< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Відкладання рослинами речовини про запас

Поживні речовини рослина відкладає про запас в основних тканинах стебла, кореня чи листків. Рослини накопичують ці запаси для того, щоб використати їх у потрібний час для росту нових органів рослини, перенесення несприятливих умов, розмноження тощо.

Запасати рослини можуть як неорганічні, так і органічні речовини. Наприклад, у рослин посушливих місць життя є пристосування для запасання води. Очиток, молодило, кактуси, алое, молочаї – це багаторічні рослини із м'ясистими, соковитими органами, які нагромаджують багато води, завдяки чому можуть переносити тривалі періоди засухи. Надлишок органічних речовин рослина запасає в спеціальних тканинах стебла, кореня чи листків. Такими речовинами є вуглеводи, білки та жири, які тимчасово зберігаються в клітинах у вигляді клітинних включень. Запасаючим вуглеводом у рослин є крохмаль, який відкладається у вигляді зерен в клітинах запасаючих тканин. Зазвичай це відбувається в серцевині стебла дерев, видозмінених коренях – коренеплодах (морква, буряк) і кореневих бульбах (жоржини), видозмінених пагонах – бульбах (картопля), кореневищах (півники) і цибулинах (тюльпан), видозмінених листках (капуста) тощо. Ці запасні речовини можуть використовуватися для розмноження (наприклад, бульби картоплі чи коренебульби жоржини) чи для утворення нових органів (квіток у дворічних рослин) тощо. Запасні білки у вигляді зерен та жири у вигляді краплин олії відкладаються переважно у насінні, рідше у плодах, і використовуються для статевого розмноження та розселення виду.

Отже, рослини запасають поживні речовини у видозмінених вегетативних органах, плодах, насінні для того, щоб переносити несприятливі умови, забезпечувати появу нових органів рослин або їх розмноження.

БІОЛОГІЯ+ Алое деревоподібне (Aloe arborescens)багаторічна вічнозелена рослина з родини Асфоделісві. Відоме у побуті як "столітник". Назва роду Алое походить з арабської мови, в перекладі з якої воно означає "гіркий". Лікарські властивості, екзотичний вигляд та невибагливість у догляді зробили алое надзвичайно попурярним в кімнатному квітникарстві. А ще у алое прекрасні квіти. Щоправда, в кімнатних умовах алое зацвітає досить рідко (тому його і називають "столітником" – "цвіте раз на сто років") і в солідному віці (15-20 років). Головна умова при культивуванні, як і для всіх сукулентів – не залити рослину, особливо восени та взимку. З соку листків алое добувають препарат сабур, або алое, який вживається як проносне та жовчогінне. В народній медицині сік листків алое деревовидного використовують для лікування ран, при туберкульозі легень і шкіри. Препарати алое деревоподібного виявляють проносну, протизапальну, ранозагоювальну, бактерицидну і жовчогінну дію, поліпшують апетит, підвищують імунорезистентність організму.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >