< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Різноманітність плодів

Різноманітність плодів у світі рослин надзвичайно велика. Найпоживнішими соковитими плодами є плоди авокадо, енергетична цінність яких складає близько 1500 ккал на 1 кг їстивної маси. Найбільші плоди (понад 200 кг) на Землі має гарбуз. Дуже великі плоди має і хлібне дерево, їх маса досягає 50 кг. В кокосових горіхах, маса яких досягає 25 кг, деколи трапляються такі сами перлини, як в черепашках молюсків перлівниць. Ця різноманітність обумовлена різними причинами, але, головним чином, пристосуванням плодів до поширення. Плоди можуть відрізнятися за формою, забарвленням, розмірами, вмістом води, кількістю насіння тощо.

 • 1. За кількістю насінин: однонасінні мають одну насінину (соняшник); багатонасінні містять багато насінин (гарбуз, горох).
 • 2. За участю частин квітки в утворенні плоду: справжній плід розвивається із однієї зав'язі (вишня, слива); несправжній плід розвивається із зав'язі та інших частин квітки (у суниць розростається квітколоже, у формуванні яблука – квітколоже, основи чашолистків).
 • 3. За участю маточок в утворенні плоду: простий плід утворений з однієї маточки (вишня, персик); складний, або збірний, плід утворений з декількох маточок однієї квітки (малина, ожина).
 • 4. На відміну від плодів супліддя, утворюються з кількох квіток, які зрослися між собою (буряк), або всього суцвіття (шовковиця, ананас).

Залежно від вмісту води в оплодні плоди поділяють на сухі й соковиті.

I. Сухі плоди – плоди, у яких оплодень сухий шкірястий чи здерев'янілий, з незначним вмістом води. Вони бувають розкривними і нерозкривними. До сухих плодів належать зернівка, сім'янка, горіх, біб, стручок, коробочка та ін.

Зернівка сухий однонасінний плід, у якого оплодень щільно зростається з насінною шкіркою (злаки).

Сім'янка сухий однонасінний плід, у якого оплодень не зростається з насінною шкіркою (айстрові).

Горіх сухий однонасінний плід зі здерев'янілим оплоднем (ліщина, бук).

Біб сухий багатонасінний розкривний плід, у якого насіння розташоване на стулках (квасоля, горох).

Стручок сухий багатонасінний розкривний плід, у якого насіння розташоване на центральній перегородці (редька, капуста).

Коробочка сухий багатонасінний плід, який може розкриватися різними способами – кришечкою, зубчиками, щілинами (мак, блекота).

II. Соковиті плоди – плоди з м'ясистим соковитим оплоднем. До соковитих плодів належать кістянка, ягода, яблуко, гарбузина, помаранча, суничина, багатокістянка та ін.

 • Кістянка – соковитий однонасінний плід з дерев'янистим ендокарпієм (вишня, слива).
 • Ягода соковитий багатонасінний плід зі шкірястим екзокарпієм (смородина, помідори).
 • Яблуко – соковитий багатонасінний плід з плівчастими камерами для насіння (груша, айва, горобина).
 • Гарбузина соковитий багатонасінний плід з твердим екзокарпієм (гарбуз, кавун, диня).
 • Помаранча соковитий багатонасінний плід з товстошкірим екзокарпієм, багатим на ефірні олії (цитрусові).
 • Суничина – соковитий багатонасінний несправжній плід, утворений соковитим квітколожем (суниці, полуниці).
 • Багатокістянка соковитий багатонасінний складний плід, утворений з багатьох маточок однієї квітки (малина, ожина).

Отже, різноманітність плодів обумовлюється їх пристосуванням до поширення. З усіх розглянутих типів плодів найпоширеніші сухі розкривні плоди, друге місце посідають сухі нерозкривні, рідше зустрічаються соковиті плоди.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >