< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Прееклампсія

Основні клінічні та лабораторні критерії прееклампсії представлено в таблицях 3.10 та 3.11.

Таблиця 3.10. Діагностичні критерії тяжкості прееклампсії

Діагноз

Діаст. AT, мм рт. ст.

Протеїнурія,

г/добу

Інші ознаки

Гестаційна гіпертензія або легка прееклампсія

90-99

<0,3

Прееклампсія середньої тяжкості

100-109

0,3-5,0

Набряки на обличчі, руках Інколи головний біль

Тяжка прееклампсія

>110

>5

Набряки генералізовані, значні Головний біль Порушення зору Біль в епігастрії або/та правому підребер'ї Гіперрефлексія Олігурія (<500 мл/добу)

Т ромбоцитопенія

Таблиця 3.11. Додаткові клініко-лабораторні критерії прееклампсії

Ознаки

Легка

прееклампсія

Прееклампсія середньої тяжкості

Тяжка

прееклампсія

Сечова кислота, ммоль/л

<0,35

0,35-0,45

>0,45

Сечовина, ммоль/л

<4,5

4,5-8,0

>8

Креатинін, мкмоль/л

<75

75-120

>120 або олігурія

Тромбоцити, 109

>150

80-150

<80

Легка прееклампсія

При наявності у вагітної легкої прееклампсії надання допомоги залежить від стану вагітної, параметрів AT та рівня протеїнурії. При терміні вагітності до 37 тижнів та у разі відповідності стану вагітної критеріям легкої прееклампсії можливий нагляд в умовах стаціонару денного перебування. Слід зауважити, що необхідно проводити навчання пацієнтки самостійного моніторингу AT, контролю балансу рідини та набряків, а також реєстрації рухів плода. Медикаментозну терапію, як правило, при наявності легкої прееклампсії не призначають, а також не обмежують вживання рідини та кухонної солі.

Показаннями для госпіталізації у вагітних з легкою прееклампсією є: термін вагітності більше 37 тижнів, поява хоча б однієї ознаки прееклампсії середньої тяжкості та порушення стану плода. У разі стабільного стану жінки у межах критеріїв легкої прееклампсії – тактика ведення вагітності вичікувальна. Пологи ведуть через природні пологові шляхи.

Прееклампсія середньої тяжкості

У вагітних при терміні гестації 37 тижнів і більше показана планова госпіталізація до стаціонару II рівня. Проте при терміні вагітності менше 37 тижнів, прогресуванні прееклампсії або порушенні стану плода вагітних жінок необхідно госпіталізувати до стаціонару III рівня.

При наявності прееклампсії середнього ступеня в умовах стаціонару призначають напівліжковий охоронний режим, обмеження фізичного та психічного навантаження. Збалансовують харчування призначенням в їжу продуктів із підвищеним вмістом білків, не обмежують сіль та воду, вживання продуктів, які не викликають спраги. Також в раціон включають комплекс вітамінів і мікроелементів для вагітної, при необхідності – препарати заліза. Медикаментозні препарати призначають при діастолічному АТ>100 мм рт. ст. Перевагу віддають метилдофі по 0,25–0,5 г 3–4 рази на добу, максимальна доза – 3,0 г на добу; при необхідності додають ніфедипін по 10 мг 2-3 рази на добу, максимальна добова доза – 100 мг.

При прогресуванні прееклампсії або погіршенні стану плода розпочинають підготовку до розродження. Розродження, за умови неефективності проведеної підготовки пологових шляхів простагландинами, проводять операцію кесаревого розтину, проте, якщо шийка матки достатньо зріла, проводять родостимуляцію та пологи ведуть через природні пологові шляхи.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >