< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Сульфат магнію

Магній – важливий компонент багатьох ферментних систем, пов'язаних із генерацією АТФ у м'язах. Відіграє важливу роль у процесах нервово-хімічної трансмісії, зменшує вивільнення ацетилхоліну та знижує вразливість нервово-м'язового з'єднання. Часто дефіцит магнію спостерігають на тлі інших електролітних розладів: гіпокаліємією, гіпофосфатемією, гіпонатріємією та гіпокальціємією. Показання до введення сульфату магнію (4 мл 50 % розчину = 8 ммоль): ФШ/ШТ з гіпомагніємією, які резистентні до дефібриляції. За показаннями дозу можна повторити через 10-15 хвилин.

Хлористий кальцій

Показання до застосування цього препарату достатньо обмежені. Його призначення обґрунтоване лише в разі гіперкаліємії, гіпокальціємії та при передозуванні антагоністів кальцію. Негативний ефект препарату полягає в здатності посилювати післяреанімаційну ішемію головного мозку та міокарда. При зупинці кровообігу 10 % хлористий кальцій вводять внутрішньовенно швидко в середній терапевтичній дозі 10 мл з можливістю її повторення.

Інфузійна терапі

Однією з потенційно зворотних причин зупинки кровообігу є гіповолемія, яка вимагає від БЕ(Ш)МД забезпечення своєчасної та кваліфікованої інфузійної терапії. Доведено відсутність ефекту від застосування колоїдів як стартових інфузійних середників та, відповідно, ефективність від переливання фізрозчйну, розчину Рінгера (колоїди при цьому можна вводити дещо пізніше). Варто також уникати активного застосування розчину глюкози, яка може виходити в позасудинний простір, спричиняти гіперглікемію, що може в подальшому збільшити частоту неврологічних ускладнень. При відсутності гіповолемії немає необхідності в надмірному введенні рідин, які в основному застосовують для швидкого потрапляння препаратів, введених через периферичні судини до системи кровообігу.

Тромболітична терапія

Зупинку кровообігу в дорослих часто спричиняє гостра ішемія міокарда, зумовлена наявністю тромбу в коронарних судинах. Відомо достатньо публікацій про застосування тромболітичних препаратів на догоспітальному етапі з позитивним остаточним результатом, а саме під час зупинки кровообігу, спричиненої тромбоемболією легеневої артерії. Описано випадки успішного застосування тромболізису на тлі раптової зупинки кровообігу при перебізі гострої ТЕЛА в поєднанні з позитивними неврологічними результатами навіть після 60 хвилин реанімаційних заходів. Часто лікарі БЕ(Ш)МД, при виявленні хворого з таким діагнозом застосовують алгоритм дій за хибною і дещо застарілою доктриною "евакуація в стаціонар за будь-яку ціну". Це пов'язано безпосередньо з недостатнім рівнем професійної підготовки БЕ(Ш)МД, неналежним матеріально-технічним забезпеченням, а також юридичною складовою.

При введенні тромболітичних препаратів СЛМР необхідно продовжувати щонайменше 60–90 хв і аж до її завершення. Тромболітична терапія на сучасному етапі включає декілька препаратів, які через свої фармакологічні властивості набули пріоритетного застосування. До них відносять тенектеплазу та альтеплазу. Тенектеплазу вводить у дозі 500–600 мг/кг внутрішньовенно впродовж 10 с, альтеплазу – 10 мг впродовж 1-2 хв, потім (частіше на стаціонарному етапі) внутрішньовенну інфузію в дозі 90 мг впродовж 2 годин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >