< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зловживання галюциногенами

До галюциногенів належать психодизлептики (ЛСД, мсскалін, псилоцибін), деякі лікарські засоби (тарен, циклодол, седуксен) і галюциногени рослинного походження.

Розлади, пов'язані із вживанням галюциногенів, класифікують таким чином.

За DSM-IV

 • 304.50 — Залежність від галюциногенів.
 • 305.30 — Зловживання галюциногенами.
 • 292.89 — Інтоксикація галюциногенами.
 • 292.89 — Стійкі розлади сприйняття, спричинені галюциногенами.
 • 292.81 — Інтоксикаційний делірій, спричинений галюциногенами.
 • 292. — Психотичні розлади, зумовлені галюциногенами:
 • 11 — з параноїдом;
 • 12 — з галюцинаціями.
 • 292.84 — Розлади настрою під впливом галюциногенів.
 • 292.89 — Тривожний настрій під впливом галюциногенів.
 • 292.89 — Сексуальні розлади під впливом галюциногенів.
 • 292.89 — Розлади сну під впливом галюциногенів.
 • 292.9 — Неуточнений розлад, пов'язаний із вживанням галюциногенів.

За МКХ-10

F16.0 Гостра інтоксикація

F 16.1 Вживання речовин, пов'язане зі шкодою для здоров'я

F16.2 Синдром залежності

F6.3 Стан відміни (абстиненція)

F16.4 Стан абстиненції з делірієм

F16.5 Психотичні розлади

F16.6 Амнес гичний синдром

F16.7 Залишкові та віддалені психотичні розлади (у тому числі F16.73 —деменція)

F16.8 Інші психічні га поведінкові розлади

F10.9 Исуточнсний психічний та поведінковий розлад.

Зловживання ЛСД

ЛСД (дістнламід лізергінової кислоти) — напівсинтетична сполука на основі лізергінової кислоти, що міститься у ріжках. ЛСД є антагоністом серотоніну за конкуру вальним типом.

Форма: легкорозчинний порошок білого кольору, подібний до цукру; “марки” — клаптики гігроскопічного паперу з різними малюнками (Donald Duck, Batman та ін.); таблетки або капсули.

Інколи до ЛСД домішують фенілциклідин, метамфетамін, стрихнін (для стимулювання статевої активності).

Препарат починає діяти через 10—30 хв після введення. Ефект залежить від бажання, психологічних особливостей споживача та дози препарату. Сп'яніння спочатку виявляється підвищенням чутливості всіх каналів сприйняття: кольори стають яскравішими, звуки починають дратувати, збільшується чутливість шкіри. Потім з'являються ілюзії та галюцинації. Емоційний стан коливається від ейфорії до глибокої депресії з суїцидальними намірами. Нерідко спостерігають екстатично- релігійні переживання.

Широкий спектр індивідуальних реакцій, на думку S. Grofa, пов'язаний з активізацією систем конденсованого досвіду (СКД). СКД — спогади про події, що мають однакові ознаки і, найважливіше,— однакове емоційне забарвлення (позитивне або негативне). Ейфорію зумовлюють позитивні СКД, тоді як негативні призводять до марення жахливого та загрозливого характеру.

Під час сп'яніння хворі можуть бути пасивними або, навпаки, збудженими, бігати по кімнаті, рятуючись від галюцинаторних образів. Серед соматоневрологічних ознак привертають увагу пітливість, слинотеча, тахікардія, підвищення артеріального тиску. Можуть виникати біль у шлунку, нудота, блювання, локальні судоми, гіпер- рефлексія.

Для інтенсифікації та певною мірою для керування галюцинаторними переживаннями хворі вживають ЛСД у затемнених приміщеннях під відповідну музику.

Систематично застосовують ЛСД та інші галюциногени лише ті, в кого виникають позитивні переживання. У них досить швидко формується психологічна залежність та зростає толерантність до наркотику.

Зловживання галюциногенами (психодизлептиками) рослинного походження

Аби досягти ЛСД-подібного ефекту, вживають деякі види грибів і кактусів. Гриби, що мають галюциногенні властивості, ростуть і в Україні. Це поганки Psilocybe spadicea, Psilocybe semilanceata (діюча речовина — псилоцибін) і досить поширений червоний мухомор {Amanita muscaria), діючою речовиною якого є мускарин.

Гриби зазвичай збирають і сушать. Потім ковтають їх або довго жують. Іноді готують відвар з мухоморів.

Галюциногени рослинного походження зумовлюють яскраві сноподібні марення. Вживання мухоморів може супроводжуватися болем у шлунку, нудотою, блюванням, сильним м'язовим напруженням, яке в разі передозування переходить у генера- лізовані судоми.

Іноді хворі на наркоманію їдять кактуси, що містять мескалін (Lophophora willia- msii). Рослину очищають від колючок і вживають свіжою або висушеною, у вигляді відвару. Дія кактуса подібна до такої при вживанні ЛСД.

Зловживання кетаміном

Кетамін — ненаркотичний анальгетик, який застосовують для знеболювання під час короткочасних хірургічних втручань.

Форма: таблетки або капсули; швидкорозчинний порошок білого кольору; клаптики гігроскопічного паперу.

Кетамін зумовлює ейфорію й онейроїдні галюцинації. Тривалість сп'яніння —до З год. Препарат підвищує артеріальний тиск, прискорює серцебиття. У стані сп'яніння можливі агресивні дії та завдання собі фізичної шкоди. До кетаміну розвивається лише психічна залежність.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >