< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості виконання реанімаційних заходів у вагітних та новонароджених

Алгоритми надання екстреної (невідкладної) медичної допомоги вагітним та новонародженим розроблено згідно з клінічними рекомендаціями Європейської ради реанімації.

Раптова зупинка кровообігу у вагітних

Частота розвитку раптової зупинки кровообігу (РЗК) серед вагітних досягає 1 випадку на 30 000 вагітностей. У випадку зупинки кровообігу у вагітних та проведення у них реанімаційних заходів слід прагнути врятувати і жінку, і плід. Ефективна реанімація матері – найкращий спосіб забезпечення виживання плоду. У вагітної жінки відбуваються такі фізіологічні зміни: збільшення серцевого викиду, об'єму циркулюючої крові, хвилинної вентиляції легень та потреби у кисні. При перебуванні у горизонтальному положенні на спині матка може здавлювати судини таза та черевної порожнини, знижувати серцевий викид і артеріальний тиск. Вищевказані особливості обов'язково враховують при проведенні серцево-легеневої та мозкової реанімації у вагітних.

Причини РЗК у вагітних: супутні хвороби серця, тромбоемболія легеневої артерії, гіпертензія, сепсис, позаматкова вагітність, кровотеча (передчасне відшарування плаценти, передлежання плаценти або розрив матки), емболія навколоплідними водами. Причини, не пов'язані з вагітністю: анафілаксія, отруєння ліками, травми.

Лікування вагітних у стані загрози для життя:

 • – перемістити пацієнтку на лівий бік або делікатно руками змістити матку в лівий бік живота;
 • – забезпечити подачу для дихання 100% кисню;
 • – швидко викликати на допомогу досвідченого акушера.

У випадку РЗК застосовують усі принципи базових та спеціалізованих реанімаційних заходів (за схемою ABCDE).

 • 1. Для ефективної реанімації вагітної необхідна допомога спеціалістів, у тому числі акушера і анестезіолога.
 • 2. Покласти вагітну на лівий бік, під кутом щонайменше 15 °, щоб зменшити тиск матки на нижню порожнисту вену. При вагітності більше 20 тижнів матка може тиснути на нижню порожнисту вену та аорту, зменшуючи

повернення венозної крові та серцевий викид. Тиск на нижню порожнисту вену може знижувати ефективність натискання грудної клітки. Техніка повороту вагітної на бік залежить від того, де знаходиться пацієнтка та які матеріали доступні. Інколи для цього використовують підручні засоби, наприклад, мішок з піском, тверді подушки, спеціальні клини (Cardiff Wedge) тощо. Тіло пацієнтки має знаходитися на твердій стабільній поверхні, щоб забезпечити проведення ефективних реанімаційних заходів.

 • 3. Руки при проведенні зовнішнього масажу серця слід розміщувати вище на груднині, ніж за звичайних умов, оскільки вагітна матка зміщує діафрагму та органи черевної порожнини вгору.
 • 4. У вагітних жінок існує високий ризик аспірації вмісту шлунка, тому необхідно проводити ранню інтубацію трахеї. У випадку неможливості проведення інтубації слід застосовувати прилади для альтернативних способів відновлення прохідності дихальних шляхів.
 • 5. Дефібриляцію виконують із застосуванням стандартних рівнів енергії.
 • 6. У випадку кровотечі слід якнайшвидше її зупинити. Слід передбачити виконання таких процедур: інтенсивна інфузійна терапія, лікування коагулопатії, введення окситоцину, ергометрину та простагландинів з метою лікування атонії матки, накладання гемостатичних швів на матку, емболізація місця кровотечі під рентгенографічним контролем і хірургічні процедури застосування затискачів аорти та гістеректомії.
 • 7. Серед хвороб серцево-судинної системи у вагітних РЗК може виникати легенева гіпертензія. Серед набутих хвороб РЗК найчастіше виникають: кардіоміопатія, інфаркт міокарда, аневризма аорти з розшаруванням. У вагітних жінок з ішемічною хворобою серця можуть з'явитися симптоми гострого коронарного синдрому.
 • 8. Передеклампсійний стан та еклампсія. Про еклампсію слід говорити, коли у вагітної з симптомами передеклампсійного стану з'являються конвульсії та/або кома нез'псованого походження під час вагітності чи в післяпологовий період. Магнію сульфат може запобігти еклампсії в пацієнток з ознаками передеклампсійного стану під час пологів і безпосередньо після них.
 • 9. У жінок із симптомами еклампсії можливе ятрогенне передозування сульфату магнію, особливо при олігурії. У таких випадках слід ввести кальцій. Виконання центральної блокади з метою зменшення болю або застосування анестетиків може спричинити появу небажаних симптомів внаслідок блокади симпатичної нервової системи (гіпотонія, брадикардія) або токсичної дії місцевих анестетиків.
 • 10. Емболія навколоплідними водами може перебігати з симптомами задухи, ціанозом, порушеннями ритму, гіпотонією та кровотечею, що виникає з приводу розвитку ДВС-синдрому. Симптоми можуть бути різноманітними та нагадувати анафілаксію. Етіотропне лікування відсутнє, тому призначають лише патогенетичне та симптоматичне лікування.

Кесарів розтин під час реанімації показаний:

 • – якщо реанімаційні заходи не ефективні, проведення кесаревого розтину може збільшити їх ефективність. Найбільше шансів виживання плоду слід очікувати при терміні вагітності 24-25 тижнів, якщо втручання буде виконане протягом 5 хв від моменту РЗК;
 • – вік плоду менше 20 тижнів – немає потреби виконувати кесарів розтин, тому що матка такого розміру не впливає на діяльність серцево- судинної діяльності;
 • – вік плоду приблизно 20-23 тижнів – необхідно виконати кесарів розтин, щоб покращити ефективність реанімації в матері. Виживання плоду в такому випадку малоймовірне;
 • – вік плоду більше 23 тижнів – необхідно зробити кесарів розтин для порятунку як матері, так і дитини.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >