< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Невроз нав'язливих станів

Як самостійне захворювання описаний Р. Janet (1905) під назвою “психастенія”. У тому самому році систематизований С.А. Сухановим. Залежно від переважання психопатологічної симптоматики виділяють обсесивний, фобічний і компульсивний варіанти неврозу нав'язливих станів.

Клініка обсесивного варіанта характеризується нав'язливими думками, уявленнями, ідеями. Найчастіше виникають нав'язливі сумніви. їхній зміст різноманітний, зазвичай пов'язаний з побутом (чи зачинені двері, вікна, чи вимкнена електрика, газ, вода та ін.) або службовими обов'язками (чи правильні розрахунки, адреси, формулювання та ін.).

Фобічний варіант характеризується різноманітними страхами. За фабулою їхнього змісту виділяють такі варіанти:

  • — нозофобія — побоювання за свій стан здоров'я (кардіофобія, канцерофобія, сифілофобія, СНІДофобія та ін.);
  • — маніофобія, або лісофобія, — страх збожеволіти. На відміну від інших нозо- фобій, ця фобія нерідко є симптомом шизофренії;
  • — мізофобія — страх забруднення;
  • — айхіофобія — страх гострих предметів;
  • — танатофобія — страх смерті;
  • — агорафобія — сграх відкритих просторів, клаустрофобія — зачинених приміщень.

В окрему підгрупу можна виділити фобії, що проявляються у вигляді тривожного чекання невдачі (невроз чекання, за Е. Kraepelin). Розрізняють фізіологічні фобії (пов'язані з реалізацією актів ковтання, ходьби, сечовипускання, статевого та ін.), професійні (фобії функцій та дій, за P. Janet) і соціофобії (страх прилюдних виступів, почервоніти на людях — ерейтофобія та ін.).

Фобії можуть доповнюватися або переходити одна в одну, утворюючи вторинні, третинні та ін.

Компульсивний варіант представлений нав'язливими потягами і діями. Останні також дуже різноманітні: нав'язливе рахування предметів або розташування їх певним чином; нав'язливе прагнення причепуритися, поправляння одягу; нав'язливе миття рук та ін. Найчастіше компульсії пов'язані з відповідними фобіями та з їхніми наслідками. На відміну від імпульсивних компульсивні потяги та дії підлягають ситуаційному вольовому контролю, що стає відповідним диференціально-діагностичним критерієм. Часто у хворих виробляються вторинні нав'язливі дії, або ритуали, що сприяють подоланню первинної нав'язливості. Так, аби не повертатися додому для перевірки, чи зачинено двері, хворий спочатку тричі обходить довкола стола або тримає ключ обома руками та ін.

Особливе місце займають нав'язливі дії у вигляді ізольованих, моносимптомних рухових порушень. Найчастіше це тик, перебільшення фізіологічних рухів, які втратили первинний сенс (рухи голови, рук, пальців, повік та ін.). Тик потрібно диференціювати від гіперкінезу органічного походження, що зазвичай є менш організованим руховим актом, та від звичних дій (спльовування, потирання рук, клацання суглобами, покусування губ та ін.).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >