< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Проблеми розвитку благодійності в Україні на сучасному етапі

У серпні – вересні 2013 року відділ розвитку стратегій громадянського суспільства НІСД провів експертне опитування серед низки благодійних організацій України, що входять до Всеукраїнської БО "Асоціації благодійників України". За результатами експертного опитування, БО, які взяли в цьому участь, в основному поширюють свою діяльність у сферах охорони здоров'я, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, спорту та фізичної культури, науки і освіти, соціального захисту. У своїй роботі вони використовують різні види благодійної діяльності, серед яких: безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів; публічний збір благодійних пожертв; проведення благодійних аукціонів; виконання партнерських благодійних програм; здійснення інформаційно-консультаційної підтримки благодійних проектів; популяризація благодійництва; надання органам влади експертної оцінки та пропозицій щодо вдосконалення відповідного законодавства.

Важливим фактором успішного функціонування благодійної діяльності є ставлення громадян до цього процесу і, відповідно, залучення їх до нього. Українське суспільство загалом позитивно чи нейтрально сприймає благодійну діяльність. І це, з огляду на патерналістські настрої щодо ролі держави у забезпеченні сталого соціального клімату значної частини громадян, є важливим індикатором змін у сприйнятті населенням свого місця у взаємодії між державою і громадянським суспільством.

Благодійність набирає обертів. Цей процес уже навряд чи зупинити. Адже в умовах фінансово-економічної кризи, яка лише поглиблюватиметься, стає зрозумілим, що держава найближчим часом буде не в змозі самостійно розв'язати всі соціальні проблеми. І левова частка їх має лягти на плечі саме благодійних організацій. Це розуміють усі фахівці сектору. Отже, сьогодні важливо зміцнювати потенціал організацій, аби вони могли виконувати свої завдання, а також створювати сприятливі зовнішні умови для їхньої роботи. Сьогодні благодійний сектор в Україні практично сформований та має тенденцію до зростання, яка характеризується збільшенням статистичної кількості його інститутів та зростанням обсягів коштів, спрямованих на доброчинність.

Аукціон надій – благодійний захід студентів Університету банківської справи НБУ

До благодійності в державі долучаються і студенти. Одним із таких заходів є "Аукціон надій" – щорічний наймасштабніший благодійний захід, який проводять студенти Університету банківської справи НБУ.

Зазвичай лотами на Аукціоні виставляються речі відомих в Україні людей – авторитетних осіб із галузей політики, економіки, культури, шоу-бізнесу, спорту тощо. "Аукціон надій" – переможець у номінації "Благодійна акція року" Національного конкурсу "Благодійна Україна – 2012 та 2013". Окрім того, серія фото Першого "Аукціону надій" перемогла в номінації "Благодійність і соціальний захист" у II Всеукраїнському фотоконкурсі "Благодійність крізь призму об'єктива" у 2010 році, у тому ж 2010-му приз "Народний благодійник" V Національного конкурсу "Благодійникроку" ВБО "Асоціація благодійників України", у 2011 – спеціальна нагорода конкурсу "Благодійник року – Львівщина 2011", за результатами онлайн-голосування у 2012 році Університет обійняв третє місце у змаганні за почесне звання "Народний благодійник".

В Україні останнім часом з'являється до двох тисяч нових благодійних організацій щороку. Піднесення цілком закономірне, адже збігається з численними виборчими кампаніями, під час яких політичні сили намагалися доброчинністю купити собі електоральну прихильність. Саме тому з 15 тисяч офіційно зареєстрованих у нас реально працює щонайбільше 2 тисячі, тобто близько 15%.

Пасивність у справі доброчинності традиційно пояснюють бідністю українського суспільства, хоча насправді матеріальні статки тут не відіграють провідної ролі. Результати міжнародних досліджень свідчать, що в багатьох державах, які є значно біднішими за нашу, рівень благодійності набагато вищий та ефективніший.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >