< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Тугий (напружений) пневмоторакс

Нерідко первинною причиною безпульсової електричної активності може бути напружений пневмоторакс травматичного й нетравматичного ґенезу. Елементами первинного локального обстеження, що дають змогу запідозрити даний стан, є констатація асиметрії грудної клітки під час ШВЛ, положення трахеї (зміщення її в здорову сторону), вторинного – наявність змін при перкусії та аускультації на тлі штучної вентиляції. Для діагностичного підтвердження напруженого пневмотораксу необхідно виконати плевральну пункцію для переведення клапанного (напруженого) пневмотораксу у відкритий. Таку маніпуляцію здійснює лікар БЕ(Ш)МД шляхом виконання пункції в другому міжребер'ї біля верхнього краю ребра по середньоключичній лінії за допомогою голки Дюфо. Її вводять у плевральну порожнину, після чого надягають на неї та фіксують палець з гумової рукавички, верхівку якої розрізають. Тотальний пневмоторакс є показанням до дренування плевральної порожнини, що вимагає від лікаря бригади теоретичної підготовки та практичних навичок.

При наявності напруженого гемотораксу плевральну пункцію проводять у VI-VII міжребер'ї, частіше по середньолопатковій лінії.

Тампонада серця

Достатньо складний для розпізнавання стан, оскільки такі типові симптоми, як набухання шийних вен та гіпотонію складно оцінити під час зупинки кровообігу. Причини виникнення тампонади: розшарування аневризми аорти, травма грудної клітки з ушкодженням міокарда, вінцевих і перикардіальних судин, що спричиняє масивну внутрішньоперикардіальну кровотечу тощо. Лікувальна тактика на догоспітальному етапі при підтвердженому діагнозі – пункція перикардіальної сумки.

Токсичне передозування. Випадкове або навмисне приймання токсичної речовини чи медикаменту при відсутності характерного анамнезу в основному визначають лише за допомогою проведених лабораторних обстежень, як правило, в умовах стаціонару. Догоспітальна медична допомога здебільшого симптоматична. Наявність анамнестичних і специфічних діагностично-клінічних проявів захворювання дає підстави для застосування антидотної терапії. Як антидот слід ввести розчин налорфіну (налоксону). Передозування опіатів у наркозалежної особи, яка перебуває в стані клінічної смерті, підтверджує наявністю на шкірі слідів ін'єкцій (так звані "доріжки", "шахти").

Тромбоемболія (легенева або коронарна)

Тромбоемболія легеневої артерії часто є причиною судинних катастроф, що займає третє місце після інфаркту та інсульту. Найбільш грізною, гострою з блискавичним перебігом і зупинкою дихання й серцевої діяльності є надмасивна (стовбурова), а також масивна (емболія стовбура і головних гілок легеневої артерії) ТЕЛА. Відновлення кровообігу в таких випадках зазвичай здійснюють стандартним комплексом СЛМР. Компресія грудної клітки може бути ефективною навіть при надмасивній ТЕЛА, оскільки сприяє фрагментації тромбоембола і його зміщенню в дистальні відділи легеневого артеріального русла. Медикаментозне лікування полягає у введенні тромболітиків, які повинні бути в арсеналі БЕ(Ш)МД (стрептокіназа, урокіназа, актилізе та ін).

Тромбоемболія коронарних судин

Формування тромбу в порожнині лівого шлуночка – часте ускладнення інфаркту міокарда, яке є одночасно фактором ризику емболії периферичної артерії. Ймовірність утворення й клінічні прояви внутрішньошлуночкового тромбу із його фрагментацією та емболією коронарних судин із можливим розвитком зупинки кровообігу значною мірою залежить від локалізації інфаркту міокарда. Як і у випадку з легеневою тромбоемболією, визначальною тактикою медикаментозної терапії на тлі СЛМР є тромболітична терапія.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >