< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Аміодарон

Препарат займає особливе місце серед групи антиаритмічних засобів, оскільки не чинять негативного ефекту на міокард. Аміодарон стабілізує мембрани, подовжує тривалість функціонального потенціалу під час рефракції кардіоміоцитів передсердь та шлуночків, сповільнює передсердно-шлуночкову провідність. Показаннями до застосування на етапі реанімації є ФШ/ШТ. Аміодарон, розведений у розчині глюкози, вводять внутрішньовенно повільно із розрахунку 5–10 мг/кг (1– 2 ампули 5 % розчину) впродовж 2-3 хвилин після дефібриляції № 3, в подальшому згідно з протоколом вводять половину дози.

Лідокаїн також антиаритмічний препарат, блокатор натрієвих каналів; здатний пригнічувати шлуночкову екстрасистолію, знижує автоматизм шлуночкових центрів, не впливає при цьому на проведення імпульсів в атріовентрикулярному вузлі. Через високий поріг побічної дії, пригнічувальну (хоча й тимчасову) дію на міокард, невисоку ефективність при лікуванні аритмій, пов'язаних із нормальною поляризацією клітин, на етапі реанімаційних заходів лідокаїн використовують, коли немає аміодарону. Початкова доза лідокаїну – 100 мг (1–1,5 мг/кг) у випадку реєстрації ФШ/ШТ. При необхідності під час виконання протоколу "Ритм до дефібриляції" можна додатково ввести 50 мг 2 % розчину лідокаїну.

Не рекомендовано вводити розчин лідокаїну, якщо перед цим було введено аміодарон і навпаки (синергісти при окремому введенні та абсолютні антагоністи при їх поєднанні).

Натрію гідрокарбонат

На сьогодні застосування цього препарату суттєво обмежене. Так, згідно з останніми рекомендаціями Європейської ради реанімації, не рекомендоване його рутинне застосування під час зупинки кровообігу і СЛМР (особливо на догоспітальному етапі) або після відновлення спонтанного кровообігу. Натрію гідрокарбонат викликає вивільнення двоокису вуглецю, який швидко дифундує до клітин, сприяє таким чином посиленню внутрішньоклітинного ацидозу та проявляє виражену інотропну дію на уражений ішемією серцевий м'яз. Препарат чинить потужне, осмотично активне навантаження на недостатній кровообіг та на мозок. Це спричиняє зміщення вліво кривої дисоціації гемоглобіну, що додатково утруднює вивільнення кисню тканинами.

Як правило, реанімаційні бригади використовують натрію гідрокарбонат при тривалій зупинці кровообігу (понад 20-30 хв) із підтвердженим декомпенсованим метаболічним ацидозом, при зупинці кровообігу на тлі гіперкаліємії та отруєнні трициклічними антидепресантами. Вводять тільки внутрішньовенно у дозі 50 ммоль (100 мл 4,2 % розчину). Можливе повторне введення середника через 10 хвилин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >