< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Клапанний пневмоторакс

При клапанному пневмотораксі повітря на вдиху вільно потрапляє в плевральну порожнину, але вихід його утруднюється через наявність клапанного механізму. Клапанний пневмоторакс може бути зовнішнім і внутрішнім.

При зовнішньому пневмотораксі клапаном служать краї рани грудної клітки. При вдиху рана розкривається, пропускає повітря в плевральну порожнину, а при видиху спадається і його відтік припиняється.

Внутрішній клапанний пневмоторакс звичайно формується при одночасному пошкодженні великого бронха і клаптикової рани легені. Даний клапоть починає виконувати роль клапана. З кожним вдихом повітря надходить у плевральну порожнину і не має шляху для виходу. При вирівнюванні внутрішньоплеврального тиску з атмосферним, внутрішньоплевральний клапанний пневмоторакс переходить у напружений пневмоторакс. Через це легеня спадається, не бере участі в диханні, органи середостіння зміщуються, функція їх може суттєво порушуватися.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при клапанному пневмотораксі

Патогенетичним методом лікування цієї клінічної ситуації є термінова декомпресія; плевральну пункцію виконують або голкою з клапаном, або накладанням системи з підводним дренажем 'за Бюлау; киснева терапія; симптоматична терапія (знеболювальні, кардіо-вазопресори, заспокійливі засоби); термінова госпіталізація в хірургічне відділення на ношах в напівсидячому положенні.

Напружений пневмоторакс (рис. 5.12) є ускладненням клапанного пневмотораксу і за суттю є закритим. Його відмінністю від закритого пневмотораксу є високий тиск повітря в плевральній порожнині. Напружений пневмоторакс спричиняє зміщення середостіння, колабування легень, швидке наростання підшкірної емфіземи. Загальний стан постраждалих з даною патологією, як правило, вкрай тяжкий. Спостерігають ціаноз шкірних покровів, видимих слизових, ознаки гострої дихальної недостатності,

Видима асиметрія грудної клітки при напруженому пневмотораксі.

Рис. 5.12. Видима асиметрія грудної клітки при напруженому пневмотораксі.

тахікардія, артеріальна гіпертензія в поєднанні зі зниженням пульсового тиску. Дихальні рухи на стороні ураження відсутні або ослаблені. Перкуторно визначається тимпаніт і зміщення серцевої тупості в здорову сторону.

Досить часто пневмоторакс може ускладнюватись гемотораксом.

Гемоторакс – це скупчення крові в плевральній порожнині. Залежно від об'єму крові, виділяють малий, середній і великий гемоторакс:

  • – при малому гемотораксі об'єм крові до 500 мл (рівень рідини нижче кута лопатки);
  • – при середньому обсяг крові до 1000 мл (рівень рідини досягає кута лопатки);
  • – при великому об'єм крові більше 1000 мл (кров займає всю або майже всю плевральну порожнину).

При наявності в плевральній порожнині одночасно повітря та крові (рідини) на етапі стаціонарного обстеження кров утворює видимий рентгенологічно горизонтальний рівень. Гемоторакс небезпечний для життя через наростаюче здавлення легені і прогресуючу внутрішню крововтрату.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при напруженому пневмотораксі

При попередньому підтвердженні діагнозу напруженого пневмотораксу

показана пункція плевральної порожнини. Показаннями до пункції плевральної порожнини є припущення про наявність у ній повітря або рідини (кров, ексудат).

При наявності повітря в плевральній порожнині місце пункції залежить від загального стану хворого. Якщо хворий може сидіти, пункцію проводять у другому міжребер'ї по средньоключичній лінії. Якщо хворий не може сидіти, а лежить – то в п'ятому–шостому міжребер'ї по середньопахвовій лінії. Плевральну пункцію проводять або голкою з клапаном, або накладенням системи з підводним дренажем за Бюлау.

Для видалення рідини або крові пункцію виконують у шостому–сьомому міжребер'ї між задньою і середньою пахвовою лініями (у положенні сидячи) або ближче до задньої пахвової лінії (в положенні лежачи). Пункцію проводять по верхньому краю ребра, щоб уникнути ушкодження міжреберних судин.

Поверхневі (непроникаючі) різані рани грудної клітки.

Рис. 5.13. Поверхневі (непроникаючі) різані рани грудної клітки.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >