від наркотиків.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >